Kultúrkörök
Kötetté érett a nógrádi evangélikus egyházmegye története
Majdnem száz év késéssel jelent meg Okolicsányi József műve, A Nógrádi Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyházmegye monográfiája. A kötetet az Északi Egyházkerület Püspöki Hivatalában mutatták be május 28-án. A reformáció kezdetének négyszázadik évfordulójára, 1917-re tervezett megjelenést az első világháború tombolása, majd Trianon akadályozta meg.
A kötetet Galcsik Zsolt Nógrád megyei levéltáros szerkesztette és a Magyar Egyháztörténeti Enciklopédia Munkaközösség (METEM) adta ki. A kiadást a Johannita Lovagrend Magyar Tagozata, az Északi Egyházkerület, a Nógrádi Egyházmegye, Nógrád megye közgyűlése és az Okolicsányi család támogatta.
A kötet szerkesztője, megőrizve az Evangélikus Országos Levéltárban őrzött kézirat sajátosságait, a kötet jobb használhatósága és a további kutatás segítése érdekében összeállította a témával kapcsolatos, azóta megjelent magyar és szlovák nyelvű művek bibliográfiáját, továbbá személy- és helynévmutatóval és színes térképmelléklettel egészítette ki a munkát.
Okolicsányi József, a szerző neves felvidéki nemesi család sarja, sziráki földbirtokos az 1900-as évek eleje óta gyűjtötte a nógrádi evangélikusokra vonatkozó adatokat. Felhasználta az akkor még teljes, csonkítatlan nógrádi esperesség és a gyülekezetek történeti értékű iratait, jegyzőkönyveit. Könyvének első részében az egyházmegye történeti korszakait tekinti át, a második részben az egyes egyházközségek történeti adatait, míg a harmadikban az egyházmegye tisztségviselőinek felsorolását találjuk.
A kötet a nógrádi evangélikusság történetének gazdag tárházát nyújtja, de egyben további kutatásokra is ösztönöz. A reformáció korában a nagybirtokos Balassi család és más nemesek, a vármegye jó része evangélikussá lett. Az evangélikus gyülekezetek kezdetei a 16. század utolsó negyedére nyúlnak vissza, míg az egyházmegye a 17. század első felében szerveződött meg.
Az ellenreformáció miatt sok szenvedésben volt részük az evangélikusoknak, templomaik jó részét bezárták, a prédikátorokat elűzték, üldözték. Nemhiába váltak a protestáns nemesek és a gyülekezetek a nemzeti szabadságharcok fő támaszaivá.
A nógrádi evangélikusság másik sajátja, hogy jelentős részben szlovák (tót) ajkú volt; Pest megyének és az Alföldnek a török után beköltöző szlovák evangélikus telepesei is részben innen származnak. A türelmi rendeletet követően újjászerveződő gyülekezeteknek köszönhetően a nógrádi volt a bányai egyházkerület legnépesebb egyházmegyéje. A reformkorban a hivatalos írásbeliségben áttértek a latinról a magyar nyelvre, míg az egyházközségi népiskolákban a szlovák nyelv mellett támogatták a magyar nyelv tanulását.
A Monarchia kora jelentős fejlődést és kulturális virágzást hozott. Ennek vetett véget a trianoni békediktátum, amely a nógrádi egyházmegye 48 egyházközségéből mindössze 18-at (!) hagyott meg Magyarországon. Nógrád püspöki székhellyé vált, a csonka dunáninneni egyházkerület Sámsonháza, majd Balassagyarmat központtal itt működött. Baltik Frigyes, Kiss István, Kovács Sándor, Kardos Gyula, Kuthy Dezső és Szabó József váltották egymást a püspöki tisztségben.
A két világháború között a gyülekezeti nyelvhasználat jórészt a szlovákról magyarrá változott. Nógrád 1952-től az Északi Egyházkerület része.
A hosszú ideig kéziratban levő nógrádi egyházmegye-történet a hazai evangélikus hagyomány jelentős területét dolgozza fel. Elősegítheti az evangélikus önismeret ápolását, a lokálpatriotizmust és a helyi hagyományok újrafelfedezését.
Czenthe Miklós