Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 18 - Asz­ta­li be­szél­ge­té­sek 2. – A csen­des­ség fe­lé

Kultúrkörök

A hó­nap köny­ve

Asz­ta­li be­szél­ge­té­sek 2. – A csen­des­ség fe­lé

Az Asz­ta­li Be­szél­ge­té­sek Kul­tu­rá­lis Ala­pít­vány (AB­KA) kü­lön­le­ges ha­gyo­mányt te­rem­tett az Asz­ta­li be­szél­ge­té­sek cí­met vi­se­lő köz­éle­ti dis­pu­ta­so­ro­za­tá­nak el­in­dí­tá­sá­val.

Mi­köz­ben kör­nye­ző vi­lá­gunk köz­szfé­rá­já­ban és szel­le­mi-kul­tu­rá­lis éle­té­ben egy­re fáj­dal­ma­sab­ban kel­lett nél­kü­löz­nünk az ér­tel­mes, épí­tő, el­mé­lyült, egy­más ál­lás­pont­ját tisz­te­let­ben tar­tó pár­be­szé­de­ket, az évek mú­lá­sá­val az egy­re több hely­szí­nen meg­szer­ve­zett asz­ta­li dis­pu­ták már-már „moz­ga­lom­má” nőt­ték ki ma­gu­kat: ez a lé­nye­gét te­kint­ve kul­tu­rá­lis ren­dez­vény olyan pél­dát ké­pes ál­lí­ta­ni a ve­ze­tő ér­tel­mi­ség elé, amely re­á­lis al­ter­na­tí­vát és ha­té­kony meg­ol­dást kí­nál a tár­sa­dal­mi köz­gon­dol­ko­dás és köz­be­széd szá­mos akut be­teg­sé­gé­re. S mind­ezt úgy te­szi, hogy köz­ben ma­gu­kat a ve­ze­tő ér­tel­mi­ségieket is be­von­ja, sőt ál­ta­luk mű­köd­te­ti a ha­té­kony kom­mu­ni­ká­ció e min­den­kép­pen kö­ve­ten­dő pél­dá­ját.

Az Asz­ta­li be­szél­ge­té­sek könyv­so­ro­zat nagy si­ke­rű el­ső kö­te­te, az Öt pár­be­széd meg­je­le­né­se után nem sok­kal lá­tott nap­vi­lá­got a so­ro­zat má­so­dik da­rab­ja, A csen­des­ség fe­lé, mely­ben az AB­KA a Lu­ther Ki­adó­val kö­zö­sen foly­tat­ja a köz­élet­ben kul­tu­rá­lis kül­de­té­sét. A má­so­dik kö­tet kü­lön­le­ges­sé­ge, hogy an­nak a rend­ha­gyó be­szél­ge­tés­nek a szer­kesz­tett szö­ve­ge is ol­vas­ha­tó ben­ne, ame­lyet az Öt pár­be­széd könyv­be­mu­ta­tó­ján foly­ta­tott egy­más­sal az el­ső könyv négy dia­ló­gu­sá­nak egy-egy ne­ves be­szél­ge­tő­part­ne­re. (2009-ben a so­ro­zat to­váb­bi dia­ló­gu­so­kat tar­tal­ma­zó kö­te­te­i­nek meg­je­le­né­se vár­ha­tó.)

Az Asz­ta­li be­szél­ge­té­sek má­so­dik kö­te­te az el­ső­höz ha­son­ló­an szin­tén öt be­szél­ge­tés szer­kesz­tett vál­to­za­tát tar­tal­maz­za. Az asz­tal­hoz te­le­pe­dő be­szél­ge­tő­part­ne­rek a kö­vet­ke­ző té­mák­ban fej­tet­ték ki gon­do­la­ta­i­kat a hall­ga­tó­ság és az ol­va­sók szá­má­ra. Sze­ma­dám György író, fes­tő­mű­vész és Ócsai Zol­tán lel­kész az em­be­ri kul­tú­ra „fent és lent” me­ta­fo­rá­val ki­fe­je­zett ver­ti­ká­lis meg­ha­tá­ro­zott­sá­gá­ról, Kol­tai La­jos film­ren­de­ző és Percze Sán­dor lel­kész a vi­zu­a­li­tás ha­tal­má­ról, Hel­ler Ág­nes fi­lo­zó­fus, Jó­kai An­na író, Csep­re­gi And­rás teo­ló­gi­ai ta­nár és Fa­bi­ny Ta­más püs­pök ar­ról, hogy hon­nan jö­vünk, kik va­gyunk, és ho­vá me­gyünk, Be­recz And­rás me­se­mon­dó és Han­kovsz­ky Bé­la Já­cint tá­bo­ri pap a ha­gyo­má­nyok ápo­lá­sá­ról és át­adá­sá­ról, Böj­te Csa­ba szer­ze­tes és Ro­szík Ág­nes szo­ci­á­li­s­in­téz­mény-ve­ze­tő a se­gí­tő tett ere­jé­ről be­szél­ge­tett.

Az AB­KA im­már a „har­ma­dik be­szél­ge­tő­társ” in­téz­mé­nyét is ha­gyo­mánnyá emel­te: a kö­tet­ben ol­vas­ha­tó dia­ló­gu­sok­hoz egy-egy kép­ző­mű­vész is csat­la­ko­zott, aki­ket a dis­pu­ták té­mái és gon­do­lat­me­ne­tei ih­let­tek ar­ra, hogy fest­mé­nyek, gra­fi­kák se­gít­sé­gé­vel hoz­zák kö­ze­lebb a be­szél­ge­té­sek gon­do­la­ti­sá­gát az ol­va­sók­hoz.

P. G.