Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 21 - Ön­ál­ló egy­ház­jo­gi tanszék a re­for­má­tus egye­te­men

Keresztutak

Ön­ál­ló egy­ház­jo­gi tanszék a re­for­má­tus egye­te­men

Ön­ál­ló Egy­ház­jo­gi Tan­szék kezd­te meg mű­kö­dé­sét feb­ru­ár el­se­jé­vel a Ká­ro­li Gás­pár Re­for­má­tus Egye­tem Ál­lam- és Jog­tu­do­má­nyi Ka­rán. Az en­nek al­kal­má­ból szer­ve­zett már­ci­us 25-i ün­ne­pi ren­dez­vé­nyen tar­tot­ta meg nagy­sze­rű szék­fog­la­ló elő­adá­sát dr. Szath­máry Bé­la, a tan­szék el­ső egye­te­mi ta­ná­ra Ke­resz­tyén ér­té­kek az em­be­ri jo­gok vi­lá­gá­ban – A jog­tu­do­mány ta­ní­tá­sá­nak le­het­sé­ges szem­pont­jai egy egy­há­zi fenn­tar­tá­sú jo­gi ka­ron cím­mel.

Új idők kez­de­tét jel­zi, hogy a kom­mu­nis­ta rend­szer ál­tal hat­van év­vel ez­előtt szám­űzött egy­ház­jo­gi tu­do­mány vissza­ke­rült az uni­ver­si­tas öle­lő kar­jai kö­zé.

Köz­tu­dott, hogy 1949-ben szün­tet­ték meg a há­rom egy­há­zi fenn­tar­tá­sú jog­aka­dé­mi­án és a deb­re­ce­ni egye­tem jo­gi ka­rán mű­kö­dő egy­ház­jo­gi tan­szé­ket is a jo­gi kar­ral együtt. Az ál­la­mi jo­gi ka­ro­kon a kö­vet­ke­ző év­ben szűnt meg az egy­ház­jog ok­ta­tá­sa. Ez a tu­do­mány va­ló­sá­gos ius pon­ti­fi­um­má – tit­kos jog­gá – vált, ame­lyben csak na­gyon ke­vés em­ber is­mer­te ki ma­gát iga­zán.

Pe­dig az egy­ház­jog – el­ső­sor­ban a ká­non­jog – a ró­mai jog­hoz ha­son­ló­an az összes kul­túr­nem­zet jo­gá­val szem­ben az anya­jog sze­re­pét töl­ti be, és for­mai szem­pont­ból fe­let­te áll a mo­dern nem­ze­ti jog­nak. Klasszi­kus jel­le­ge mi­att szin­te min­den kul­túr­ál­lam jo­gi fa­kul­tá­sá­nak tan­rend­jé­ben sze­re­pel az egy­ház­jog. Je­len­tő­sé­ge a pro­tes­táns egy­há­zak­ban erő­sen gya­kor­la­ti, mint­hogy az egy­ház­ta­gok szé­les kö­re részt vesz az egy­ház tör­vény­ho­zá­sá­ban, köz­igaz­ga­tá­sá­ban vagy akár bí­rás­ko­dá­sá­ban. De az egy­ház­jog­nak fon­tos sze­re­pe van a jog­rend ural­má­nak erő­sí­té­sé­nél – a ius spi­ri­tu­a­li­za­tum jel­le­gé­nél fog­va – nem­kü­lön­ben az öku­me­niz­mus esz­mé­jé­nek a ki­tel­je­síté­sé­ben is.

Az egy­ház­jog je­len­tő­sé­ge azért is rend­kí­vü­li mó­don meg­nő, mert a re­for­má­tus egy­ház 2009. má­ju­s 22-én hely­re­ál­lít­ja az egy­kor erő­szak­kal szét­sza­kí­tott Ma­gyar Re­for­má­tus Egy­ház szer­ve­ze­ti egy­sé­gét, és így az egy­ség meg­te­rem­té­sé­nek iga­zi té­nye­ző­jé­vé vá­lik.

A re­for­má­tus egy­ház büsz­ke le­het ki­vá­ló egy­ház­jo­gá­sza­i­ra, köz­tük Szent­pé­te­ri Kun Bé­lá­ra, No­vák Ist­ván­ra vagy akár Kar­dos Já­nos­ra is, aki­nek nem­rég szen­telt em­lék­táb­lát az egy­ház. Eb­be a sor­ba áll most be Szath­máry Bé­la pro­fesszor, aki­től az egy­ház­jog tu­do­má­nya na­gyon so­kat vár­hat.

Az egy­ház­jog­nak óri­á­si táv­la­ti le­he­tő­sé­gei van­nak: a tan­szék előbb-utóbb egy­ház­jo­gi in­té­zet­té ala­kul­hat át.

Csak két pél­dát sze­ret­nék meg­em­lí­te­ni: az 1904-ben Bonn­ban meg­ala­kult egy­ház­jo­gi in­té­zet a né­met kor­mány ré­szé­re el­ké­szí­tet­te a Co­dex hi­va­ta­los ér­té­ke­lé­sét Der Ge­ist des Co­dex Iu­ris Ca­no­ni­ci cí­men; a gött­in­ge­ni egy­ház­jo­gi in­té­zet pe­dig az egy­há­zi al­kot­mány­bí­ró­ság sze­re­pét töl­töt­te be a má­so­dik vi­lág­há­bo­rú után.

A re­for­má­tus egy­ház az egy­ház­jo­gi tan­szék fel­ál­lí­tá­sá­val a ka­to­li­kus egy­ház 1996-ban megalapí­tott Ká­non­jo­gi Poszt­gra­du­á­lis In­té­ze­te mel­lé zár­kó­zott fel.

Saj­nos az evan­gé­li­kus egy­ház, amely­nek az egy­há­zi tör­vé­nyek ér­tel­mé­ben a mis­kol­ci jog­aka­dé­mia volt az egy­ház­jo­got fej­lesz­tő in­téz­mé­nye, sem­mi­fé­le jog­utód­dal sem ren­del­ke­zik, és na­gyon ér­zi az in­téz­mé­nyes evan­gé­li­kus egy­ház­jo­gi ok­ta­tás hi­á­nyát.

Itt is öröm­mel em­lít­he­tem meg, hogy Bir­kás An­tal, a Deb­re­ce­ni Egye­tem ta­nár­se­géd­je 2008-ban a Mis­kol­ci Egye­te­men Lu­ther és Kál­vin jog­fi­lo­zó­fi­ai és po­li­ti­kai fi­lo­zó­fi­ai né­ze­tei cí­mű ér­te­ke­zé­sé­vel PhD-fo­ko­za­tot szer­zett.

Dr. Bo­le­ratz­ky Ló­ránd