Keresztutak
Korszerűsödő épületek a környezettudatosság jegyében
A Bakonycsernyei Evangélikus Egyházközség vissza nem térítendő pályázati támogatást nyert el épületeinek fűtés-korszerűsítésére – adtuk hírül nemrégiben lapunkban. A beruházásról Szarka István helyi lelkésszel beszélgettünk.
– Három technikai megoldás szerepel A tisztább Bakonyért címet viselő pályázatban: egy föld-víz típusú hőszivattyút, egy vákuumcsöves napkollektort és központi fűtést szerelnek be az egyházközség épületeibe. Miért van erre szükség?
– A bakonycsernyei gyülekezet alkalmain az 1784-ben épült templom fogadja a legtöbb hívőt. Jelenleg egy huszonöt éves olajüzemű hőlégfúvóval működik a fűtés. Ez már rendkívül elavult, veszélyes, és nem is tudja ellátni a funkcióját. Veszélyessége abban áll, hogy kormoz, illetve ha nem megfelelő az égés, a szén-monoxid visszajuthat az épületbe. Jelenleg úgy használjuk, hogy az alkalmak előtt először felfűtjük a templomot, majd kiszellőztetjük. Istentisztelet közben viszont nem használható a rendszer, így az épület fűtés nélkül marad. A komfort hiánya miatt pedig a téli időszakokban az egyházi rendezvények látogatottsága és száma is csökken. Éppen ezért már nagyon időszerű a korszerűsítés. Az új rendszer használatával a fűtési költségek csökkennek majd, várhatóan tizenöt éven belül térül meg a befektetés, ezenfelül pedig az évek óta a tervek között szereplő óvodaépítés megvalósításához is közelebb visz.
– Ennyire fontos a komfort?
– Napjainkban már nemcsak azok vannak a templomban, akik esőben, hóban és fagyban is jönnek… Igény van arra, hogy a gyülekezetben is hasonlóan kényelmesen érezzék magukat az emberek, mint otthon. Fontos, hogy ne féljenek attól, hogy ha eljönnek télen a templomba, akkor esetleg megfáznak. Oda kell figyelni arra, milyen a gyülekezet, és mik az elvárások. Ennek következményeként az egyházi közösség összetartó ereje is növelhető. A hosszú téli estéket betöltő egyházi és kulturális események rendezésével fellendülhet a családok és a község társadalmi élete is.
– Ki álmodta meg mindezt, és kik segítettek-segítenek a pályázatkészítésben, majd a megvalósításban?
– Amikor még teológus voltam, az első szemináriumi dolgozatomat egyháztörténetből a mai Árpás és Mórichida között fekvő hajdani Murselláról írtam. Megdöbbentett, hogy az egykori római város helyén letelepedett premontrei szerzetesek mennyire sok gyakorlati dologgal foglalkoztak. A lelkiség és a gyakorlati munka harmóniában volt egymással.
Példájukat követve dolgozom és szolgálok a saját gyülekezetemben. Ebből kifolyólag nagyon érdekel minden technikai és fejlesztési dolog, így én is kivettem a részem a pályázati munkából mint projektvezető, az elnökséggel és a felügyelő úrral együtt. A szakmérnök, Szilicsány Árpádné a pályázat motorja, szívvel lélekkel a jó „ügy” mellett áll. A pályázatot pedig a Pannon Quality pályázatíró cég készítette.
– Úgy tudom, a fejlesztés kapcsolódik az egyházközség óvodájához.
– A jelenleg működő óvodánk épületét az önkormányzattól béreljük. Két vegyes csoportunk van ötvenhat gyerekkel és hét alkalmazottal. A 3188 lelkes – közülük 1495-en vallották magukat evangélikusnak – Bakonycsernyén erre igény van, ezért saját helyiségre lenne szükségünk az egyházközség területén. A megvalósítás első üteme lenne a jelenleg meglévő épületek fűtésének korszerűsítése. Az óvoda engedélyezési tervei elkészültek, az energiaellátását már a környezettudatos nevelési célnak megfelelően kívánjuk kiépíteni két ütemben.
– Miért tekinthető környezettudatosnak ez a vállalkozás?
– Az esperesi hivatalt jelenleg egy gáz- és egy vegyes tüzelésű kazán fűti – az utóbbihoz főként tűzifát használunk –, a meleg vizet pedig villanybojler szolgáltatja. A korszerűsítés után a használati meleg vizet és a padlófűtést négy darab napkollektor – a hozzá szükséges berendezésekkel, vezérléssel – biztosítja majd. Ezzel helyettesítenénk a tűzifának mint kimeríthető energiaforrásnak a felhasználását. A napkollektorokkal az átmeneti időszakokban is megoldódna a fűtés, kisebb gázenergia-felhasználás mellett növelhető az épület komfortfokozata, és csökkenthető a károsanyag-kibocsátás.
– A pályázatban szerepel, hogy ez a beruházás előnyös lenne a községnek és vonzáskörzetének is. Miként?
– Először is nagyon szép környezet az, ami körülvesz bennünket ebben a faluban. Van horgász- és vadászturizmus is a környéken. A gyülekezetünk nemzetközi kapcsolatai miatt – ilyenekből több is van – sokat profitálhatna és fejlődhetne Bakonycsernye. Nagyon szeretnek idejönni a külföldi testvéreink, és ez nemcsak az egyházközségnek jó, hanem a Bakonyért is van.
Gombkötő Beáta