Kultúrkörök
A csillagok törvényei
Melanchthon kozmográfiája az Egyetemi Könyvtár kiállításán
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Könyvtárának 16. századi csillagászati nyomtatványaiból nyújt ízelítőt A csillagok törvényei című kiállítás, amely június 9-én nyílt meg a patinás intézményben. A megnyitóünnepségen dr. Szögi László, a könyvtár főigazgatója mondott köszöntőt, utalva a kiállítás apropóját jelentő nemzetközi csillagászati évre.
A megnyitót dr. Érdi Bálint, az egyetem csillagászati tanszékének vezetője tartotta, aki bár elmondása szerint nem csillagászattörténész, mégis a szakértő magabiztosságával ismertette a tárlat nemzetközi összehasonlításban is páratlan anyagát. Végül a kiállítás rendezője, dr. Knapp Éva, a könyvár kéziratok és régi nyomtatványok osztályának vezetője engedett bepillantást a kiállítás megszületésének és szerkesztésének mozzanataiba.
A tárlat nemcsak a régi könyvek szerelmeseinek és az asztronómia barátainak nyújt kultúr- és csillagászattörténeti csemegét, hanem evangélikus szemüvegen át is felettébb érdekes. Az ódon kötetek szerzői között megtaláljuk ugyanis a két legjelentősebb lutheránus asztronómus műveit.
Tycho Brahe (1546–1601) dán evangélikus csillagász, kanonok a dán király jóvoltából kiválóan felszerelt obszervatóriumot hozott létre, szupernóvát figyelt meg, egyedülálló észlelési anyagot gyűjtött össze, utóbb II. Rudolf udvari csillagászaként működött Prágában. A kiállításon bemutatott 1596-os Epistolarum astronomicarum libri című műve a nagyszombati jezsuita Nagyboldogasszony vallásos társulat tulajdona volt.
Johannes Kepler (1571–1630) német lutheránus csillagász, aki kezdetben asztrológiai jóslataival vált híressé, Brahe segédjeként, majd utódjaként működött Prágában, és dolgozta ki a bolygók mozgására vonatkozó – a középiskolákban ma is tanított – három legalapvetőbb törvényszerűséget. Prodromus dissertationum cosmographicarum… című könyve szintén 1596-ban látott napvilágot, és tartalmazza Kepler – színvonalas nyomdatechnikával előállított – Naprendszer-modelljét is.
A kiállítási tárgyak között fellelhetjük Melanchthon Fülöp 1539-ben Strassburgban kiadott Elementale cosmographicum című tankönyvét, amelyben a kozmográfia alapismereteit foglalta össze diákjai számára.
A díjmentesen látogatható tárlat szeptember 30-ig tekinthető meg az Egyetemi Könyvtár dísztermében, az V. kerület, Ferenciek tere 6. szám alatt munkanapokon 10 és 18 óra között.
R. N.