A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 1. VASÁRNAP – JN 5,45–47
Életet adó felismerés
Nap mint nap érkeznek hozzánk különböző meghívások, felhívások, reklámanyagok, pártok, alapítványok, egyesületek kérései, különféle termékeket árusító cégek és áruházláncok akciós ajánlatai. Már kitanultuk az elutasítás technikáját, hiszen felismertük, hogy nem lehet mindenhová elmenni, mindenre adakozni, mindent megvenni.
Félő azonban, hogy a sok-sok elutasítás között annyira reflexszerűvé válik bennünk az ellenállás, hogy az igazán fontos dolgokat sem engedjük közel magunkhoz, mert már minden és mindenki gyanús. Sőt az egyetlen igazi és fontos felé is gyanúval fordulunk. Ez az igazi bizalmi válság.
Nem új jelenségről van szó. János evangéliuma már az első fejezet „prológusában” jelzi, hogy Isten népe nem fogja örömmel és kitörő lelkesedéssel fogadni a hozzá küldött világosságot. „A világban volt, és a világ általa lett, de a világ nem ismerte meg őt: saját világába jött, és az övéi nem fogadták be őt.” (Jn 1,10–11) János leírja, hogy a csodák és jelek ellenére mennyire nő a bizalmatlanság és az elutasítás Jézussal szemben. Egyre nagyobb a szakadék. Világosan szól küldetésének céljáról, a mennyei Atyával való kapcsolatáról, az Írásokról, melyek róla tesznek bizonyságot, mégsem fogadják be őt. S ne felejtsük el, Jézust nem hitetlen, ateista emberek vették körül, hanem éppen olyanok, akik hittek Istenben, és keresték az örök életet. Tudták azt is, hogy el kell jönnie a Messiásnak.
De micsoda tragédia, hogy amikor végre ott volt előttük, a hitetlenség elvakította értelmüket! Ujjonganiuk kellett volna: végre itt van, akit várt és látni kívánt Ábrahám, Mózes és a próféták serege. Mi vagyunk a szerencsés kitüntetettek, a mi napjainkban teljesedett be Isten ígérete. Ehelyett kemény elutasítást kapott az Ige.
Jézus ismeri az okokat. Az emberi dicsőséggel és dicsőségkereséssel voltak elfoglalva, s ezért nem volt meg bennük az Isten szeretete. Többre értékelték az emberi dicsőséget, az elismerést, amely biztosította helyüket a gyülekezeti közösségben, és biztosította egzisztenciájukat. Ez akadályozta meg őket abban is, hogy Mózest helyesen értsék. Mert Mózes célja nem az volt, hogy a törvény betartása által vallásos emberek egymástól dicséretet és dicsőséget szerezzenek. Ő az egész Ószövetséggel együtt Krisztusról tett bizonyságot. S ha már Mózest sem értették, nem csoda, ha Jézust sem értik.
Isten népének ma ugyanaz a problémája, mint ami akkor volt. Bűnbánattal és őszintén meg kell vallanunk, hogy a hitnek ugyanazzal a gyermekbetegségével küzdünk, mint kétezer éve Izrael népe. Keressük és többre becsüljük az emberi dicsőséget, mint az Istenét.
Talán ez ellen is reflexszerűen tiltakozunk, de egyházi gyakorlatunk és személyes életünk fájdalmasan igazolja. A különféle épületek szentelése, tisztségviselők iktatása, emléktáblák avatása, jelentős egyházi személyek temetése bizony sokszor az emberi teljesítmény felmagasztalásáról szól. Persze ha eszünkbe jut, akkor még függelékként gyorsan hozzátesszük a végén, hogy „soli Deo gloria”, egyedül Istené a dicsőség. Maga az alkalom egyébként sokszor ennek az ellenkezőjét tanúsítja, azt, hogy naggyá tettük az embert és teljesítményét.
Ez igen komoly akadály, hogy Krisztust a maga nagyságában lássuk és megbecsüljük. Talán ezért volt meglepő az egyik testvéregyházban végzett felmérés eredménye is. Kiderült, hogy híveik túlnyomó többsége „potenciális Szentháromság-tagadó”. Elég nekik Isten, minek Jézus is?
Ha Krisztust már az Ószövetség idején Mózes hirdette (az egész Ószövetség ezt tette), akkor mi, az Újszövetség népe, a Krisztus eljövetele utáni kor gyermekei, mennyivel inkább kell hogy tisztán lássuk és halljuk Krisztust az igehirdetés által! Ha Jézus megbecsülte Mózes szolgálatát, megbecsüli az újszövetségi szolgálatot is. Azaz ma is az igehirdetésbe alázkodik, azon keresztül akar jönni hozzánk. Jézus betartja a „szolgálati utat”. Ez pedig nagy felelősséggel tölt el minket, igehallgatókat és igehirdetőket egyaránt.
Semmi sem szabad, hogy gátolja azt a szent célt, hogy az igehirdetésben magával Krisztussal találkozzunk. Ha őt felismerjük és megismerjük, életet ajándékoz nekünk. Mert egyedül ő méltó a teljes bizalomra, önátadásra, ragaszkodásra és szolgálatra. Azokat, akik engedelmeskednek az értük meghalt és feltámadt Úrnak, nem fogja vádolni sem Krisztus, sem Mózes, sem senki más.
Imádkozzunk! Mennyei Atyánk! Tedd hallóvá fülünket, értővé szívünket, hogy szent igédben felismerjük mindazt, amit Krisztusban cselekedtél értünk! Ámen.
Szabó András