Élő víz
Igazán akarjuk, amit Isten akar?
Semmi sem áll tőlem távolabb, mint a hátsó kapun visszahozni a „cselekedetekből való megigazulást”. Kegyelemből vagyok megmentve, és kegyelemből maradok is megmentett. Ha Jézus Krisztusra gondolok és arra, hogy mit tett értem, sokszor könnyekre fakadok. Micsoda öröm, hogy Jézusé vagyok! De azt is meg kell mondanom, hogy több mint harmincéves igehirdetői szolgálatomban gyakran megdöbbentett sok keresztény közönye és kényelmessége.
A kegyelemről szóló evangélium hallgatásánál úgy tűnik, valami elmarad. A Jézus Krisztusnak való odaadás eltorzult. Vajon mi történne, ha ilyen odaadást tanúsítanánk az üzemi főnökünk felé? Alighanem jönne az elbocsátó levél.
Fölteszem magamnak a kérdést: az én Jézus-követésem ér annyit, hogy mások kövessék? (1Kor 11,1) Gyakran jobban szeretünk alkalmilag találkozni Isten páratlan igéjével, mint behatóan tanulmányozni. Kívánjuk az áldásokat és az első keresztények teljhatalmát, ámde az ő életgyakorlatuk nélkül. Azt kérdezzük: mit nyerek a gyülekezetemben? Nem pedig azt, hogy mit nyújthatok én a gyülekezetnek, amivel általam növekedhet, épülhet.
Imádkozunk Jézushoz, de gyakran inkább érzésben, mint igazságban, mely éles, mint a borotvapenge, és szabaddá tesz. (Zsid 4,12–13) Szeretünk ébredésről beszélni. Van fogalmunk arról, hogy milyen következményei vannak ennek számunkra? Hogy Jézus végtére is Ura például a bankszámlánknak is?
Az Ószövetségben van egy ige, amely engem évek óta megrendít, és kihívást jelent számomra: „Átkozott, aki az Úr dolgát hanyagul végzi…” (Jer 48,10) Az Újszövetségben pedig ezt olvassuk: „…félelemmel és rettegéssel munkáljátok üdvösségeteket…” (Fil 2,12) Bizonyos, hogy Jézus az örök átkot elfordította rólunk, és ő munkálja az akarást és a cselekvést. De akarjuk-e, amit Jézus akar? Az átok az áldás hiánya.
Megkérdezhetjük magunkat: milyen áldottak vagyunk mi? Engem mint igehirdetőt olykor sok minden hajt, csak nem a Szentlélek. De ez oda is űz engem Jézus karjaiba, új odaadásra. Jézuson akarok függeni gyengeségemmel és erőmmel, bocsánatán és megújuló uralmán. Egyedül ez ad nekem bátorságot, hogy kinyissam a számat – és népszerűtlenül is szóljak.
Helmut Blatt (Forrás: idea Spektrum, 2009/5. Fordította: Marschalkó Gyula)