e-világ
Újdonságok és kiegészítők a Firefox háza tájáról
A Firefox szinte korlátlan bővíthetőségének is köszönheti sikerét, amelyből bőven kijár neki itthon is: a webböngészőt az áprilisi kutatások szerint már a magyar internetezők fele használja. Ráadásul hamarosan érkezik belőle a legfrissebb, 3.5-ös verzió.
Nagy ugrás: 3.0 után 3.5
A Firefox következő kiadását sokáig 3.1-ként emlegették, de a változások jelentőségére hivatkozva a böngészőt kiadó Mozilla az idén április 27-én megjelent Beta 4-es tesztverziót már hivatalosan is 3.5-re keresztelte át. A tesztidőszak és a hibajavítás lezárulta után tehát a Firefox 3.5 fog érkezni, mégpedig a legfrissebb értesülések szerint valamikor júniusban vagy júliusban.
Az egyik nagy újdonság a Tracemonkey nevű Javascript-motor lesz, amely (emberibb nyelvre lefordítva) gyorsabb böngészést tesz lehetővé. Szintén fontos új funkció lesz a privát böngészési mód: úgy használhatjuk majd a Firefoxot, hogy ezzel semmilyen nyomot nem hagyunk a gépen. Ez nemcsak munkahelyi vagy nyilvános helyen történő internetezés közben lehet hasznos, de a piaci versenyhelyzet miatt is: a Microsoft legfrissebb, 8-as Internet Explorere, illetve a Google tavaly ősszel kiadott, de a legtöbb embernek még mindig ismeretlennek számító Chrome-ja is rendelkezik az Apple Safarijában debütált funkcióval. Ezekhez a változtatásokhoz képest már-már lényegtelen lesz például az új fülkezelés, mellyel a böngésző főablakából lehet majd ki-be dobálni a megnyitott lapjainkat.
Azonban a böngészőt jegyző Mozilla bármelyik újítása eltörpülhet a több ezer kiegészítő mellett, melyet „külsős fejlesztők” (azaz bárki, aki ért hozzá) készítenek el, már-már határtalanná tágítva a böngészőben rejlő lehetőségeket. Ezekből válogattunk most össze három hasznosat, melyeket telepítés után az Eszközök menü Kiegészítők menüpontjában hangolhatunk be. (A Firefox mindenkori aktuális magyar nyelvű változata a http://firefox.hu/ címről tölthető le, a kiegészítők pedig az angol nyelvű https://addons.mozilla.org/hu/firefox/ honlapon érhetők el.)
Internet reklámok nélkül
A honlapokon feltűnő hirdetéseket kiszűrő AdBlock Plus (ABP) sokaknak az első, néhányaknak pedig az egyetlen olyan bővítmény, amelyet feltelepítenek. A kiegészítő telepítése után nemcsak eltűnik a sok ugráló, villogó reklámcsík, hanem gyorsabbá is válhat az internetezés. Érdemes például kipróbálni, hogy mennyivel gyorsabban tölti be az iWiW közösségépítő oldalt böngészőnk bekapcsolt AdBlock Plusszal.
A magyarul is tudó bővítmény telepítése – illetve az ez után kötelező böngésző-újraindítás – után a szűrés adatbázisát kell kiválasztanunk, azaz azt a forrást, amely alapján az ABP majd eldönti, hogy mi számít reklámnak, és mi nem. Ha jobb (és megalapozott) ötletünk nincsen, akkor válasszuk valamelyiket az első két felajánlott lehetőség közül. (Később, ha a szűrés ellenére túl sok reklámba ütköznénk, akkor a kiegészítő beállításai közt lévő Szűrők/Szűrő hozzáadása menüpontban próbálkozzunk más források kiválasztásával.)
Ezzel már aktiváltuk is a reklámszűrést, melyről egy ABP feliratú stoptábla tájékoztat. A Stop ikonra jobb gombbal kattintva egy-egy honlapon ki is kapcsolhatjuk a szűrést a Szűrés tiltása itt: oldalneve.hu menüponttal.
YouTube-os videókból
zeneszám
A Media Converter nevű Firefox-kiterjesztésre nyugodtan használhatjuk a „zseniális” jelzőt. Azokon az oldalakon, ahol a címsáv mellett elhelyezkedő, origami benyomását keltő ikon bekékül, máris nyert ügyünk van. Az adott honlapon lévő videót ugyanis tizenegy videoformátum (köztük a népszerű avi és wmv, illetve a mobiltelefonokra kitűnő 3gp) vagy három hangformátum (mp3, wav, ogg) valamelyikébe menthetjük le minden egyéb szoftver nélkül. A létrejövő video-, illetve audiofájl mindenféle jellemzőjét (felbontás, bitráta stb.) módosíthatjuk, de egy egyszerű YouTube-os videoletöltésnél például megfelelő változatlanul hagyni mindent.
A felhasználói visszajelzések egy része egyébként éppen a YouTube-ot emeli ki: innen játszva bővíthető például zenei gyűjteményünk megfelelő minőségű videókkal. A kiegészítő jelenleg csak angol nyelvű változatban érhető el.
Ha tetszik, amit éppen látunk…
A képernyőkép küldésének egyik mai napig gyakori módja a print screen gomb megnyomása, majd a Windowsokba beépített Paint bevetése. A Screengrab nevű bővítmény segítségével szebb, jobb képeket kaphatunk, ráadásul gyorsabban – persze csak akkor, ha a Firefoxban megnyitott weblapokról szeretnénk képet kapni. Az angol nyelvtudás ehhez a kiegészítőhöz sem árt, bár az alábbi rövid leírás segítségével anélkül is jól használható.
Feltelepítés után egy kis kék-sárga ikont látunk majd a böngésző alsó, állapotsorában. (Ha ezt a sávot nem látnánk, akkor a Nézet menüben kapcsolhatjuk be.) Az ikonra, majd a Save feliratra kattintva eldönthetjük, hogy a megnyitott honlapból csak a monitoron éppen látható részletet (Visible portion), a teljes honlapképet (Complete Page/Frame), az utólag általunk kijelölendő részt (Selection) vagy pedig az egész monitor képét (Window) akarjuk-e „lefényképezni”. A legutolsó lehetőség kivételével a Screengrab csak a böngészőn belüli állapotot menti le (magát a böngésző ablakot, a megnyitott alkalmazásainkat, a tálcánkat nem), így a képernyőnk másra nem tartozó részeit nem kell radírozgatnunk.
Balogh Csaba