Evangélikusok
Presbiteri „példamunkák”
Mi az az időbank?
Férfimisszió Veszprémben
Az utóbbi években az Egyházak Világtanácsa is egyre többet foglalkozik a férfiaknak az egyházban elfoglalt helyzetével, amellyel a jelek szerint nem csupán nálunk indokolt törődni. Evangélikus egyházunk mindenesetre tett néhány lépést a gyülekezeti alkalmakon általánosságban tapasztalható „férfihiány” mérséklésére. Példának okáért az egyházközségeken belüli férfikörök életre hívásával.
Örömmel és szeretettel közöljük kedves testvéreinkkel, hogy a Veszprémi Evangélikus Egyházközségben az Úr kegyelméből és áldásával 2008. október 30-án megalakult a veszprémi evangélikus férfikör – tizenöt fővel. Jelenlegi létszáma huszonnégy fő. A gyülekezetünk istentiszteletein részt vevő férfiak létszámát tekintve ez a szám nagyon meggyőző. Eddig öt alkalommal volt összejövetelünk. (Havi egy alkalommal találkozunk, de ezek programját egy évre előre megtervezzük.) Az együttlétek gerincét természetesen Isten dicsőítése, hitünk mélyítése, a gyülekezetünk és hívő testvéreink iránti tenni akarás határozza meg.
A férfikör küldetése az inaktív, Jézus Krisztustól és az evangélikus egyháztól eltávolodott férfiak megszólítása, hogy megerősödjenek a hitben, és megéljék a Jézus Krisztusban hívők közösségét.
A rendszeres együttléteken a gyülekezet férfi tagjai – az áhítatot követően – megbeszélik az aktuális egyházi eseményeket és az ezekből származó feladatokat személyre szólóan. Lelkészeink munkáját könnyítendő vállaljuk át azokat a feladatokat, amelyeket a férfikör tagjai is elvégezhetnek. A kör ugyanakkor együttműködik a nőegylettel és az ifjúsági csoporttal is.
A férfikör működésére úgy tekintünk, mint Isten kegyelméből való szolgálatra. Legfontosabb „eleme” a hívő ember, aki által Isten Szentlelke életben tartja a közösséget. A férfikör megalakításakor elsősorban a férfi presbiterekre számítottunk, mert az építkezésnél – mint elöljárók – ők kell, hogy jelentsék az alapot.
Talán más gyülekezetek számára sem érdektelen tételesen felsorolni a körünk életre hívásakor megfogalmazott szempontokat.
Fontosnak tartottuk, hogy lelkészünk, Isó Zoltán is tagja legyen, és e misszió működését teológiai szempontból felügyelje, megelőzendő az esetleges tévtanításokat vagy az egyházhoz méltatlan, sértő megnyilvánulásokat.
Fontos, hogy a találkozások meghatározott rend szerint, időben és helyen történjenek; az együttléteknek mindig legyen előre egyeztetett témájuk; ezekről készüljön feljegyzés, amely biztosítja a követhetőséget és a folytonosságot.
A belső működési rendet a férfikör tagjai határozzák meg, a felelősöket is ők választják (vezető, helyettes, pénztáros, rendezvényszervező, kapcsolattartó, nyilvántartás-vezető stb.). A tagok belépésének és kizárásának a feltételeit is ők határozzák meg. A feladatokat arányosan kell elosztani, hogy mindenki fontosnak érezze magát, és megtalálja azt a szolgálatot, amelyet ő tud elvégezni a gyülekezetért. Egyszemélyes döntés nincs. A férfikör tagjai önkéntes adományaikkal hozzájárulhatnak a bevételekhez. A körnek nyitottan kell működnie, fogadóképesnek kell lennie minden új és jó ismeretre. A férfikör számára lehetőséget kell adni arra, hogy bizonyos időnként nyilvánosan is beszámolhasson terveiről, eredményeiről, problémáiról. Így a gyülekezet is folyamatosan információt kap a kör működéséről.
S hogy mit is jelent az időbank? A kör tagjai úgy gondolták, hogy szabad idejükből felajánlanak a gyülekezet tagjai számára. Aki bizonyos feladatokat, ügyeket nem tud maga megoldani, az teljes bizalommal fordulhat a férfi testvérekhez segítségért. Bárki bármilyen segítséget kérhet, és a kérést a felajánlást tevők között a hozzáértés és a vállalás alapján kiosztjuk. Természetesen a segítséget kérő is tehet felajánlást a gyülekezet részére, mégpedig olyat, amit ő maga teljesíteni tud, például imádkozik a többiekért, használaton kívüli tárgyakat ajánl fel (könyveket, régi érdekességeket).
Az igazság az, hogy mindenki tud segíteni valamiben vagy valamivel, csak eddig nem volt alkalma így nyíltan, szabadon, önzetlenül és szeretettel megtennie. A férfikör vezetője nyilvántartja a felajánlásokat.
„Szeresd felebarátodat, mint magadat” – mondja Jézus (Mt 22,39). „Gyermekeim, ne szóval szeressünk, ne is nyelvvel, hanem cselekedettel és valóságosan” – mondja az apostol (1Jn 3,18). A férfikör tevékenységével akar bizonyságot tenni a testvéri szeretetről. Ha a Jézus Krisztustól kapott végtelen, önzetlen szeretetnek csak egy morzsáját is tovább tudjuk adni, azzal másban is elvetjük a szeretet magját, és akkor jót cselekedtünk: a szeretet megkapja a maga táplálékát, mert a szeretet szeretetből él. „Arról fogja megtudni mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha szeretitek egymást.” (Jn 13,35)
A veszprémi evangélikus férfikör ezt az utat választotta szolgálatának, mert Isten ajándékát tovább kell adni. Az eddigi tapasztalatok alapján gyülekezetünk életére is jó hatással van a férfikör. Ezért javasoljuk kedves testvéreinknek, ahol lehetőség van, alakítsanak ilyet a gyülekezetek.
Isten áldása és kegyelme legyen a férfikörök működésén a Magyarországi Evangélikus Egyház minden egyházközségében!
Lóczi Tibor, a veszprémi férfikör vezetője