Egyházunk egy-két hete
»Mások, akik pedig ugyanolyanok, mint mi«
Szeretettanuló nap Nyíregyházán
Sokféle veszély leselkedik gyermekeinkre. A jólétben és biztonságban nevelkedőkre például a közöny is. A szegénysorban élő, bajba jutott emberek iránti érzéketlenség. Ha csak messziről és kívülről látnak ilyet, még azt hihetik, nyilván ők olyan sorsot érdemelnek. Lehet. De nem biztos… Megítélni ezt nem is dolgunk. A megértés szándékával odafordulni és segíteni – annál inkább.
– Először féltem. Mi az Oltalomhoz mentünk, ahol hajléktalanokat látnak el, adnak ott enni, lehet tisztálkodni, szállás is van, és segítettünk az ebédeltetésben meg az ágyneműcserében…
– Kicsit én is félelmetesnek találtam, bár én nem most láttam először hajléktalant. A piac előtt rendszeresen kéregetnek tőlem, amit nagyon furcsállok, mert túl fiatal vagyok ahhoz, hogy adni tudjak. Sok minden miatt félrecsúszhat az életük, sokszor az ital, a drog van a háttérben, és a családjuk kiteszi őket…
– Vagy kiteheti azért is, mert beteg, és nem tudják gondját viselni.
– Én hallottam olyanról, hogy egy férfinak túl korán meghalt az élettársa, és a nő gyerekei üldözték el a lakásból, pedig rendes meg tanult ember volt, és mégis hajléktalan lett.
– Ezt ma hallottad az Oltalomnál?
– Nem, régebben, és én nem is ott voltam. Egy másik osztálytársammal mi kórházba vittünk beteget, meg ebédet hordtunk szét a Kertvárosba és a bokortanyákba olyanoknak, akik egyedül élnek, és messze van a bolt, vagy nem is tudnak maguknak főzni. Hogy is hívják ezt? Tanyagondnoki szolgálat!
– Én is az Oltalomnál voltam, a függőkhöz vittek bennünket, hogy beszélgessünk, miért kerültek ide. Egy huszonnyolc éves fiatalember azt mondta, ő azért, mert dolgozott tisztességesen, éppúgy, mint bármelyik rendes ember, aztán meghalt a szívbeteg párja, aztán olyan sok volt a lakás törlesztőrészlete meg az adósságok, hogy képtelen volt megbirkózni vele.
– Én egy öreg néninél voltam, aki tegnap jött haza a kórházból. A fia is épp meglátogatta, minden reggel eljön hozzá, de aztán mennie kell. Diót pucoltunk, és mesélt a világháborúról. Régen a dédim is mesélt ilyesmit.
– Mi, néhányan lányok az anyaotthonba mentünk, ahol kisgyerekekkel játszottunk meg beszélgettünk. Az anyák általában bántalmazás elől menekültek ide, fél évig lakhatnak itt vagy a tanév végéig, ha iskolás a gyerek… Ha szembejönne velem az utcán egy itt lakó anyuka egy kisgyerekkel, nem is gondolnám róla… Fura, hogy mások, akik pedig ugyanolyanok, mint mi, ilyen helyzetbe kerülhetnek. Jól meg kell gondolni a választást…
Egymás szájából kapkodják a szót a Nyíregyházi Evangélikus Általános Iskola hetedikesei, hisz annyi minden történt ma, annyi mindent láttak, hallottak, tapasztaltak, amiről azelőtt fogalmuk sem volt. Pedig csak épp bepillantást nyerhettek az emberi nyomorúságba, másrészt röpke benyomást szerezhettek arról, hogyan lehet enyhíteni a szenvedést…
– A Szentlélek ajándéka az is, hogy más embereken segítünk, hogy szeretettel fordulunk feléjük. A pünkösd jegyében tartott idei tanulói csendesnapon ezért szerettük volna megmutatni az arra vállalkozó gyerekeknek egyházunk diakóniai munkáját – ezt már Kovács Erzsébet iskolalelkész magyarázza, utalva az előzményekre is, amikor tavaly, a nevelői csendesnapon a tantestület szembesült az emberi sorsok nehézségeivel és az Oltalom Szeretetszolgálat munkatársainak elhivatott munkájával. – Az evangélikus egyház által fenntartott szeretetintézményekbe vittük el őket, beosztottuk, ki hol segítsen.
– Érzelmekben gazdag gyerekek ők, a kamaszkor összes történésével – Joó Zoltánné, az egyik hetedik osztály osztályfőnöke jellemzi így növendékeit. – Ezért és mert támogató család veszi őket körül, gondolhattunk arra, hogy megmutatjuk nekik az életnek ezt a másik oldalát, amivel szerencsére ők nem találkoznak a mindennapjaikban. Szülői értekezleten egyébként megbeszéltük a tervünket a szülőkkel is, és nagyon jó gondolatnak találták, biztattak bennünket: csináljuk!
Harminc gyereket vittünk el a két osztályból, és mondhatom, mindnyájan elgondolkoztak a látottakon. Máris rájöttek, hogy segíteni nem is olyan egyszerű. Az elhatározás persze nélkülözhetetlen, de más is kell! Azokat, akik például az idősek klubjában azt a feladatot kapták, hogy egyszerűen csak beszélgessenek, bizony a nénik segítették át a kezdeti nehézségeken. Sokan megrendültek az élmények hatására, ami engem azért tölt el elégedettséggel, mert amikor a tavalyi nevelői csendesnap után meséltem nekik a hajléktalanokról, arról, hogy ott szenvedélybetegek kezelése is folyik, volt, aki kacarászott. Mert ugye az utcáról csak a büdös, mosdatlan, kéregető hajléktalan képe ismerős. Azt akartam, hogy lássák, az Oltalomnál dolgozók az életüket teszik fel arra, hogy segítsenek. És hogy lássák azt is, milyen hálásak azok, akiknek ebben a gondoskodásban részük van.
– Amikor még többgenerációs családok éltek együtt, a család minden tagjának volt dolga, feladata, akár a hat év alattinak is – mondja Kovács Erzsébet, amikor a folytatásról kérdezzük. – Az első, amire ráismerhetnek, hogy a gyerekek is tudnak segíteni, a szabad időt nem muszáj haszontalanul tölteni. Erről és még sok minden másról is beszélgetni fogunk. De azt is tervezzük, hogy az iskola többi tanulójával is megismertetjük egyházunk diakóniai munkáját.
Veszprémi Erzsébet