Keresztutak
»Mindennapi teknősünket add meg nékünk ma«
Megfordult keresztény világ
A világ legnagyobb lutheránus missziói társasága, a Finn Evangélikus Misszió (FELM) ebben az esztendőben ünnepli alapításának százötvenedik évfordulóját. A születésnapon, január 19-én már elkezdődött a megemlékezések sorozata. Ekkor a helsinki evangélikus katedrálisban tartottak hálaadó istentisztelet. Ezt követte számos konferencia, koncert s a helyi, gyülekezeti missziós körök által szervezett alkalom. Június első hetében pedig sor került a legnagyobb rendezvényre, a jubileumi missziói fesztiválra, amelyre Magyarországról – mint az Evangélikus Külmissziói Egyesület társelnöke – e sorok írója kapott előadóként meghívást.
Az évenkénti nyári missziói seregszemle helyszínéül nem véletlenül választották a szervezők Tamperét. Az úttörő misszionáriusok ugyanis ebből az iparvárosból indultak egykor, hogy a távoli földrészek szolgálatába szegődjenek. Azt pedig, hogy Krisztustól kapott elhívásuknak hűségesen engedelmeskedhessenek, többek között az itteni Finnlayson Textilgyár asszonyai segítették adományaikkal. Ők támogatták a legelső misszionáriust, Martti Rautanent, aki hosszú előkészületek után 1870-ben érkezett meg Amboland, a mai Namíbia földjére. Az ondonga törzs királya hívta meg, hogy tanítsa „pogány” népét a Biblia igazságaira.
Érdekes és humoros történetek idéződtek fel a mai uralkodó – Emmanuel Elifas – ajkán, aki a missziói fesztivál díszvendégeként érkezett Tamperébe. Elmesélte, hogyan kellett kijavítani a Miatyánk imádságának fordítását. Rautanen csupán egy magánhangzót tévedett, ám e félreértés miatt az ondonga törzs tagjai a mindennapi kenyér helyett – évtizedeken át – a naponkénti teknősért könyörögtek. A fordításbeli hibát kijavították, az evangélium megragadta a namíbiai szíveket, s a missziói szolgálatok átterjedtek Afrika más vidékeire is.
Az évtizedek során kiteljesedett a FELM szolgálata. Finnország egész területén megalakultak a missziós körök. A gyülekezetek nagylelkű adományaiból másfél évszázad alatt több mint ezerötszáz munkatársukat küldhették ki távoli földrészekre, hogy terjesszék az evangéliumot. De gondot fordítottak az ott élő népek taníttatására, egészségügyi, szociális helyzetének javítására is. Nem véletlenül említik a jubileumra megjelentetett kiadványok, hogy misszionáriusaik ötvennél is több szakma képviselőiből kerültek ki.
A FELM 345 munkatársa közül jelenleg 165 végez külszolgálatot a világ 29 országában. Áldozatos szolgálatuk gyümölcse mindenki számára nyilvánvalóvá lehetett a jubileumi fesztiválon és az előtte a FELM konferenciatelepén, Päiväkumpuban tartott, „partnerek konzultációja” elnevezésű rendezvényen. Itt beszélt Selma Chen tajvani lelkésznő arról, hogy a finn misszionáriusok szolgálata nyomán miként született meg a szigetország első lutheránus közössége.
Dr. Kali Bahadur Rokaya, a Nepáli Egyházak Nemzeti Tanácsának főtitkára arról számolt be, hogy míg 1977-ben alig hétszáz keresztényről tudtak az akkori királyság területén, ma már a Krisztust követők száma – akik valamelyik bejegyzett protestáns közösség tagjai – egymillió! Az evangélium megismertetésében náluk is jelentős részt vállaltak a finn misszionáriusok, akik bár nyíltan nem evangelizálhattak az országban, de titokban bizonyságot tettek hitükről.
Amikor egy európai résztvevő feltette a kérdést, hogy vajon milyen arányban tartoznak karizmatikus csoportok a nemzeti tanács felekezetei közé, Rokaya professzor kiigazította a kérdezőt. Elmondta, hogy Nepálban nem különböztetik meg magukat a felekezetek. „Csupán” a reformáció tanítását követik, és törekszenek az egységre. „Azt is mondhatnám, nálunk egymillió karizmatikus hívő van” – válaszolt végül kedves mosollyal. – Az az igazság, hogy a Szentlélek erejének sodrásában élünk.” Aztán folytatta, hogy milyen csodákat tapasztalnak meg. A nyelveken szólás, prófétálás, leginkább pedig a gyógyítás ajándékát kapják sokan a keresztények közül. Elmondta, hogy ezekre a jelekre nagy szükség van a hinduk lakta Nepálban. A csodák érdeklődővé teszik az embereket. Ami azonban végül is megfogja őket, az a Krisztusban felismert, önzetlen szeretet.
A Malawi Evangélikus Egyház püspöke azt az örömét osztotta meg, hogy országukban húsz esztendő alatt szinte a semmiből fejlődött ki egy százezer fős lutheránus egyház. A történet kiindulópontja ennyi: egy malawi diák Tanzániában járt, és ott hitre jutott. Hazatérése után mint a jó földbe vetett magból kelt ki a vetés. A partnerek konzultációjának megható pillanata volt, amikor dr. Seppo Rissanen igazgató és dr. Joseph P. Bvumbwe püspök aláírta azt a szerződést, amely hivatalosan is rögzítette a FELM és Malawi Evangélikus Egyház együttműködését.
Az ötmillió (!) tagot számláló etiópiai Mekane Yesus Evangélikus Egyház ugyan száztíz éves múltra tekinthet vissza, idén azonban főként azt ünnepli, hogy pontosan ötven esztendeje válhatott hivatalosan is bejegyzett, nemzeti egyházzá. Ők szintén sok segítséget kaptak az ott munkálkodó finn misszionáriusoktól, most azonban már ők maguk is szolgálnak. Hazai gyülekezeteket ellátó lelkészeik és 279 ezer laikus igehirdetőjük mellett ma már negyvenkilenc misszionáriusuk munkálkodik Etiópia határán kívül. S így tesz a Tanzániai Evangélikus Egyház is, amely hasonlóképp elkötelezett missziói munkát végez Afrika számos pontján.
„Földünk déli féltekéjén él az egyház” – ezzel a furcsa gondolattal foglalta össze a partnerek konzultációjának tanulságát dr. Rissanen FELM-igazgató. Utalt arra, hogy Európa egyre szekularizáltabbá válik, a keresztény értékrend kihal. A harmadik világban viszont ezzel épp ellentétes folyamat zajlik: tömegek éheznek az igazságra, az evangélium felszabadító erejére.
A „fejlett” nyugaton templomokat zárnak be, jobb esetben kiállítóhelyiségekké alakítanak át, míg a „fejletlen” délen, a mérhetetlen szegénységben erejükön felül vállalnak áldozatot azért, hogy imaházakat építhessenek. Rissanen igazgató azonban nem az ellentétet kívánta fokozni kijelentésével. Ellenkezőleg. Éppen arra szeretett volna rámutatni, hogy az egyház mégis egy. „Észak és dél összetartozik, az egy Krisztus misszióját hajtja végre.” S így kell egymásért is felelősséget éreznie. Mint a test tagjainak kell egymást segíteniük, egymást erősíteniük.
A misszió nem egyirányú. Már nem az a helyzet, hogy csupán a nyugati egyházak adnak szegény testvéreiknek. A „gazdag rokonok” bizony rászorulnak az ajándék viszonzására. Szükségük van lelki adományokra viszonzásképpen, a Szentlélek tüzének fellobbantására….
Az FELM igazgatójának Päiväkumpuban elhangzott záró gondolatai a tamperei missziói fesztivál mottójára rímeltek. Új osztást! – hirdették városszerte a kifeszített plakátok, sőt még a helyi buszokra festett reklámfeliratok is. A kifejezés a kártyajátékokhoz kapcsolódik. Új osztással mindig egy új játszma kezdődik el. Megalapításának százötvenedik évfordulóján a Finn Evangélikus Misszió elgondolkozásra indította a keresztény világot arról, hogy miként is értelmezzük az egyház küldetését a 21. század „felfordult” világában.
B. Pintér Márta