Kultúrkörök
Pogány? Ókeresztény? Ortodox? Görög katolikus? Református?
Az erdélyi Demsus temploma
A történelmi Magyarország egyik legfurcsább templomát az erdélyi Hunyad vármegyében, a mai Románia Hunedoara megyéjében, Demsusban – hivatalos román nevén Densusban – találjuk.
A Hátszegi-medencében fellelhető építmény keletkezése máig nem tisztázott. Elméletekből viszont sok van. Pogány szertartásokat bemutató római Mars-szentélynek épült? Esetleg ókeresztény templom volt? Magas rangú római katonatiszt sírkápolnája? Vagy az Erdélybe a 13. századtól betelepülő románság első ortodox temploma? Megannyi kétely…
Ami viszont biztos: a templomot a középkorban Szent Miklósnak szentelték. Mai formája a 13. században alakult ki. Az építmény téglalap alakú, apszisban végződik, masszív román stílusú toronnyal van koronázva. Kövei a környező római településről, Dácia tartomány központjából, Ulpia Traianából (magyarul Várhely, románul Sarmizegetusa) kerültek ide.
A templomot a 14–15. században befogadóképességének növelése céljából megtoldották, de ezek a kiegészítések beomlottak, csak oldalfalai állnak. Szintén középkori harangtornya külön építészeti egységet alkot.
A környék nevezetességeit érintő kirándulásunkon pont jókor érkeztünk: az idegen turistákkal igen barátságos görögkeleti hívek éppen a tízórai szent liturgiára készültek, így nyitva volt a templom. A szűk, barlangszerű belső bámulatos. Megcsodálhattuk a 15. században készült freskóit, melyeket később megcsonkítottak, majd levakoltak.
Az Erdőelve szinte egészét benépesítő románság ölelésében a dél-erdélyi magyarok évszázadokig hűségesen őrizték saját szigeteiket – egészen a 20. századi területi és az ennek nyomában járó etnikai változásokig. Az 1900-as hivatalos népszámlálás szerint Demsus lakosságának 7,8 százaléka volt magyar, többségük a református felekezethez tartozott.
A protestánsok már a 16. századtól közösen használták a templomépületet az ortodoxokkal, a 17–18. századtól pedig a görög katolikusokkal, mert az erdélyi románság többsége egészen a második világháborút követő erőszakos egyesítésig ehhez a felekezethez tartozott.
A templom első felújítására a 20. század elején, még a magyar közigazgatás idején került sor. A rekonstrukció az 1960-as évek elején indult újra, és több hullámban folytatódott. A falfestmények is ekkor kerültek napvilágra. A templom jelentőségét mutatja, hogy az UNESCO világörökség-javaslati listáján is szerepel.
Rezsabek Nándor