Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 18
- Asztali beszélgetések 2. – A csendesség felé
Kultúrkörök
A hónap könyve
Hozzászólás a cikkhez
Asztali beszélgetések 2. – A csendesség felé
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány (ABKA) különleges hagyományt teremtett az Asztali beszélgetések címet viselő közéleti disputasorozatának elindításával.
Miközben környező világunk közszférájában és szellemi-kulturális életében egyre fájdalmasabban kellett nélkülöznünk az értelmes, építő, elmélyült, egymás álláspontját tiszteletben tartó párbeszédeket, az évek múlásával az egyre több helyszínen megszervezett asztali disputák már-már „mozgalommá” nőtték ki magukat: ez a lényegét tekintve kulturális rendezvény olyan példát képes állítani a vezető értelmiség elé, amely reális alternatívát és hatékony megoldást kínál a társadalmi közgondolkodás és közbeszéd számos akut betegségére. S mindezt úgy teszi, hogy közben magukat a vezető értelmiségieket is bevonja, sőt általuk működteti a hatékony kommunikáció e mindenképpen követendő példáját.
Az Asztali beszélgetések könyvsorozat nagy sikerű első kötete, az Öt párbeszéd megjelenése után nem sokkal látott napvilágot a sorozat második darabja, A csendesség felé, melyben az ABKA a Luther Kiadóval közösen folytatja a közéletben kulturális küldetését. A második kötet különlegessége, hogy annak a rendhagyó beszélgetésnek a szerkesztett szövege is olvasható benne, amelyet az Öt párbeszéd könyvbemutatóján folytatott egymással az első könyv négy dialógusának egy-egy neves beszélgetőpartnere. (2009-ben a sorozat további dialógusokat tartalmazó köteteinek megjelenése várható.)
Az Asztali beszélgetések második kötete az elsőhöz hasonlóan szintén öt beszélgetés szerkesztett változatát tartalmazza. Az asztalhoz telepedő beszélgetőpartnerek a következő témákban fejtették ki gondolataikat a hallgatóság és az olvasók számára. Szemadám György író, festőművész és Ócsai Zoltán lelkész az emberi kultúra „fent és lent” metaforával kifejezett vertikális meghatározottságáról, Koltai Lajos filmrendező és Percze Sándor lelkész a vizualitás hatalmáról, Heller Ágnes filozófus, Jókai Anna író, Csepregi András teológiai tanár és Fabiny Tamás püspök arról, hogy honnan jövünk, kik vagyunk, és hová megyünk, Berecz András mesemondó és Hankovszky Béla Jácint tábori pap a hagyományok ápolásáról és átadásáról, Böjte Csaba szerzetes és Roszík Ágnes szociálisintézmény-vezető a segítő tett erejéről beszélgetett.
Az ABKA immár a „harmadik beszélgetőtárs” intézményét is hagyománnyá emelte: a kötetben olvasható dialógusokhoz egy-egy képzőművész is csatlakozott, akiket a disputák témái és gondolatmenetei ihlettek arra, hogy festmények, grafikák segítségével hozzák közelebb a beszélgetések gondolatiságát az olvasókhoz.
P. G.
::Nyomtatható változat::
|