Napról napra
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Ne fáradjatok bele a jó cselekvésébe. 2Thessz 3,13 (Péld 8,13a; Jn 6,1–15; ApCsel 2,41–47; Zsolt 21) Igazán nekünk szóló igét kaptunk! Ami megdöbbenthet, hogy ez a mondat inkább kérés, bátorítás, mint utasítás. A környező versekben többször előfordul a parancsoljuk ige, de itt Pál apostol kér. Mire? A jó cselekvésére. Úgy érezzük, ezt könnyű megtennünk, hiszen nem bántjuk egymást, fegyverrel nem törünk másokra, nagy bűnt nem követünk el. De vajon nincs igaza Pálnak, hogy könnyen elfáradunk a jó cselekvésében? Mert bizony hamar lelomboz minket, ha mások nem figyelnek ránk, ha nem törekednek a kedvünkben járni, ha nem kérnek bocsánatot tőlünk, pedig mi ezeket gyakoroljuk irányukban naponta. Jót tenni és ezért viszonzást nem várni csak a Lélek megszentelése által lehet. Kérjük a Lelket, és ne fáradjunk el!
Hétfő
Az egyháznak egész Júdeában, Galileában és Samáriában békessége volt: eközben épült, az Úr félelmében járt, és a Szentlélek segítségével számban is gyarapodott. ApCsel 9,31 (Dán 9,17; 2Krón 30,13–22; ApCsel 18,1–22) Amikor az első keresztények életéről olvasunk, talán sokakat egyfajta elkeseredés tölt el: miért tudott ilyen jól működni az egyház, és ma miért nem tapasztaljuk meg ezt? Sok a békétlenség a hívek között, a gyülekezetben és az egyházban. És ha ez közöttünk is így van, nem tudjuk Krisztus szavát kifelé megélni: „Boldogok, akik békét teremtenek, mert ők Isten fiainak neveztetnek.” (Mt 5,9) A békétlenség visszaveti gyülekezeteink életét, számbeli gyarapodását, hiszen békétlenkedő közösségbe ki akar tartozni?! Köszönjük meg a figyelmeztető igét, és kérjük Isten Szentlelkét, hogy vegye el megbocsátani nem tudó gőgünket, és tegyen békés egyénné és gyülekezetté minket.
Kedd
A meggyógyított felugrott, járkált, ugrándozott, és dicsérte az Istent. ApCsel 3,8 (Zsolt 75,2; Mt 22,1–14; ApCsel 18,23–19,7) Igazi csodának lehetünk tanúi az igén keresztül. A gyógyulást követően Isten-dicséret hangzik fel, amelyet több, mozgást kifejező ige tesz még szemléletesebbé. Elgondolkodtam azon, hogy a mai gyógyulások után van-e ilyen fergeteges öröm és Isten-dicséret. Merjük-e ma is kifejezni így a hálánkat? Vagy szinte a beletörődés határát súroló módon fogadjuk a gyógyulást? Legyen bennünk ilyen mozdító öröm, hála és Isten-dicséret!
Szerda
Pilátus megkérdezte tőle: „Te vagy a zsidók királya?” Jézus ezt felelte: „Te mondod.” Lk 23,3 (Jer 10,10a; Zak 8,9–17; ApCsel 19,8–22) Pilátus kérdez Jézustól: „Te vagy a zsidók királya?” A helytartó katonái térdet hajtva gúnyolják: „Üdvöz légy, zsidók királya!” A kérdés ma felénk irányul. Mi kinek valljuk Jézust? Királynak, úrnak, életünket alakítónak vagy csupán egy földön élt, jóságos embernek, esetleg gúnyolódás tárgyának? Nagyon fontos, hogy ne kerüljük ki a döntés és a válaszadás lehetőségét. Mert egykoron Jézus lesz ítélőbíránk, aki felettünk fog dönteni. Ez nem fenyegetés, hanem ma még drága figyelmeztetés és lehetőség. Éljünk vele!
Csütörtök
Krisztus mondja: „Példát adtam nektek, hogy amint én tettem veletek, ti is úgy tegyetek.” Jn 13,15 (5Móz 8,5; 1Kor 10,16–17; ApCsel 19,23–40) Előttünk egy érthető, minden tekintetben világos példa: maga Jézus Krisztus. Senki nem mondhatja, hogy nem tudom, mit kell tennem mint Krisztust követő embernek! Ő mindent úgy cselekedett, hogy követhető legyen – persze nem önerőből. Ezt a gyümölcsöt csak az tudja megteremni, akinek Krisztussal mint szőlőtővel állandó kapcsolata van. Szeretni az ellenséget és érte imádkozni csak Krisztussal lehet. A hamis mammon fogságából szabadulni csak Krisztussal lehet. Vele valóban lehet „példásan” élni!
Péntek
Semmiért se aggódjatok, hanem imádságban és könyörgésben mindenkor hálaadással tárjátok fel kéréseiteket Isten előtt. Fil 4,6 (Zsolt 91,9; Lk 22,14–20; ApCsel 20,1–16) Milyen jó lenne semmiért sem aggódni! Meg lehet ezt valósítani? Ebben segít igénk második fele, amelyben Pál apostol arra biztat, hogy tárjuk fel bátran kéréseinket Isten előtt. Van-e őszinte szívfeltáró imádság az ajkunkon? Merjük-e kimondani, amit érzünk, gondolunk? Hiszen Isten úgyis látja, de várja az őszinte szót. Talán pontosan azt a mondatot, amelyet az epilepsziás fiú apja mondott Jézusnak: „Hiszek, segíts a hitetlenségemen!” (Mk 9,24) Mondjunk szüntelen ilyen őszinte kérő és hálaadó imát!
Szombat
Ne szóval szeressünk, ne is nyelvvel, hanem cselekedettel és valóságosan. 1Jn 3,18 (1Sám 2,3; Lk 22,14–20; ApCsel 20,17–38) Sok beszédnek sok az alja – jut eszünkbe az ismert közmondás erről az igéről. Valóban, a sok felesleges beszéd senkinek nem hoz változást az életében. De tudjuk, hogy van építő beszéd, ahogyan építő hallgatás is. A Prédikátor könyvében olvashatunk arról, hogy mindennek rendelt ideje van, így ezeknek is: „Megvan az ideje a hallgatásnak, és megvan az ideje a beszédnek.” (Préd 3,7b) Ha eszerint élünk, nem nyelvvel szeretünk, hanem, ha kell, a meghallgatás cselekedetével, a szeretet tettrekészségével.
Tamásy Tamásné