Keresztutak
Közgyülekezet az angyalok templomában
A Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház Brassói Egyházmegyéje évi rendes közgyűlését tartotta május 20-án. A nyitó istentisztelet – amely egyben a megújult templomért való hálaadás alkalma is volt – a barcasági Pürkerec evangélikus hajlékában, az „angyalok templomában” zajlott. Igehirdetésében Adorjáni Dezső Zoltán püspök hangsúlyozta, hogy ez az ünnep nemcsak a pürkereci evangélikusoké, hanem az egész evangélikusságé, hiszen egy családhoz tartozunk: Jézus Krisztus családjához.
A Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház lelkészi vezetőjének prédikációjában elhangzott az az anekdota is, hogy a jelenlegi pürkereci templomot angyalok építették. 1873-ban a falu alszegi része azt szerette volna, hogy az új templom ne a sziklás dombra, hanem a főút mellé épüljön, míg a felszegi rész a sziklás domb mellett foglalt állást. Végül a falu vezetősége úgy döntött, hogy a főút mellé épüljön, hiszen ez könnyíti az építkezést, és az öregeknek sem kell fájós lábbal megmászni a dombot. Így hát az építőanyagot a főút mentén raktározták, de egy reggelen – láss csodát – minden anyagot, amelyre szükség volt az építkezéshez, a dombon találtak a falusiak. Merthogy a felszegiek közös erővel felhordták a köveket, és azt mondták az alszegieknek, hogy Isten valószínűleg angyalaira bízta az építőanyagok elhordását, ezzel is jelezve, hogy a templomnak a hegyen a helye…
A hálaadó istentisztelet végeztével – a Brassói Egyházmegye közgyűlésén – Mátyás Lajos helyi lelkipásztor röviden azért ismertette Pürkerec hiteles történetét is. Mint mondotta, a település a 11. század elején alakult, lakossága a határőrséggel megbízott székely népből való. A falu neve először az Ulászló király által 1498-ban kiadott záloglevélben szerepel „Purkeretz” alakban, egy 1513-ban keltezett okmányban pedig „Polkaritz” formában fordul elő.
A Szeli-krónika szerint 1444-ben Pürkerecen kis kápolnát építettek Mária Magdolna tiszteletére, és 1445-ben a pürkereciek elszakadtak a csernátfalusi anyaegyháztól. 1447-ben megalakult az önálló pürkereci egyházközség, amelyhez Tatrang, Zajzon, Bodola, Nyén (mai nevén: Keresztvár) is hozzátartozott.
A sziklás dombon lévő kápolnát 1720-ban öt méter hosszú és négy méter széles szentéllyel bővítették, később a szentélyt egy pótfülkével nagyobbították a zajzoni hívek használatára. 1873-ban határozta el az időközben protestánssá lett közösség, hogy a régi kápolna helyén – Véber György brassói építész tervei alapján – új templomot épít. A munkálatokat azután – Fejér Gyula lelkész irányításával – 1883-ban fejezték be.
A legutóbbi renoválást 2006-ban kezdték el. Isten segedelmével, a hívek, az egyházkerület, valamint a helyi önkormányzat és különféle szervezetek adakozó készségének köszönhetően ma Pürkerecen teljesen felújított templomban hangzik Isten újjáteremtő igéje.
Fejér Olivér