Keresztény szemmel
Konkolyból nem lesz búza
Politikáról és vallásról nem beszélgetek, csak nagyon kivételes esetben – sokszor eldöntöttem már magamban, elkerülve így az ostoba vitatkozásokat, melyek „csak haszontalanok és hiábavalók” (Tit 3,9). Megtanultam: szólni csak akkor érdemes, „ha az jó a szükséges építésre” (Ef 4,29). Legalábbis eddig azt hittem, hogy megtanultam, de a minap megint beigazolódott, hogy még mindig rosszul ítélem meg, mikor adódik ilyen nagyon kivételes eset…
Kávéházban ülünk, jó hangulatban, pezsgő péntek este van, bohém szófordulattal élve nagyfiúk társalognak nagylányokkal, szóval a fájdalom nem központi téma. Aztán az egyik kedves ismerős valami különös történetbe kezd a túlvilágról, mire a másik leinti, mondván, hogy ő ateista, nem hisz az ilyen zagyvaságokban, váltsunk.
Sajnos témát váltani nehéz, amikor máris a közepében vagyunk, így tovább hallgatjuk a lélekvándorlásról szóló furcsa fejtegetéseket. Megkérdeznek engem is, óvatosan persze, ismerve keresztény meggyőződésemet. Erre meg én legyintek, hogy nem a péntek esti szórakozáshoz való téma ez; felesleges vitatkozni olyan dolgokról, melyekről mindenki egyénileg dönt, s különben is, számomra a legtöbb teológiai kérdés vitán felül áll, tehát tényleg váltsunk.
Ekkor az egyik hölgy kijelenti, hogy nem is vitatkozunk, hanem „csak beszélgetünk”, tehát mondjam el, mit gondolok. Azt gondolom – válaszolom –, hogy számomra abszurd annak még a felvetése is, hogy a legtöbb ember előző életében egy másik ember volt, s korábban elkövetett bűnei hatással vannak mostani helyzetére. De ennek a tannak a sikere kortársaink körében egyáltalán nem meglepő, mivel akik tévelyegnek, azoknak jelek kellenek, csodálatos események (vö. Mt 12,39), s megnyugtatóbb hinni a lélekvándorlásban – mely szerint sok dobásunk van a földi létben –, mint Jézusban, aki sohasem mondott ilyet. Szerintem egy Isten, egy élet, egy dobás. Lehetetlen ugyanis, hogy a szántóvető a konkolyt visszadobja a földbe, hogy kivárja, hátha egyszer búza lesz belőle – a konkolyt összegyűjtik és elégetik, nincs mese.
A hölgy a hallottakon igen meglepődött, mint amikor valaki érdekes mutatványt lát a cirkuszban, majd egy hanyag kacérsággal odavetett mondattal intézte el az egészet: „Jézus? Csak egy legenda.”
Természetesen nem háborodtam fel ezen a rendkívül bántó és otromba megjegyzésen, azon, hogy ez a páratlanul szép nő, aki egy élő költemény, s akinek a lelkét ilyen díszes templomba tette az Isten, vajon miért van oly távol az Úrtól, aki ilyen büszkévé és boldoggá tette, ajándékba, ingyen; s miért nincs semennyi tapintattal mások meggyőződése iránt.
„Kérlek titeket, testvéreim, tartsátok szemmel azokat, akik szakadásokat és botránkozásokat okoznak azzal, hogy az ellenkezőjét tanítják annak, amit tanultatok.” (Róm 16,17) Mert érdekes, hogy a lélekvándorlás hihetőbb, mint a feltámadás és az örök élet. Vajon mindazok, akik a tiszavirág-életű hamis tanítók mendemondáit szinte válogatás nélkül elfogadják, miért vannak ilyen lesújtó véleménnyel arról a Mesterről, akinek a szavain egyszerűen nem fogott az idő? Vajon miért?
A kérdés, ha jobban belegondolunk, nem is annyira költői, mert tudjuk, hogy a megfeszített Krisztus a pogányoknak bolondság, de maguknak az elhívottaknak „az Isten ereje és az Isten bölcsessége” (1Kor 1,23–24).
Jól vigyázzunk tehát, amikor Jézus titkos bölcsességét szóljuk, mert „csapdába esik, aki valamit meggondolatlanul odaszentel” (Péld 20,25; vö. Mt 7,6).
Andriska János