A hét témája
„Jobban vártam, mint a fájdalomcsillapítót!”
Urunk küldő akaratából negyvennégy éves lelkészi pályám alatt mindig „megtalált” a kórházi szolgálat. A rendszeres beteglátogatások mellett 1988-ban teljesedett ki számomra ez a szolgálati terület. Amikor már „puhult” a diktatúra, a csömöri parókián megkeresett dr. Gémesi György sebészorvos a kistarcsai Flór Ferenc Kórházból. Elmondta, hogy lenne lehetőség a hetenkénti kórházi istentiszteletre. A főorvos (később országgyűlési képviselő, ma Gödöllő polgármestere) megszervezte a katolikus, református és evangélikus lelkészek számára az istentisztelet megtartásának lehetőségét.
Ettől kezdve nem megtűrten, a kórházi dolgozók, ápolók jóindulatára bízva és attól függően járhattam a kórház folyosóin, hanem bármikor látogathattam, és szombatonként református lelkész kollégámmal felváltva tarthattunk istentiszteletet. Egészen új, missziói lehetőség volt ez számunkra…
Azt hiszem, mindenki, aki feküdt már kórházi betegágyon, s remegő szívvel várt különféle orvosi beavatkozásokra vagy leletekre, átélte, mennyire megváltozik az értékrend, amikor a betegség ágyba parancsolja az addig soha rá nem érő, örökké rohanó embert, akinek elvégzendő feladatokkal és tervekkel van teleírva a határidőnaplója… Ebben a megváltozott értékrendben sokkal fogékonyabb a szív, élesebb a látás és a hallás Isten igéjének, a bűnbocsánat kegyelmének befogadására.
Egy alkalommal az úrvacsorát kérő beteg így fogadott örömtől sugárzó tekintettel: „Jobban vártam, mint a fájdalomcsillapítót!” Sohasem felejtem el kistarcsai szeretetotthonunk egyik drága, idős betegét sem, akinek betegágyánál búcsúzáskor jobbulást kívántam. Mire ő leírhatatlan derűvel így válaszolt: „Ó, ne jobbulást tessék nekem kívánni, hanem jó utat a mennyországba!”
Mindig megrendített, amikor az utolsó útra készülő betegről hozzátartozói elmondták, hogy már nem szól, nem kommunikál. Mégis, amikor fölé hajoltam, a Miatyánk szavai formálódtak az addig bezárt ajkakon, s az úrvacsoravétel után látható volt a megkönnyebbülés, a lélek elcsendesülése… Sokszor megtapasztaltam ilyenkor, hogy a kórterem is lecsendesült, s a szobatársak is együtt imádkoztak a nagy útra készülővel.
És öröm volt hallani, amikor bibliás, imádkozó életű kedves híveink elmesélték, hogy a kórházban betegtársaikat megtanították egy-egy énekre vagy imádságra. Mekkora missziói lehetőség ez is!
Istennek hála, számtalanszor átélhettem az Áldott Orvos gyógyító szeretetét is. Valami semmihez nem hasonlítható erőforrás és ajándék volt mindig együtt imádkozni egy-egy nagy műtétre készülő testvérrel a kórházi betegágy mellett, majd a templomban a gyülekezettel együtt az istentiszteleten, aztán megtapasztalni, hogyan hat a kegyelem…
Sokszor nagy dilemma egy családban, hogyan viselkedjenek, hogyan forduljanak szerettükhöz, akit az orvosok reménytelen esetnek nyilvánítottak. Máig is szívemben vannak egy kedves ismerősöm szavai, aki elmondta, hogy férje gyógyíthatatlan betegsége egyikük előtt sem volt titok és nem volt tabutéma. Mindent megbeszéltek, örültek minden napnak, és olyan őszinték voltak, olyan hihetetlenül közel kerültek egymáshoz, mint házasságuk alatt korábban soha…
Milyen ajándék, ha nem felejtjük, és tudjuk, mikor a sötétség éje ránk borul, s a halál árnyékának völgyében járunk: a legszebb még hátravan!
Solymár Péter nyugalmazott lelkész