Szószóró
Kinek mit hoz a szünidő?
Mikor megkezdődik a szünidő, úgy érzed, szinte lebegsz a levegőben. Könnyűnek és felszabadultnak érzed magad. Nincs több gyomorgörcs, fejfájás, nincs több álmatlan éjszaka. Felszabadulsz a folyamatos elvárások, az óráról órára való megfelelés kényszerének terhe alól. Kiszabadulsz az iskola és az osztályod rendszeréből, kilépsz abból a szerepből, amelyet az osztályban eljátszol, vagy el kell játszanod. Nagyot sóhajthatsz, végre szabad vagy! De mit kezdesz a szabad időddel? Hogyan lehet hasznos a nyarad?
Könnyű lehet annak, akinek már színes a naptára, mert táborból táborba vagy ismerőstől ismerősig utazhat hazánkban vagy külföldön, egyedül, baráttal vagy épp a családdal. A rengeteg új élmény „feltankolása” feltölti, szinte újjászüli az embert: megismered önmagad különböző, új élethelyzetekben. Ismeretségeket, barátságokat köthetsz, beszélgethetsz (talán idegen nyelven is), kipróbálhatsz olyasmit, amit korábban még soha (barlangászás, kagylógyűjtés, búvárkodás és így tovább). A napjaid így igazán élménydúsan és gyorsan telnek majd. A világ megnyílik előtted.
De nehéz lehet annak, akinek leszűkül vagy bezárul a világ a szünidő kezdetével. Aki többet van otthon a szünetben, mint bárhol máshol, ráadásul egyedül. Magányosnak érzi magát, akinek nincs a közelben barátja, mert messze kerül az osztálytársaktól. Talán szomorúságot is érezhet.
Azt gondolom, egy percig sincs ok ilyenkor sem a csüggedésre! Vegyél elő egy papírlapot, és írd fel a terveidet a közel- és a távolabbi jövőre. Így lesz egy kis gyűjteményed arra az esetre, ha úgy érzed, igazán nem tudod, mit is kezdj magaddal a látszólag tengernyi szabad idődben. Lesz néhány támpontod, amelybe bele tudsz kapaszkodni, amely kimozdít.
Egy pár tipp: gondold végig, mit szeretnél otthon, a szobádban vagy a lakásban változtatni, átrendezni, lefesteni-kifesteni. Mi szorul javításra, átültetésre? Vagy melyik könyv az, amelyet nagyon szeretnél elolvasni. Ha kertes házban laksz, azt is átgondolhatod, hogy milyen hasznos munkának tudsz nekilátni odakint. Aztán gondold végig, hogyan tudnál felkészülni a jövő tanévre! Mit tudsz esetleg előre beszerezni, elolvasni? Azt is áttekintheted, mire nem jutott időd az iskolaidő alatt.
Ha úgy érzed, szeretnél kimozdulni, keress fel egy közeli uszodát, vagy ha módodban áll, természetes tavat. Ha tudsz: biciklizz, fuss, mozogj. Ha úgy érzed, hogy kevés időd jutott a zenehallgatásra, akkor kérj kölcsön új CD-ket, és pihenj, kapcsolódj ki a zenehallgatás közben. Sőt keress koncertlehetőségeket a környezetedben. Olyan filmeket nézz, amelyek értékesek – a céltalan, órákon át tartó tévézést kerüld. De jelentkezhetsz nyelvtanfolyamra is, ha mégis tanulni, felkészülni vágysz!
Nagyon valószínű, hogy lakóhelyeden vagy a közelében van evangélikus lelkész, akit felkereshetsz, akivel beszélgethetsz. Talán nem késő az sem, hogy te is elmehess táborozni a gyülekezet (vagy épp az egyházmegye) ifjúságával. Talán még az sem, hogy segítsél a gyülekezet gyermektáborában – persze ha szívesen vagy kisebb gyerekek között. Szerintem a segítség mindig jól jön egy táborban, és lehet, hogy pont rád vár egy táboros csapat!
Láthatod, nyáron nem áll le az élet számodra sem. Sőt! Talán lassan tele is lesz a papírlapod, talán már tudod is, mit szeretnél elsőként.
De bárhogy alakuljon is a nyarad, kívánom, hogy megtanuld jobban megismerni önmagad az iskolától távoli létben, és hogy a lehető legtöbbet megismerhesd ebből a sokszínű, gyönyörű, Isten teremtette világból, amely egyre jobban kezd megnyílni előtted. Töltődj, és hidd: minden nap ajándék, amely meglepetést tartogat neked!
Balog Eszter