Kultúrkörök
„Csodálatos, hogy állandóan az Úr közelében lehetünk…”
Találkozás dr. Kamp Salamonnal
„Amikor Johann Sebastian Bach zenéje szól, az olyan, mintha Isten szívverését hallanánk” – írta Pilinszky János. A Bach zenei örökségét ápoló Lutheránia ének- és zenekar karnagya, egyházunk országos zeneigazgatója, dr. Kamp Salamon természetesen maradéktalanul egyetért a költővel; szerinte csodálatos, hogy a német zeneszerzőzseninek köszönhetően állandóan az Úr közelében lehetünk. De Bach zenéje magától értődően nemcsak a hívőket vonzza. Miként a muzsikáját népszerűsítő, róla elnevezett – és hagyományosan június első napjaiban rendezett – hetet is ünnepnek érzi számos igényes komolyzene-kedvelő. A nívós programsorozatot idén már huszadszor rendezték meg a Deák téri evangélikus templomban. Lutherániánk vezetőjével ez alkalomból beszélgettünk.
– A h-moll mise is elhangzott az idei Bach-héten. Vélhetően a jubileum is oka volt annak, hogy szerepelt a műsorban.
– Valóban igyekeztünk a huszadik esztendőt egyebek mellett e zeneművel is „ünnepibbé” tenni, már csak azért is, mert véleményem szerint ebben a darabban Bach mindent megfogalmazott, amit az ember az Istenről tudhat. Hiszek Istenben, az Atyában, aki engem teremtett; hiszek a Fiúban, aki engem megváltott; hiszek a Szentlélekben, aki engem megszentel. Ez az Isten teljes ismerete. Számunkra ezért Bach h-moll miséjének megszólaltatása mindenkor hitvallás és bizonyságtétel.
Ezenkívül más különlegessége is volt az idei Bach-hétnek, például az olyan darabok – mint a C-dúr concerto három csembalóra és vonósokra, valamint Antonio Vivaldi négy hegedűre írt versenyművének átirata, az a-moll concerto négy csembalóra és vonósokra –, amelyek hazai koncerteken eddig alig hangzottak el.
– Szinte még ki sem pihenhették a Bach-hét fáradalmait, máris várta a kórust a következő feladat: részvétel a július 3. és 5. között Sopronban és Sopronpusztán tartott Eljutni a határig – Határnyitás 1989–2009 elnevezésű rendezvényen…
– Július 4-én kantátaestet adtunk a soproni evangélikus templomban. Itt magától értődően ismét csak Bach-művek hangzottak el: a Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen (BWV 12), az Ich bin vergnügt (BWV 84) és a Wo soll ich fliehen hin (BWV 5) kantáta. Másnap a televízió által is közvetített istentisztelet liturgiájában vettünk részt. Istennek hála, mindkét „fellépés” szépen sikerült.
– Egyébként milyen gyakran kapnak vidéki felkérést?
– Mostanában nem túl sűrűn keresnek meg minket. Korábban, a kilencvenes években többször is előfordult, hogy – gyülekezetek meghívásának eleget téve – vidékre utaztunk. Azt hiszem, a kórustagok nevében is bátran mondhatom, most is szívesen megyünk, ha invitálnak.
Egy vidéki „utat” azonban néhány év óta minden nyáron a programunkba illesztünk: pár napot a Balatonnál, a révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban töltünk. Ezt az időt az intenzív gyakorlásra szánjuk, naponta tíztől fél egyig, illetve este hét és kilenc óra között próbálunk. Igaz ugyan, hogy ezt az év többi részében hetente kétszer, illetve egy-egy istentiszteleti szereplés előtt is mindig megtesszük, de ez a csaknem egyhetes együttlét mégis sokat jelent, hiszen kórusunk lelkes és lelkiismeretes tagjai nem hivatásos énekesek. A révfülöpi „munkatábor” kiváló lehetőség arra, hogy még hatékonyabban készüljünk az előttünk álló őszi-téli időszakra és a következő év Bach-hetére. Hozzáteszem, nemcsak szakmai szempontból szükségesek és hasznosak ezek a napok, hanem lelkileg és emberileg is: alkalmat nyújtanak arra, hogy erősödjön a kórustagokban az összetartozás érzése, hogy újra és újra átéljék, mit jelent a közösség ereje és a Krisztusban való naponkénti megújulás kegyelme…
– Mik a terveik az év hátralévő részére?
– Minden programunk olvasható a http://lutherania.lutheran.hu oldalon, így most csak néhányat emelek ki. Az egyházi évben a kórus folyamatosan szerepel a Deák téri gyülekezet úgynevezett kantátazenés istentiszteletein. Emellett a karácsony elképzelhetetlen a Lutheránia szereplése és a Karácsonyi oratórium felhangzása nélkül. Tavaly ősszel először rendeztük meg a Bach közelében című sorozatot, ennek idén folytatása lesz. Az első alkalom november 14-én, délután öt órakor kezdődik a Deák Téri Evangélikus Gimnáziumban. A múlt esztendőhöz hasonlóan a Lutheránia és a Budapesti Vonósok Kamarazenekar igyekszik majd egy-egy Bach-művet közelebb vinni – tételenként, zenei és teológiai magyarázatokkal kiegészítve – a közönséghez.
Gazdag Zsuzsanna