Kultúrkörök
„Oroszlánoktól fenyegetett” könyvterjesztés
Keresztény könyvszakmai műhelybeszélgetés
A keresztény könyvterjesztők hagyományos, Könyv/Misszió elnevezésű szakmai napja – amelyet eddig három alkalommal rendeztek meg, mindig márciusban – az idén elmaradt. A keresztény könyvkiadók és -terjesztők számára ezért „kárpótlásul” a májusi Szent István könyvhét idejére szerveztek jóval kisebb, szűkebb körű pódium- és műhelybeszélgetést május 14-én a Pilinszky János irodalmi kávéházban. A „Menjetek a keresztutakra!” (Mt 22,9) – Könyvterjesztés a templom falain kívül címmel rendezett alkalom házigazdája és a beszélgetés moderátora dr. Herjeczki Kornél, a Harmat Kiadó igazgatója volt.
Keresztény könyvterjesztők szakmai napja – könyvek nélkül. Első pillantásra röviden így jellemezhető az alkalom, amelyen a résztvevők nem láthattak könyvárusító standokat, és nem egy nagy területű sportcsarnokban, hanem egy kávéház alagsori termében gyűlhettek össze szakmai tapasztalatcserére. Mint bevezetőjében dr. Herjeczki Kornél elmondta, idén gazdasági okok miatt nem vállalkozhattak a hagyományos könyvmissziós nap megszervezésére. A keresztény kiadványok iránt érdeklődők azonban a Szent István könyvhétre való időzítésnek köszönhetően mégsem maradtak könyvek nélkül, hiszen a könyvhéten az összes jelentős keresztény könyvkiadó képviseltette magát, és felvonultatta kínálatát.
A könyvszakmai beszélgetés házigazdája egy ószövetségi történetet idézett fel Izrael északi országrészének asszír rabiga alá kerülése idejéből. A bibliai szakaszban említett, az izraeliták életét fenyegető oroszlánokat Herjeczki Kornél metaforikus értelemben a mai kor kereszténységét és keresztény könyvterjesztését veszélyeztető tényezőkre alkalmazta, külön kiemelve a jelenleg is tartó világgazdasági válságot.
Miközben a könyv- és iratterjesztés a keresztény misszió igen jelentős szegmensét teszi ki, amelyről a kereszténység nem mondhat le – hangsúlyozta a Harmat Kiadó igazgatója –, a világban számos olyan negatív jelenség tapasztalható, amely kimondottan ez ellen dolgozik, és akadályozza a kiadványterjesztés terén kívánatos kibontakozást – különösen abban az esetben, ha egy ilyen kezdeményezés a „keresztény” jelzőt is magán viseli. Válság idején ellenben – amikor az egyéni életsorsok is krízisbe kerülnek – sokan fordulnak a lelki, spirituális irodalom felé, és az evangélium terjesztését középpontba helyező keresztény könyvmissziónak erre reagálnia kell.
„Hogyan érinti a gazdasági válság a keresztény könyvkiadást, illetve mutatkozik-e a válság kapcsán valamilyen esély, amely pozitívan befolyásolja a kiadást és az értékesítést?” – tette fel a kérdést Herjeczki Kornél a pódiumbeszélgetés résztvevőinek: Monty Taylornak, a Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány elnökének, Kenéz Tündének, a Good News keresztény könyvesbolt vezetőjének és Bakkai Évának, a gyülekezeti iratterjesztés dabasi munkatársának.
Monty Taylor kiemelte: a válság több szempontból nehezíti a könyvkiadás ügyét, ugyanis miközben kevesebb kiadványt tudnak értékesíteni, a kiadóknak jelentősen növekvő költségekkel kell szembenézniük. Keresni kell a kiadások csökkentésének és a költséghatékonyságnak azokat a megoldásait, amelyek alkalmazásával nem éri hátrány a vásárlókat. Ilyen lehet például az internet és az e-mail kiterjedtebb használata a minimumra redukált postai levelezés mellett. Törekedni kell arra is, hogy – ameddig lehetséges – elkerülhető legyen a kiadványok árának emelése, és keresni kell az árkedvezmények biztosításának lehetőségeit.
A Good News könyvesbolt vezetője, Kenéz Tünde a válság konkrétan begyűrűző, számokban is megmutatkozó hatásairól is be tudott számolni. 2009-ben az előző év ugyanezen időszakához képest a forgalom húszszázalékos visszaesését tapasztalták, s mindezt úgy, hogy a költségek lefaragásának összes lehetséges formáját kihasználták már, nincs több lehetőségük kiadásokat csökkenteni. Reményt jelent azonban a karácsonyi időszak minden évben fellendülő forgalma – idén is ebben bíznak.
A helyi gyülekezeti iratterjesztésben még nem észlelhető a válság jelentősebb hatása – tette hozzá Bakkai Éva gyülekezeti munkatárs –, ennek azonban az is oka, hogy Dabason jól működő „vándorkönyvtárat” működtetnek, így a gyülekezeti tagok sok olyan keresztény kiadványhoz juthatnak hozzá, amelyért nem kell fizetniük. A válság hatására azonban az emberek a gyülekezetben is kevesebb könyvet vásárolnak, akárcsak a világi könyvpiacon.
Fodor Csaba, a Kálvin Kiadó terjesztési vezetője elmondta, hogy a 2008-as Biblia-év programsorozat hatása tetten érhető a bibliaeladások eddigi, növekvő számaiban, idén azonban már jóval nehezebb körülmények között kell fenntartani azt az egyébként is nagyon kényes pénzügyi egyensúlyt, amelyet a Kálvin Kiadó esetében közel ezerötszáz partnerrel fenntartott viszonteladói vagy bizományosi kapcsolat jelent. A tetemes kintlévőségek és a romló gazdasági viszonyok ellenére a Kálvin Kiadó továbbra is igyekszik megtartani alacsony árait és árkedvezményeit.
Egyházunk képviseletében Kendeh K. Péter fejtette ki gondolatait. A Luther Kiadó igazgatója kijelentette: naivitás lenne arra várni, hogy a válság hatására az emberek tömegével kezdenek el keresztény könyveket keresni és vásárolni. Az egyházellenes hangulatkeltés sajnos még ma is hatásos Magyarországon, és bármilyen kezdeményezés, esemény, program, amelyet a „keresztény” jelzővel illetnek, az emberek többségében inkább gyanakvást kelt, mint érdeklődést. Ennek az ellenállásnak a leküzdése a hazai keresztény egyházak számára bizonyosan nagyobb kihívást és hosszabban elhúzódó feladatot jelent, mint a válság negatív hatásai ellen folytatott küzdelem.
Petri Gábor