Egyházunk egy-két hete
Lélektől lélekig
Teológusnapon Szlovéniában
A Szlovén Evangélikus Egyház mintegy húszezer tagot tart nyilván, közülük hat-hétszáz magyar ajkú. Azok a gyülekezetek, amelyekben magyarul beszélő tagok vannak, élő kapcsolatot ápolnak magyarországi gyülekezetekkel, ámde teológusnapnak mind ez idáig még nem adtak otthont. Így még most is nehéz elhinni, hogy megvalósulhatott az első szlovéniai teológusnap, amelyet közel egy éve tervezgettünk.
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem másodéves hallgatója, Mitja Andrejek által kezdeményezett és jórészt általa szervezett úthoz mind a szlovén, mind a magyar evangélikus egyháztól jelentős lelki és anyagi támogatást kaptunk.
Ilyen előzmények után indulhattunk útnak április 25-én dr. Orosz Gábor Viktor egyetemi lelkész vezetésével. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem hallgatói csoportját Malik Péter Károly (V. évf.), Weltler Gábor (V. évf.), Györfi Judit (III. évf.), Mitja Andrejek (II. évf.), Koch Szilvia (II. évf.), Szlaukó Orsolya (I. évf.) és Sztyehlik Csaba (I. évf.) alkotta. Két társunknak ez volt az utolsó, míg másik kettőnek ez volt az első teológusnapja.
Még útközben is sokat próbáltuk a szlovén énekeket, Mitja segítségével gyakoroltuk a kiejtést. Az első nap délutánján Lendván fogadott minket Jana Kerčmar helyi lelkésznő, majd Hódosra is elkísért. Itt a helyi gyülekezeti házban szeretetvendégség keretében szolgáltunk énekekkel, színdarabbal, verssel, diameditációval, majd rövid áhítatra került sor. Mindezek témája az út, az út Lélektől lélekig, kapcsolatok, összekötő pontok közöttünk. Előadásunkat rögzítette a lendvai televízió, és interjút készített velünk a helyi rádió is.
Másnap három csoportba szerveződve indultunk az istentiszteleti alkalmakra Lendvára, Hódosra és Domonkosfára (Domanjąevci). A liturgia szolgálatát az alsóbb évesek végezték, az igehirdetést Jn 10,11–18 alapján tartották az ötödéves hallgatók, illetve az egyetemi lelkész. Egyházunknak köszönhetően több ajándékot is vittünk magunkkal, ezek közül az Evangélikus énekeskönyvet emelném ki, ugyanis Szlovéniában még a régi Dunántúli énekeskönyvből éneklik a magyar nyelvű énekeket. Az összes gyülekezetben lehetőségünk volt beszélni egyetemünkről, a teológusotthon életéről és persze jövőbeli terveinkről is.
Vasárnap megtapasztalhattuk, hogy az anyanyelven hallott liturgia és igehirdetés sokak szeméből könnyeket fakasztott. Ezért nem csoda, hogy a gyülekezetek lelkészei és a felügyelők, illetve a gyülekezeti tagok egyaránt szeretnék, hogy a teológusnapoknak legyen folytatásuk.
Vasárnap délután még három szlovén gyülekezetben fogadtak minket: Muraszombatban, Battyándon – szlovén neve Puconci – és Alsómarácon (Moravske Toplice). Utóbbiban Geza Erniąa szlovén püspök, valamint Gustav ©kalič vendégszeretetét élvezhettük, akik mindketten örömmel vették látogatásunkat és a kapcsolat hosszú távú megtartására biztattak bennünket. Guszti bácsi beszélt a szlovéniai magyarság – gyakran nem könnyű – múltjáról és arról is, hogy milyen volt a kapcsolat a két egyház között az elmúlt évtizedekben. Azt is elárulta, hogy egyházunk szinte összes vezetőjével tartotta a kapcsolatot.
Este közös vacsorán vehettünk részt a Muravidék egyik legszebb vendéglőjében, ahol a magyar tulajdonosok külön szeretetükkel és figyelmességükkel tüntettek ki bennünket. Öröm volt megtapasztalni a közös szolgálat szépségét és áldásait, legfőképpen pedig azt, hogy Isten igéjének hirdetése és hallgatása által a határok ellenére is valóban egyetlen testvéri közösséget alkotunk, akár Szlovéniában, akár Magyarországon élünk.
Győrf i Judit