32. szám – 2009/08/09
Napról napra |
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Krisztus mondja: „Én világosságul jöttem a világba, hogy aki hisz énbennem, ne maradjon a sötétségben.” Jn 12,46 (Ézs 42,16a; Mt 25,14–30; Fil 3,7–11/12–14/; Zsolt 14) Hát ne maradjunk a ...
>>
|
Élő víz |
Nyári hit
Sajátos tulajdonság a keresztény hit. Ezer szálból fonódik össze. Néha azzal áltatjuk magunkat, hogy látjuk a színeket: piros-zöld-sárga-barna-lila-kék. Aztán villan egyet a nap fénye, és kezdhetjük a számolást elölről. Gyanítom, ha egyszer minden színét megfejtenénk, s az egészet újra összeraknánk, nem ugyanazt a szőttest kapnánk.
>>
|
Halálugrás
A fiú ott állt a daru tetején. Rákötötték a lábára a vastag gumikötelet, a „segítő” azt mondta: „Ugorj!” A fiúban az izgalom és a félelem különös elegye kavargott. „Ugorj már!” – hangzott újra a segítő hangja kicsit erélyesebben.
>>
|
„Isten a mi oltalmunk és erősségünk”
Küzdelemre hív az élet…
Hangzik vasárnap az ének.
Hétfőtől ezt tapasztaljuk,
Köreinket egyre csak futjuk.
Ám lábunk biztos talaja,
Erődítményünk kőfala
Te vagy, Úristen.
S mert ...
>>
|
Elmondtam én, Ámbris Mariska
„Valaki azt mondta egyszer, a határidő a legjobb múzsa…” – gondolta az író, miközben idegesen fel-alá járkált a lakásban. Ami azt illeti, a leadási határidő vészesen közeledett. A napilap szerkesztősége jegyzetet várt tőle a szombati számba, de a múzsát – nem a határidőt, a másikat, akinek a homlokcsókját várják az alkotó emberek – valahol eltéríthették, eddig nem volt érkezése meglátogatni az írót, hiszen csak nem akart elkészülni az a fránya kézirat.
>>
|
HETI ÚTRAVALÓ
Akinek sokat adtak, attól sokat kívánnak, és akire sokat bíztak, attól többet kérnek számon. (Lk 12,48b)
>>
|
Kedves Hittestvéreim!
Az e heti útravalóval a rovat a hetedik évfolyamát kezdte el. Az Evangélikus Élet on-line változatának tanúsága szerint ugyanis 2003. augusztus 17-én, Szentháromság után a 9. vasárnap, a lap 33. számában jelent meg ...
>>
|
Egyházunk egy-két hete |
Tanítóira emlékezett az alsósági gyülekezet
Sok hívő számára szép személyes emlékeket idézett az a gyülekezetépítő nap, amelyet augusztus elsején rendeztek Celldömölk alsósági városrészében. Az idősebbek még jól emlékeznek a harminc éve elhunyt iskolaigazgatóra, Szakály Dezsőre és feleségére, Ilonka nénire…
>>
|
Császári kövek a püspöki hivatal előtt
Akik az utóbbi időben Győrben az evangélikus püspöki hivatal környékén jártak, megtapasztalhatták, hogy munkálatok zajlanak. A város önkormányzata az „utcaprogram” keretében – a közműszolgáltató cégekkel közösen – felújítja a város földfelszín alatti közműveit, valamint útjait és járdáit.
>>
|
Nyár, táborozás, zene
Kilencedik alkalommal rendezett nyári zenei tábort a Nógrádi Egyházmegye. Mintegy hatvan fiatal érkezett az ország különböző szegleteiből Vanyarcra, hogy július 23. és augusztus 2. között muzsikát tanulhasson. Az orgona mellett megszólalt a harmónium, a zongora, a harmonika, a gitár, sőt fúvósok és vonósok is színesítették a palettát.
>>
|
Szétszedték az orgonát
Egy levegőbefúvásos, azaz pneumatikus orgonát átlagosan tízévente ki kell tisztítani, át kell nézni, és a hibás részeket meg kell javítani – már a nyolcvanas évek elején így tanították a fóti evangélikus kántorképzőben. Az orgonajavító szakma egyik leghíresebb hazai szaktekintélye, Sipos István orgonaépítő július közepén mintegy tíz napon át serénykedett segédjével a soltvadkerti evangélikus templom orgonája körül (illetve benne). Szétszedték, kiporszívózták, hangolgatták, majd újra összerakták a hangszert. Ez az orgona egyébként – melyet kifejezetten ebbe a templomba készítettek – 1908-ban került ki a fővárosi császári és királyi Rieger-orgonagyárból.
>>
|
Keresztutak |
KEK à la Lyon
Tisztelt olvasóim, töredelmes szívvel be kell vallanom, hogy az Európai Egyházak Konferenciájának (KEK) tizenharmadik, lyoni nagygyűlése számomra egyáltalán nem okozott csalódást. Sőt kijelenthetem, hogy teljes mértékben azt kaptam, amire számítottam. A kérdés csupán az, hogy mire is számítottam, vagy inkább mire nem a Renzo Piano építész által megálmodott lyoni kongresszusi központ pazar épületében egy hétig tartó nagygyűléssel kapcsolatban.
>>
|
Megdöbbentő kegyelem
A Balaton-NET augusztus 19. és 23. között már a harmadik találkozóra várja Balatonszemesre mindazokat, akik a nyári melegben kiegyensúlyozott és erőteljes bibliatanításban szeretnének testi és lelki felfrissülést nyerni. Az idei program fő témája – Jónás könyve alapján – a Megdöbbentő kegyelem, a fő előadó pedig dr. Liam Golinger angliai lelkipásztor, nemzetközileg elismert bibliatanító.
>>
|
Százéves magyar apáca Indiában
Az „ismeretlen Teréz anyaként” emlegetik azt a magyar apácát, aki évtizedek óta segíti a nehéz sorsú indiai nőket. Lenke nővér pár héttel századik születésnapja után, július közepén lett híres a szubkontinensen.
>>
|
Tovább foszlik az „ateista állam” utópiája
Dmitrij Medvegyev kormányfő július 22-i bejelentése alapján az orosz iskolákban szeptembertől bevezetik a vallásoktatást. Az érvénybe lépő rendelkezés tizennyolc orosz régió tizenkétezer iskoláját érinti. Az új törvény 2012-től egész Oroszországban 256 ezer diák számára teszi lehetővé a vallásórák látogatását. Ezzel véglegesen eltűnik az „ateista állam” utópiája, amely a Szovjetunióban 1917-ben kezdődött a vörös forradalommal – hangsúlyozta az orosz elnök.
>>
|
Egyházközség vagy turistagyülekezet?
„Pontosan tíz évvel ezelőtt tartott itt először német istentiszteletet lelkész” – egy nyolcvanéves gyülekezeti tag még pontosan emlékezett erre, így született meg az évfordulós ünnepség ötlete. Tekintélyes vendégek utaztak május 9-én Hévízre: az evangélikus és a református egyházat Ittzés János és Steinbach József püspökök képviselték a német nyelvű szolgálat megindulásának tizedik évfordulóján.
>>
|
Auf Wiedersehen, Herr Wellmer – Isten Önnel!
Mint nyáridőben megannyi társasházban, a lépcsőház a Logodi utca 7.-ben is felújítási munkálatokról árulkodik. Egy-két tárgy szokatlan „halmozódásától” eltekintve azonban a legfelső emeleten a földszinti felforduláshoz képest pedáns rend és tisztaság fogad. Pedig itt is javában zajlik a tatarozás, hiszen szeptembertől új lelkész költözik a budai német ajkú gyülekezet – lelkészi hivatalt, parókiát és vendégszobát egyaránt magában foglaló – ingatlanába. Az augusztus 30-i búcsú-istentiszteletére készülő Andreas Wellmert kilencévi szolgálatának tapasztalatairól kérdezzük. Nincs nehéz dolgunk, mert Czenthe Miklós történész, aki a gyülekezet presbitériumában – küldöttként – a budavári magyar gyülekezet presbitériumát képviseli, előzetesen írásos összefoglalóba sűrítette a legfontosabb tudnivalókat. Tolmácsként azonban nemigen van szükség a segítségére, Andreas Wellmer ugyanis kitűnően beszél magyarul, s ha olykor mégis elakad, kedvünkért angolul is könnyedén sziporkázik.
>>
|
Czechoslovakia
Mint a bibliai történetben a menyegzőre, úgy siettem fel a negyedik emeletre. Az egyik lépcsőfordulóban megálltam, és átvettem az ünneplőcipőmet. Itt vagyok, jövök már, készen állok, az ünneplőruhám is rajtam van, engedjetek be engem is a menyegzőre!
>>
|
A Kalocsa–Kecskeméti Főegyházmegye nyilatkozata a bösztörpusztai „körtemplom” építéséről
A Kunszentmiklós-Bösztörpusztán „az Életfa szomszédságában” épülő „Hétboldogasszony-kápolnával” kapcsolatban a kalocsa–kecskeméti főegyházmegyei érseki hivatal az alábbi felhívás közlésére kérte a katolikus lapok szerkesztőségeit:
>>
|
e-világ |
A kicsi szép
Ernst F. Schumacher közgazdász változatos életútját a rovat legutóbbi cikkében már felvillantottuk. Az 1950-es években a burmai kormány fejlesztési tanácsadójaként keményen dolgozott az ország gazdasági stratégiájának kidolgozásán, a hétvégéket pedig egy buddhista kolostorban töltötte. Itt döbbent rá, hogy a burmaiaknak nincs szükségük azokra a fejlesztésekre és beruházásokra, amelyeket a nyugati materializmus számukra kínál. Szegény, de tartalmas életüket látva Schumacher élete gyökeres fordulatot vett. Elkezdte újragondolni korábban vallott gazdasági nézeteit.
>>
|
Keresztény szemmel |
Egy drámai kiáltás
Augusztus 2-a a roma holokauszt emléknapja. 1944-ben ezen a napon Auschwitzban megölték az ott lévő utolsó háromezer cigány foglyot. Összesen körülbelül félmillió cigány esett áldozatául a náci népirtásnak. Az áldozatokról semmilyen feljegyzés sem készült, még a nevüket sem ismerjük. Gyakran borzalmas orvosi kísérleteket végeztek rajtuk. A legtöbb cigányt német, lengyel és szlovák területről hurcolták el a halálba. Magyarországról körülbelül harmincezer cigányt vittek el. II. János Pál pápa írta a roma holokauszt ötvenedik évfordulója alkalmából: „Auschwitz számunkra drámai kiáltás: figyelmeztetés az emberi méltóság és jogok tiszteletben tartására.”
>>
|
Gondolatok az unalmas prédikációról
Első gondolatom Herényi Istvánnak az Evangélikus Élet július 26-i és augusztus 2-i számában megjelent írása olvastán ez volt: a bibliai szövegek több mint ezerkilencszáz évvel ezelőtti hallgatóknak szóltak.
>>
|
Más tollával ékeskedni a szószéken?
Sok lelkész mond el olyan prédikációt, melyet nem is ő írt. A Deutsches Pfarrerblatt (Német Lelkészek Lapja) egyik szerzője ezt nem tartja becsületsértőnek. Ez a gyakorlat „teológiailag megalapozható” és „jogilag jelentéktelen” – írja a württembergi lelkész, Peter Schaal-Ahlers a Minden csak lopott – plágiumok a szószéken című írásában.
>>
|
A hét témája |
Evolúció kontra bibliai genezis
Napjainkban többször hallhattunk e régi vita feléledéséről. Mit tanítsunk a gyerekeinknek? A modern tudományra alapozott biológiaórán az élővilág kialakulását, a fajok eredetét a Charles Darwin nevével fémjelzett fejlődéselmélet kanonizáltságában tanítják. Majd talán még aznap a hittanórán a diák azt tanulja, hogy Isten hét nap alatt teremtette a világot, tulajdonképpen az egész élő világ az utolsó két nap alatt teremtetett, az ember maga pedig a legutolsó napon.
>>
|
evél&levél |
Válasz dr. Erdődy Tiborné olvasói levelére
Kedves Testvérem!
Örömmel olvastam Az evangélikus megújulás stratégiájához… címmel megjelent hozzászólását az Evangélikus Élet 2009. augusztus 2-i számában. A munkacsoport egyik vezetőjeként szeretnék megtisztelő soraira röviden válaszolni.
>>
|
„Megáll az Istennek igéje”
Hála az Úrnak Drenyovszky Irén testvérünk és a Keresztyén Orvosok Magyarországi Társaságának világos, igei állásfoglalásáért („Homofóbia” vagy bibliai alapvetés?, Evangélikus Élet, 2009/30. szám), valamint ...
>>
|
A közelmúlt krónikája |
„Egy nemzedéknek fogom kezét”
Szakály Dezső néptanító, igazgató 1903 decemberében a Somogy megyei Iharosberényben született, gazdálkodó családban. A kommün évében kezdte el a soproni evangélikus tanítóképzőt, és négy évvel később tanítói oklevelet is itt szerzett. Pályafutását Balatonakaliban kezdte, majd 1925-ben pályázta meg az alsósági állást – három évtizedet töltött el itt.
>>
|
Akkor, ötvenhétben…
Sok hajlott hátú kérdőjellel köszöntött ránk 1957. Nagyapám többnyire az ágyat nyomta, alig volt már több negyven kilónál. Az orvos többször javasolta, hogy meg kellene operálni a gyomorrákját. Ő azonban összeszorított ajakkal csóválta a fejét.
>>
|
E heti Luther-idézet |
Luther Idézet
„Krisztusnak a szívünkbe való telepítése pedig azt jelenti, hogy megismerjük őt s amit tőle várhatunk. Hogy ő a mi Megváltónk, akiben Istent Atyánknak nevezhetjük, s vesszük a Szentlelket, aki minden bajunkban bátorságot ad. Így hát ő ...
>>
|
Kultúrkörök |
Az erdélyi Demsus temploma
A történelmi Magyarország egyik legfurcsább templomát az erdélyi Hunyad vármegyében, a mai Románia Hunedoara megyéjében, Demsusban – hivatalos román nevén Densusban – találjuk.
>>
|
Jegyzetlapok
Evangélikus templom a Balaton partján. Véletlenül tévedtem erre, épp egy idős férfi szorgoskodott odabent. Jó volt hallgatni, bölcs szavain elgondolkodni. Leültetett az utolsó padba, s közben a legnagyobb tisztelettel beszélt. „Szeretni lehet a köveket, az oltárt. De nem ez a fontos, hanem az, hogy Isten mindig segített. Az élő, örök Isten megtartotta a gyülekezetet.” Felépült, nagy áldozattal, a templom, és jönnek, és jól érzik magukat az emberek. Sok a fiatal, vasárnap dél felé játszadozó gyerekek boldog örömétől hangos a kert.
>>
|
Operaházak az Újvilágban
Krénusz József, Somogyország szülötte négy évtizedig volt a New York-i Metropolitan Opera nézőtéri felügyelője, s tizenötezer előadáson végezte felelősségteljes munkáját. A Met népszerű egyénisége volt, híres énekesek kérték ki tanácsát, nyugdíjba vonulásakor a város polgármestere méltatta munkáját. Krénusz élő lexikon. Ez alkalommal az amerikai kontinens operáiról ő osztja meg emlékeit olvasóinkkal.
>>
|
„Csodálatos, hogy állandóan az Úr közelében lehetünk…”
„Amikor Johann Sebastian Bach zenéje szól, az olyan, mintha Isten szívverését hallanánk” – írta Pilinszky János. A Bach zenei örökségét ápoló Lutheránia ének- és zenekar karnagya, egyházunk országos zeneigazgatója, dr. Kamp Salamon természetesen maradéktalanul egyetért a költővel; szerinte csodálatos, hogy a német zeneszerzőzseninek köszönhetően állandóan az Úr közelében lehetünk. De Bach zenéje magától értődően nemcsak a hívőket vonzza. Miként a muzsikáját népszerűsítő, róla elnevezett – és hagyományosan június első napjaiban rendezett – hetet is ünnepnek érzi számos igényes komolyzene-kedvelő. A nívós programsorozatot idén már huszadszor rendezték meg a Deák téri evangélikus templomban. Lutherániánk vezetőjével ez alkalomból beszélgettünk.
>>
|
Újra együtt a Munkácsy-trilógia
Ismét együtt van Debrecenben Munkácsy Mihály híres trilógiája. Megérkezett Kanadából a hiányzó festmény, a Krisztus Pilátus előtt című alkotás.
>>
|
Az élet komolysága
Ha utam a Móricz Zsigmond körtér felé visz, mindig megállok negyed órára. Az újságosbódé mellől nézem az író szótlan szoboralakját. Ott áll a forgatagban, áll és figyel, mint életében, mikor elővette jegyzetfüzetét. Mindent leírt, jót és rosszat, párbeszédeket, ritka, ízes szavakat, hogy semmi és senki ne vesszen el. De addig nagy utat tett meg. Keresett, virrasztva fogalmazta mondanivalóját, de az nem találta a medrét. Pedig már ifjan erre készült, mindig író akart lenni: ezrek szószólója.
>>
|
Egy „színgazdag” lelkészi élet
Sárkány Tibor nyugalmazott lelkész szerkesztésében a Luther Kiadónál jelent meg a Veöreös Imre-breviárium című könyv. A breviárium szó nyelvünkben kettős jelentésű: egyrészt jelöli az úgynevezett „zsolozsmáskönyvet”, amelyet római katolikus szerzetesek és világi papok kötelező módon használtak (ez eredetileg kizárólag latin nyelvű liturgiai anyag volt az egyházatyák bölcs tanácsaival), másfelől híres írók, művészek, tudósok idézeteiből összeállított szemelvénygyűjteményt jelent.
>>
|
Petőfi Sándor százhatvan éve halt meg
A történészek többségi álláspontja szerint százhatvan éve, 1849. július 31-én Segesvár és Fehéregyháza között a szabadságharc egyik utolsó csatájában esett el Petőfi Sándor költő.
>>
|
A vasárnap igéje |
Érzéketlenül
Hát nem ez életem legnagyobb napja! Bizony kínos volt ott állni és beszámolni az elmúlt évek hiányairól. Elég komoly kis vagyon hibádzott. De végül is lehetett volna rosszabb is! Az úr egész csendes volt, semmi jelenet, semmi túlkapás. Azt hiszem, nem is a hiány aggasztotta, hanem a stílusomat nem szereti, ahogy az ügyeit intéztem. Van ilyen! Várható volt, hogy kirúgnak. Egyszer kapnám annak a nyakát a kezembe, aki beárult! Anélkül lehet, hogy meg is úszhattam volna.
>>
|
Oratio oecumenica |
Oratio œcumenica
Hálát adunk neked, mennyei Atyánk, ezért a mai napért. Az ünnepért, igédért, a kegyelem forrásáért: szent Fiad szenvedéséért, haláláért és feltámadásáért. Köszönjük, hogy a Krisztusban megjelent nagy szereteteddel ...
>>
|
Szószóró |
Ki legyen a párom? (3.)
A párommal ez év áprilisában ünnepeltük a harmincnegyedik házassági évfordulónkat. Nagyon büszkék vagyunk rá, mint ahogy büszkék vagyunk a gyerekeinkre is, a huszonnyolc éves, elsőszülött fiunkra és a huszonöt éves lányunkra. Mindkettőjük a párkeresés-párválasztás kellős közepén! Ezért is foglalkoztat a téma, hogyan történik a kiválasztás, az egymásra találás.
>>
|
Cantate |
Ez esztendőt megáldjad, E húsvét ünnepében, E pünkösd ünnepében
Mai énekeinkben az a közös, hogy mindhárom szerepelt már a Keresztyén (Dunántúli) énekeskönyvben (1911, illetve 1955). Miért maradt ki a következőből (EÉ, 1982), és miért került vissza a GyLK-ba? Erről és sok minden másról olvashatnak cikkünkben.
>>
|