Keresztény szemmel
Iskola és templom
Újra itt egy tanév vége, becsukódnak az iskolakapuk, alszik a kréta, a tábla és diák nélkül a pad. Itt a nyár, a várva várt szabadság, a nyaralás, pihenés ideje diákok, pedagógusok számára egyaránt. Ilyenkor aktuális és illendő a számadás.
Vizsgázott, vizsgázik kis- és nagydiák, de velük és általuk a pedagógus is. Számot ad a diák a megtanultakról, a pedagógus pedig arról, miként sikerült növendékeit felkészítenie, egy lépéssel közelebb segítenie ahhoz, hogy majdan betöltsék saját élethivatásukat. Fontos mérlegelés ez minden egyházi iskolában, ha keresztény lelkületben nevel. S nevelhet-e másként?
Így kerül egymás mellé az iskola és a templom jelképes és reális valósága, most szándékosan megfordítva ahhoz képest, ahogyan Reményik Sándor mívesen, ma is érvényesen megfogalmazta Templom és iskola című versében: „Ne hagyjátok a templomot, / A templomot s az iskolát!” A költő felismerte és tudta, s szerette volna tudatosítani, hogy ez a kettő – a család mellett – a nemzeti lét alapja.
Ezen írás címében mégis fordítva áll: iskola és templom. Mert valamikor templomból nőtt ki az iskola, de megtévelyedett korunkban mintha fordítva történnének a dolgok, az iskolából nőhet ki a jövendő egyházának tagsága.
Tisztelettel és hálával gondolunk azokra a családokra, ahol a mindennapi élethez még hozzátartozik a keresztény nevelés, értékrend, de alighanem alaposan megfogyatkozott az ilyenek száma. Részben a családok csonkasága miatt, részben a megélhetési küzdelemből fakadó fáradtság és időhiány miatt.
Hajdan az egyházból nőtt ki az iskola, korunkban egyházi iskoláink óriási szolgálata, hogy gyermeki és ifjonti lelkekbe plántálják Isten igéjét, szeretetét, kegyelmét, evangéliumát.
A történelem régen más képet mutatott. Államiságunk olyan király uralkodásával kezdődött, aki úgy látta, hogy az egyházból (jelképesen a templomból) nőhet ki a nemzeti megtartó erő. Nem régen, pár éve meg is jelent ez a szentnek mondható kiindulási pont ilyen címmel: Szent István Intelmei és Törvényei. Másként „Erkölcsre oktató könyvecske” címmel is ismert.
A „könyvecske” előszavában azt olvassuk, hogy István király nagyon fontosnak tartotta az egyház létét, ezért „biztosította az istentisztelet helyeit, az ünnepek megtartását, az Egyház vagyoni alapjait, rendi különállását”. Valamint: „Ami azonban legtöbbet jelentett, önmaga (István) át volt hatva a keresztény hit, erkölcs tanaival.” Nagyon fontosnak tartotta a szent király a keresztény tanítást, és erőteljesen hangsúlyozta a mindennapi élet etikai tisztaságát. Milyen legyen az ember?
Ennek a jeles, de kevéssé ismert műnek különösen egy részét tartjuk most aktuálisnak és elgondolkodtatónak a tanév végén. Ezúttal a gyermekek engedelmessége az idézendő gondolatkör, melynek a lényege – természetesen – az istenhit megőrzése és az isteni törvények elismerése. Vagyis a szent szerző mint atya szól fiához, és ilyen módon akarja a keresztény hitre tanítani. „Aki atyjával szembeszegül, Isten ellensége, tudniillik mindaz, aki engedetlen, Istennel szegül szembe, és az engedetlenség szelleme… pusztulást hoz.”
Legelső királyunk úgy gondolta – és hatalma segítségével mindent meg is tett ennek érdekében –, hogy a templom, azaz az egyház valóságából nő ki az iskola.
Korunkban mintha fordítva történnének a dolgok. Vagyis ahogy az előbb jeleztük, érzékeltettük, az egyházi iskola valóságából növekedhet ki a jövendő gyülekezeti tagsága (egyháza). Legalábbis részben. Most a történelem Urának úgy tetszett nálunk fordítani a történelem kerekén, hogy ha már nem a szülők hozzák el a gyermekeiket (kiskorban a keresztség szentsége miatt, nagyobb korban konfirmációra) a templomba, akkor az egyházi iskolán keresztül a gyermekek segíthessék hozzá szüleiket, hogy Isten és Krisztus közelébe kerülhessenek.
Ezért szerepel gondolatmenetünkben így a sorrend: iskola és templom. Az egyházi iskola keresztény tantestülete páratlan missziói küldetést tölt be szolgálatával. Természetesen – sokszor hangsúlyozzuk – az egyházi iskolában is tanítani kell a tudományok összes területét. Semmit sem sikkaszthatunk el, de a racionális és empirikus tudás mellett elengedhetetlen szükség van a tiszta lelkiségre, erkölcsre. Korunkban – és hazánkban – ebben nagyon jelentős szolgálatot végeznek egyházi iskoláink, mert az ottani léleképítés mégiscsak Isten felé terelget mindenkit. Nem erőszakkal, csak Lélekkel, ahogy a prófétai szó is mondja (Zak 4,6). Ezt nevezzük spirituális nevelésnek.
Istennek adunk hálát egyházi iskoláinkért, mert egyedül övé a dicsőség (soli Deo gloria), de most is köszönetet mondunk Istenünk földi eszközeinek, igazgatóknak, pedagógusoknak, munkatársaknak, és az ő áldását kérjük életükre és mindazokéra, akik segítik iskoláink életét.
Ribár János