Cantate
Vulpius reggeli himnusza
Jön bíborfényű pirkadat
Mai és jövő heti énekünket elsősorban a dallamszerző, Melchior Vulpius személye kapcsolja össze. Ezenkívül a tematikájuk is rokon: az egyik napkezdő könyörgés, a másik napzáró hálaadás.
Luther Márton jól ismert reggeli imádsága 1529-ben jelent meg a Kis káté végén. Az elkövetkező évtizedekben sorra születtek az imádság nyomán a reggeli énekek, melyek az eredetit rímes formába szedték vagy előképnek, kiindulópontnak tekintették.
Talán kevésbé ismert, hogy már a Luther-imádság megjelenése előtt is külön irodalmuk volt a reggeli énekeknek. Itt elsősorban a Cseh Testvérek (Böhmische Brüder) közösségét s lelkészüket, Michael Weißét kell kiemelnünk.
Michael Weiße 1488 körül született. Teológus volt, énekköltő és komponista. Krakkóban tanult, majd 1510-ben kolostorba vonult. 1518-ban megszökött, s csatlakozott a Cseh Testvérekhez. A közösség vezetőjével, az énekeskönyvünkből is ismert Johann Hornnal együtt 1522-től kezdve többször is járt küldöttségben Luthernél. Fő feladatuk a saját és a lutheri hitvallás egyeztetése volt. Később Weiße a német gyülekezet prédikátora lett Landskronban, s itt is érte a halál 1534-ben.
Kimagasló munkája 1531-ben megjelent énekeskönyve, a New Gesengbuchlen. A kötet összesen 157 éneket tartalmaz, melyek közül 137 – igen magas szám – Weiße saját költeménye vagy átdolgozása. A legtöbb dallam cseh forrásokból táplálkozik. Ez volt a közösség első önálló német énekeskönyve, mely aztán többszöri utánnyomást is megért. Weiße saját költeményei mind a mai napig ismertek és kedveltek; a mai német énekeskönyv kilenc énekét közli, a magyar énekeskönyv egy húsvéti, ujjongó énekét hozza: Dicsőség néked, Istenünk (EÉ 216).
Az énekeskönyv Weiße négy reggeli énekét is tartalmazta, közülük kettő került be az evangélikus énekeskönyvekbe. Ami a dallamokat illeti, csak egyikük tartotta meg eredeti dallamát. A másik vershez 1609-ben került Vulpius gyönyörű dallama: ez mai énekünk, a Jön bíborfényű pirkadat (GyLK 793).
Az első versszak – hasonlóan Luther imádságához – hálát ad az éjszakáért. A további versszakok a „bíborfényű pirkadattal” érkező új nap sok áldásáért könyörögnek: „Légy ma is velünk; Úgy vezess minket – Ismerjük fel erős kezed; Szentlélek, fegyelmezz minket; Gondviselőnk légy, Úristen!” Utolsó versszakában a munka megáldását kéri a mi Urunk, Jézus Krisztus által.
A türingiai származású komponista és kántor, Melchior Vulpius (1570–1615) Johannes Steuerlein tanítványa volt. Ő szintén nem ismeretlen számunkra, hiszen 1588-ban megjelent énekeskönyvéből egy verset mi is őrzünk énekeink között: az Elmúlt már az óesztendő (EÉ 178) 3–5. versszakát.
Vulpius tanulmányait befejezve, házasságkötése után került egyházzenészként Weimarba. Dallamai közül a legismertebbé talán a Légy velünk kegyelmeddel (EÉ 277) vált Josua Stegmann versével, amely mind a naptári év bezárásakor, mind istentiszteletek befejező énekeként igen népszerű lutheránus területeken; de a dallam másik előfordulása, Az élet nékem Krisztus (EÉ 504) is sokszor kerül ajkunkra.
Vulpius első gyűjteményének (1604) előszavában a zeneszerző már mint „messze földön ismert muzsikus” említtetik. Dallamai a lutheránus énekkincs kimagasló alkotásai közé tartoznak, melyekben az úgynevezett egyházi hangnemek használatát lassan a dúr-moll tonalitás előtérbe kerülése váltja fel.
A négysoros dallam a legmagasabb hangját – a pirkadathoz hasonlóan – alulról éri el, de nem hirtelen lépéssel, hanem az alaphangról való második elrugaszkodás alkalmával a második dallamsorban. A legmélyebb s egyben záróhangra való visszaereszkedés a kvintről ugyancsak két „lépésben”, dallamsorban történik.
Bár istentiszteleteinken a napszakok énekei viszonylag ritkán hangzanak el, az ének megtanulásával a lutheránus énekkincs egyik fontos gyöngyszemét vehetjük magyar nyelven is birtokunkba.
W. Kinczler Zsuzsanna