Keresztutak
Tovább foszlik az „ateista állam” utópiája
Dmitrij Medvegyev kormányfő július 22-i bejelentése alapján az orosz iskolákban szeptembertől bevezetik a vallásoktatást. Az érvénybe lépő rendelkezés tizennyolc orosz régió tizenkétezer iskoláját érinti. Az új törvény 2012-től egész Oroszországban 256 ezer diák számára teszi lehetővé a vallásórák látogatását. Ezzel véglegesen eltűnik az „ateista állam” utópiája, amely a Szovjetunióban 1917-ben kezdődött a vörös forradalommal – hangsúlyozta az orosz elnök.
Elődje, Vlagyimir Putyin már 2006-ban igent mondott a II. Alekszij által vezetett ortodox egyház kérésére. A pátriárka hangsúlyozta, hogy minden orosz diáknak ismernie kell az orosz kultúrát, az ortodoxia alapvető tanítását, és négy megyében kötelezővé tette az ortodox vallás tanítását.
Az új rendelkezés az ortodox, a muzulmán, a zsidó és a buddhista vallásoktatásra ad lehetőséget. Putyin tízezer ortodox vallásoktató kiképzését tervezte 2010-re, Medvegyev viszont kiterjesztette az oktatást az említett négy vallásra. A vallásórák fakultatívak lesznek – az ateisták számára összehasonlító vallástörténetet terveznek. A Kreml elfogadta a pátriárka azon kérését is, hogy a katonaságban legyenek tábori lelkészek. Míg azonban Putyin elnök ortodox pópákra bízta volna a vallásoktatást, Medvegyev világi tanárokra ruházta a feladatot.
A húszas-harmincas évek bolsevista vallásüldözései során lerombolták a templomokat, elkobozták az egyházi javakat, üldözték a hívőket. Borisz Jelcin Szentpéterváron már 1994-ben felszámolta az „ateizmus múzeumát”, amelyet a kazáni Miasszonyunk-székesegyházban rendeztek be, és megnyitotta a templomokat. Moszkvában 1999-ben újjáépítették az Üdvözítő-székesegyházat, amelyet Sztálin romboltatott le. Ez az újjáépítés az ortodoxia újjászületését is jelzi Oroszországban.
Forrás: Magyar Kurír