Keresztény szemmel
Jegyzetlapok
Egy fényes nap. 1989. június 16. Nagy Imre és mártírtársainak temetése. Micsoda örök ragyogású pillanat: a Hősök terén több százezer ember. A Műcsarnok magas oszlopait fekete drapériával vonták be, a lépcsőn koporsók feküdtek. Az elsőben a miniszterelnök hamvai pihentek, a másikban a vele együtt kivégzett Maléter Pálé, majd Gimes Miklósé, Szilágyi Józsefé. A következőben Losonczy Géza teteme nyugodott, aki a per előtt titokzatos körülmények között halt meg. Az üres koporsó 1956 névtelen áldozatait jelképezte. A forró nap még jobban feltüzesítette a búcsúszavakat. Király Béla, aki száműzetéséből jött haza, Rácz Sándor, a Nagy-budapesti Központi Munkástanács volt elnöke emlékezett. A fiatalok nevében Orbán Viktor mondott beszédet, kemény és ostorozó szavai után érezni lehetett, hogy vége a zsarnoki múltnak! Valami új és szabad világ jön. Mindenki ezt remélte. Gyászünnep, a nagy temetés napja volt az a harangszavas dél. A zsúfolt téren ismerősök és ismeretlenek ölelkeztek össze, és hullattak boldog könnyet. Kint a 301-es parcellában a friss sírok előtt a meghajtott zászlók kivágott címerhelyein át fájó-szép arcok ragyogtak. Azt gondoltuk, hogy szabadok lettünk. Jó oldalra állunk, s most kárpótolnak bennünket az ellopott évekért. Nem így lett. Alig történt valami tisztulás. Mégis, talán nem volt hiábavaló ez a húsz év. Vér nélkül megtörtént a rendszerváltás. Felnőtt egy új generáció: tanárok, tudósok és kétkezi emberek, akik közül sokan aggódnak Magyarország jövőjéért.
Történelem. Nézem a világot, ezt a kis országot, s látom, szinte ugyanazok a történelmi helyzetek. Ugyanaz a gyűlölet és kilátástalanság. Összezavart földrészek. Menekülők, de hiába. Nincs menedék, nincs kivétel. Talán befelé még volna ösvény: a lelkünkbe. De ez a mostani vegetáló hatalom ezt a láthatatlan búvóhelyet – az egyetlent és utolsót – végleg el akarja pusztítani!
Költészet. A költő a légérzékenyebb világantenna. Őrlő részvéttel és sok emlékkel. Mert mindenre emlékezik. „Egy vers évmilliók és élménymilliók párlata” – írta egyik levelében Kosztolányi. Ennél pontosabb megfogalmazást nem ismerek. Néha négy sor csak, tizennégy, a szonett. A régiek sok rímmel megkalapálva. De nem ez a fontos. Az anyag: mennyit csorgat bele véréből a költő. Olykor szó szerint, ahogyan Radnóti Miklós a szenvedés véget nem érő útján. Apró gyöngyszemek az igazán nagy versek, bennük a hétköznapok egyszerűsége és Isten milliárd éves töprengő gondolata.
Könyvek. Nézem zsúfolt könyvespolcom: roskadásig megrakva mindegyik. Hat-hétezer, de lehet – a pincében lévőkkel együtt –, nyolcezer kötet. Talán szép házra is futná abból a pénzből, amelyet értük adtam. (Például Ady első kiadású köteteiért.) Mégis jó itt velük a szobában, mint jó barátok hallgatják morgolódásaimat. Verseskötetek, regények, kedves mesék, históriák, rongyosra jegyzetelt filozófiák, nagyszótárak, régi és új térképek. Az emberi világ. A könyvek könyvéből a legkedvesebb, az apámtól kapott öreg Károli-Biblia. Töredékes lexikonok. Ifjan azt hittem, a veszendő élet, a tovatűnő gyors idő titkait tudom meg. Sokat tanultam tőlük, de a legegyszerűbb kérdések megválaszolatlanok maradtak. Az ágyam melletti polcról lassan mindegyik fontos elkerült. Csak egy maradt ott, immár hosszú évtizede: Isten könyve, Isten üzenetei. Türelmesen várnak, hogy kinyissam őket késő éjszaka vagy hajnali fél háromkor, mikor szívem be-beüt sebző fájdalmakat.
Fenyvesi Félix Lajos