Egyházunk egy-két hete
Hatvan év az orgonánál
Kovács Mihály hatvan éve kántorizál a mórichidai gyülekezetben. Ez idő alatt hat lelkészt szolgált…
– Hogyan került kapcsolatba az egyházi zenével? – kérdeztük a jubiláló kántortól.
– A soproni tanítóképzőbe jártam, ahol tantárgy volt az egyházi ének és zene. Énekeink nagy részét akkor már ismertem, de hangszeren nem tudtam játszani. Először zongorán tanultunk, majd harmóniumon, illetve orgonán. Sajnos orgona csak egy volt az intézményben, úgyhogy erre a hangszerre viszonylag kevés idő jutott. A háború félbeszakította tanulmányaimat, a képesítő vizsgákat csak később tudtam letenni. Tanulmányaim végére a szükséges alapismereteket elsajátítottam, a gyakorlatot pedig itt Mórichidán szereztem meg.
– Úgy tudom, lemondott a tanítás lehetőségéről, hogy ne kelljen lemondania a kántorizálásról.
– A háború után kulákoknak nyilvánítottak bennünket, ezért mint osztályidegen egyáltalán nem taníthattam. Bárhová nyújtottam be pályázatot, elutasítottak. Később aztán, amikor már puhult a diktatúra, a mórichidai iskola igazgatója, aki egyébként egy évvel járt felettem a tanítóképzőben, egy istentisztelet után megállított, és azt mondta, hogy taníthatok az iskolában, de akkor abba kell hagynom a kántorizálást, és templomba sem járhatok. Én válaszra sem méltatva, mosolyogva utasítottam el az ajánlatát.
– Hat lelkészt szolgált kántorként. Ki tette Önre a legmélyebb hatást?
– Gerencsér Zsigmondot és Sághy Jenőt említhetném. Utóbbi mellett szolgáltam a leghosszabb ideig, vele szinte baráti kapcsolatban álltam.
– Nevelt-e ki utódokat, akik majd a helyére ülnek az orgonánál?
– Igen, többet is. Az első tanítványom Zsédely Dóra volt, aki a kisbaboti gyülekezet kántora. Őt édesapja hozta át, hogy faragjak belőle kántort. Nagyon fogékony lány volt, és könnyen tanult. Harsányi Esztert említhetném ezután. Őrá a csikvándi gyülekezet tartott igényt. És természetesen Pirka Veronika nevét kell megemlíteni, aki a helyi gyülekezet tagja és reménybeli utódom.
– Nyolcvanhat évesen még mindig kerékpárral jár át vasárnaponként istentiszteletre a szomszédos Árpás községből. Nem fárasztó ez?
– Nem, sőt kimondottan jólesik a lábaimnak ez a mozgás. Arról már nem is beszélve, hogy ha szép csöndes az idő, akkor a tájban jobban el tudok gyönyörködni így, mintha autóval elsuhannék a szép dolgok mellett.
Kiss Miklós