Keresztutak
Szubjektív disputakivonat
A kétezer éve született tarzuszi Szent Pálra emlékezve is elmondhatjuk, hogy minden ember élete csodálatos és egyedi. Az övé az Apostolok cselekedeteiből jól ismert, s meglehetősen sokat elárulnak róla finom szövésű apostoli levelei is.
Pál élete csupa ellentétpár és meglepő fejlődési ív. Missziós útjai Krisztus melletti tanúságtételek; azt teszi, amire a lélek sarkallja. Prédikál, levelet ír, vitatkozik, megfedd vagy éppen dicsér. Ha kell, izzó himnuszt fogalmaz, szervez, csodákat tesz Isten erejével…
Könyvtárnyi az apostolfejedelemről szóló irodalom. Cserháti professzor jeles kötetei azért is buzdítanak elmélyedni Pál leveleiben, hogy lássuk, miként dolgozott Isten kegyelme a Saulusból Paulussá lett apostolban. Vegyük észre, kivételes kincs van birtokunkban, s hogy milyen eredményesen dolgozik bennünk, az rajtunk is múlik.
A Pál apostolnak a korinthusiakhoz írt második levele című Cserháti-könyv június 10-i bemutatóján dr. Székely János római katolikus segédpüspök Krisztus győzelméről, illetve a Krisztus-hit mai térvesztéséről beszélt. A kereszténység ugyanis erőtlen a mai Európában. A hitetlenség az egyház szívéig is eljutott. Piramisszerű társadalom épül köröttünk, mindenki szeretne feljutni a tetejére. Farkastörvények szerint kell élnünk, pedig az evangéliumi ember jó és békés, aki részvéttel van a gyengék és a szegények iránt.
„Nem kell tanítani az embereket, csak megszólítani, és Isten vezetésével mennek a dolgok” – fejtegette dr. Steinbach József református püspök. Hallgatni Isten üzenetét és továbbadni, ahogyan Pál apostol is tette. Kitért a konfliktusrendezés páli útjára: mindig mi tegyük meg az első lépést. Szívig hatoló Pál apostol levele. Vegyük elő újból és újból, együtt az egésszel: a Biblia csodás lapjaival.
Szomorú megállapítással kezdte hozzászólását dr. Fabiny Tamás evangélikus püspök. Egyfajta új pogányság van ma Európában, és egyre jobban terjed. Isten minket az utolsókból állított a kereszténység hirdetésére. Pál apostol olvasói – postásai – maguk is „élő levelek”: Cserháti Sándor két kötete (1374 oldal) huszonöt év áldozatos munkája!
A családias hangulatú disputa végén a szerző, Cserháti Sándor is szólt az egybegyűltekhez: „Az eredmény mindig közös fáradozások gyümölcse. A gyülekezet, a szűkebb közösség, a család helytállása nélkül nem születtek volna meg a könyveim. Külön jólesett, hogy ennyi püspök olvasta el, kísérte figyelemmel a munkámat. Szüleim Isten jelenlétében éltek, és számomra is az ő vezetésében élni a legnagyszerűbb dolog.”
FFL