Keresztény szemmel
Küldetés
1944. október 15-én, a balul sikerült kormányzói kiugrási kísérlet után zajlott le a nyilas hatalomátvétel. 1944. november 23-án harminckét fővárosi villában létesített a református gyökerű Jó Pásztor Misszió otthont, üldözött zsidó és zsidó származású gyermekek számára. Ezekben az otthonokban több ezer gyermek és néhány száz felnőtt életét mentették meg.
A testvéregyház kérésére evangélikus részről Raffay Sándor püspök Sztehlo Gábor lelkészt küldte a közvetlen életveszélyt jelentő szolgálatba. Sztehlo nemcsak munkatársa lett a református Éliás Józsefnek és közvetlen csapatának – a Hajós házaspárnak, Emilnek és Médinek –, hanem karizmatikus kisugárzásával, zseniális szervezőkészségével a program meghatározó személyiségévé vált.
Száz éve született Sztehlo Gábor. Életműve a vészkorszakban nyújtott megrendítő teljesítmény nélkül is szétfeszíti egy lelkészi pálya hagyományos kereteit. Fejlett pedagógiai, szociális, diakóniai felkészültsége, érzéke volt. Népfőiskolát szervezett, lerakta a korszerű egyházi diakóniai munka alapjait, a felszabadulás után létrehozta legismertebb művét, a Pax gyermekotthont, illetve a Gaudiopolis gyermekvárost, ahol a korábbi üldözött gyerekek számára nemcsak a túlélést, hanem az életminőséget, a demokratikus, termékeny együttélés szabályait is nyújtották. Ekkor már a korábbi üldözöttek mellett helyet kaptak – 1945–47 között vagyunk – az új rend által elítéltek gyermekei is. A szelekciós szempont a rászorultság volt.
Sztehlo Gábor gazdag személyiségében, nagy ívű pályájában – ha ez viszonylag rövid időre korlátozódott is – rejlik a centenáriumi év csapdája. Elismerve minden értékes tevékenységét, különösen is a gyermekváros megteremtését – hiszen ennek lakói ápolják immár több mint fél évszázada hűségesen Gábor bácsi emlékét –, igen erőteljesen hangsúlyozni kell, hogy Sztehlót az 1944 telén végzett munkája avatja történelmi személyiséggé. Ezért indokolt utcát elnevezni róla, konferenciát rendezni az évfordulón, szobrot emelni a tiszteletére.
Reméljük, hogy egyháza a centenáriumi év alkalmával valóban nem az ünnep kívánta kényszerből, hanem – hosszú hallgatás után – őszintén vállalja a sztehlói örökséget. Jobb későn, mint soha.
Arthur Miller mondta: lehet, hogy évszázadoknak kell eltelniük ahhoz, hogy képesek legyünk valóban szembesülni a holokauszt borzalmával.
Legutóbb a Szentföldön járt XVI. Benedek pápa tapasztalhatta a holokauszt rémségeinek aktualitását. Számos beszéde közül éppen a holokauszt áldozatainak tiszteletére emelt Jad Vasem Múzeumban elmondott váltott ki érzékenységet. Hallgatói úgy vélték, nem azonosult igazán a szenvedőkkel, tárgyilagos kívülállóként tolmácsolta egyébként nem kifogásolható gondolatait.
Fasang Árpád kutatásaiból ismerjük az evangélikus egyház által a 20. század harmincas éveiben, a náci veszély közeledtekor tanúsított magatartásnak a kérdőjeleit. Tudniuk kellett, többek között a németországi helyzetről egyértelmű képet adó Scholz László írásaiból, hogy mi következik. Mégis a sodródás volt a jellemző. Néhány lelkész – Keken András, Koren Emil… – szükségszerűen kis hatósugarú, de tiszteletre méltó, személyes embermentő bátorsága említhető meg Sztehlo Gábor történelmi léptékű műve mellett, mint a vészkorszak kihívására adott méltó egyházi válasz.
A holokauszt egyedisége nem vonható kétségbe. Úgy látszik, igaza volt Millernek. Nálunk is jellemző a holokauszt relativizálása, a gulág, a Don-kanyar, az afrikai népirtások szembeállítása Auschwitz gázkamráival. A viszonylagossá tétel az egyéb borzalmak tárgyilagos megítélését is lehetetlenné teszi. Nem mentség a harmincas évek egyháza, értelmisége számára, hogy ők még nem tudták elképzelni, mi következhet. De Auschwitz után már bűn a relativizálás, a borzalmak enyhítése más tragédiák említésével. Nem is szólva a zsidóság bűnösségére utaló sanda célzásokról.
És ezzel már a mához érkeztünk. Nem lehet Sztehlo-centenáriumot ülni és hallgatni, amikor az akár egyházi mezt is öltő kirekesztő szellem kibújik a palackból. Amikor újra félnek a második világháború előtti évek légkörére még emlékező öregek.
Politikai különbözőségek sem fedhetik el az egyház egyetemes felelősségét a gyűlölet, a kirekesztés ellen, a kisebbségek védelme terén. Sztehlo Gábor példája utat is mutat, kötelez is.
A szerző az MEE volt országos felügyelője, a Sztehlo-emlékbizottság tagja
Frenkl Róbert