Kultúrkörök
Magyarságképünk torzulása
A magyarságkép torzulása bennünk és a nagyvilágban – ez volt a címe Andrásfalvy Bertalan előadásának, amely május 8-án nyitotta meg a Luther Otthon – Szakkollégium nyolcadik szakkollégiumi konferenciáját. A péntek esti nyitó előadást követően szombaton és vasárnap a Luther Otthon végzős hallgatói tartottak referátumokat kutatásaik, diplomamunkájuk témájából.
A magyar nép régóta önértékelési problémákkal küzd – emelte ki előadásában Andrásfalvy Bertalan. Nem becsüljük meg saját értékeinket, mindig mástól várunk megoldást az önálló gondolkodás helyett, és leértékeljük saját érdemeinket. Mindehhez hozzájárul egy olyan történelemszemlélet és történelemtanítás, amely sok esetben ellentmond a történelmi tényeknek.
Az előadó történelmi példákon keresztül mutatta be, hogyan alakult ki az a negatív magyarságkép, amely döntően meghatározza a honfoglalástól a mai napig a magyarokról alkotott véleményt a környező népek körében és bennünk. A magyar nép mindig toleráns volt másokkal szemben, néha túlságosan is – jegyezte meg az egykori oktatási miniszter. A történelem tanúsága szerint a magyar nép soha nem követett el népirtást, és a Habsburgok megjelenéséig vallási tolerancia jellemezte az embereket.
Ennek ellenére nem vagyunk bűntelenek, sem mártírok – emelte ki a professzor. Ami velünk történik, azért mi vagyunk a felelősek. Példaként említette, hogy Szapolyai János és Habsburg Ferdinánd trónért folyó harcaiban több magyar esett el, mint Mohácsnál. A 19. században Nyugaton kialakuló negatív magyarságkép létrehozásában (amely Trianonhoz vezetett) pedig magyarországi tudósok vállaltak főszerepet, amikor a magyarokat sokkal negatívabban festették le, mint a valóság.
Az értékek eltékozlásaként említette a vízrendezések esetét. A mai napig sikerként bemutatott és tanított eseménysor milliókat tett koldussá, jelentős károkat okozott a biodiverzitásban, és létrehozott egy olyan földbirtokrendszert, amely később csak további konfliktusokat okozott.
Mindezek elvezettek a mai állapotig, az emberek többségében torzult magyarságkép él. A folyamatok 1990 után sem változtak igazán. Mindenkit el kell, hogy gondolkodtasson az a tény, hogy ma Magyarországon kevesebben járnak hittanoktatásra, mint Rákosi vagy Kádár idején. Önvizsgálatra és önkritikára van szükség – zárta előadását Andrásfalvy Bertalan.
Hajdú András – Barthel-Rúzsa Zsolt