A hét témája
Hajó, ha jó
Aki nem járt Sevillában, nem látott még csodát – tartotta a középkori spanyol mondás, utalva arra, hogy az amerikai gyarmatokról befolyó hatalmas vagyon miként virágoztatta fel az andalúziai városokat. Mindeközben észak szorgos fiai is hajóra szálltak, és az ő munkálkodásuk egyik gyümölcse lett Bréma. A kis Hanza-város történelme egyik legnagyobb kihívásával nézett szembe az elmúlt héten: több mint százezer főből álló sereg lepte el az utcáit.
És Bréma igencsak nyögte az első megmérettetést, amelyben a gyertyafényes megnyitó után volt része. Bár a német szervezésről általában jókat lehet mondani, aznap este a mindössze néhány peronból álló pályaudvarra az a feladat várt, hogy pár tízezernyi Kirchentag-látogatót segítsen hazajutni a környező településekre. És a germán precizitás ácsozata megreccsent… A nagy kavarodásból egyetlen pillanatra emlékszem jól, amikor sajtóbelépőnket lengetve futunk a rendőrkordonon kívül ragadt kollégánkért, hogy őt is engedjék be az állomásra.
Aztán a következő napokon már jól állta a kisváros a „támadást”. Az első nap túlélésének kellemes érzésével párhuzamosan érezhetően csökkent a teher a rendfenntartókon. Az utolsó estén meg vidám fiatalok rohantak az egyik peronra, hogy tornamutatványokra vegyék rá a vágány túlsó oldalán heringként összepréselt embereket, akik a másik könyökével az oldalukban is önfeledten nevettek és hullámoztak tíz percen keresztül.
Az ilyen fiatalok töretlen jókedve vitte előre a Kirchentag hajóját. Terelték az embereket, és mosolyogtak mindeközben, nem esett nehezükre egy kedves gesztus, még az igen fárasztó napok végén sem. És természetes volt így az is, hogy a záró istentisztelet után a kijáratot felügyelő cserkész odavetette nekünk, hogy aztán legyen jó utunk hazafelé…
Mi azért csodát láttunk a minap Brémában.
Nagy Bence