Kultúrkörök
Egy „színgazdag” lelkészi élet
A tíz éve elhunyt Veöreös Imre méltó emlékezete
Sárkány Tibor nyugalmazott lelkész szerkesztésében a Luther Kiadónál jelent meg a Veöreös Imre-breviárium című könyv. A breviárium szó nyelvünkben kettős jelentésű: egyrészt jelöli az úgynevezett „zsolozsmáskönyvet”, amelyet római katolikus szerzetesek és világi papok kötelező módon használtak (ez eredetileg kizárólag latin nyelvű liturgiai anyag volt az egyházatyák bölcs tanácsaival), másfelől híres írók, művészek, tudósok idézeteiből összeállított szemelvénygyűjteményt jelent.
Ki írta Veöreös Imre breviáriumát? Mondhatnánk, hogy az 1953-ban végzett tanítványok tizenöt fős csoportja. Valójában azonban ez a breviárium Veöreös Imrétől való, nem róla szól, hanem tőle közöl idézeteket. A 165 oldalas kötet kilencven százalékban Veöreös Imre publikációit tartalmazza. Tehát nem valamiféle „hódolat” az emlékező tanítványok részéről, hanem tárgyilagos ismertetés. Nem érettségi találkozók megszokott – rendszerint csak a szépre emlékező – tanárdicsérete, hanem egy lelkészi szolgálat „színgazdag” ábrázolása. (Ezt a jelzőt Veöreös Imre használta az Újszövetség ismertetésére.)
Miről szól a könyv? Erről tartalomjegyzéke híven árulkodik. Noha egy-egy fejezeten belül időrendi sorrendet találunk, a válogatás mégis tematikus, egy érdeklődő, világra nyitott, kíváncsi, kísérletező ember gondolatainak válogatott gyűjteménye. Veöreös Imre írásain érződik a győri bencés gimnázium hatása, és átsüt rajtuk Ittzés Mihály vonzó lelkipásztori alakja és biztatása.
Vegyük sorra a kötet tartalmát fejezetek szerint: a Vallomásokban (I. fejezet) Veöreös Imre úgy szólal meg, ahogyan szórványmunkában taposta a pedált, örült a kicsi számoknak is istentiszteleten és hittanórákon. Gyermekkorától kezdve ismerte a városi gyülekezetet is. „…kérges tenyerű parasztemberek, megszikkadt asszonyok és életerős fiatalok lelkében figyelhettem az evangélium kudarcait és győzelmeit” – olvashatjuk a Lelkipásztor hasábjain 1950-ben megjelent írásában.
A tartalomjegyzék a továbbiakban is önmagáért beszél. A II. fejezet a Fiatalok, egyetemisták és diakonisszák lelkésze címet viseli. A további fejezetcímek: A misszió, az evangélizáció, a lelki ébredés elkötelezettje (III.); Jövendő lelkészek lelkésze (IV.). Az V. és a VI. fejezet kecskeméti, illetve budapest-kőbányai gyülekezeti lelkészi szolgálatáról ad képet. A VII.-nek A gyülekezeti közösség építője a címe. Ezt Az írásmagyarázó (VIII.), majd Az igehirdető (IX.) követi. (Ebben a fejezetben elhangzott igehirdetések és „igehirdetés-forgácsok” találhatók. Belekerült többek között teológushallgatói előtt mondott búcsúbeszéde, amelyben korszakát ködnek nevezi, saját magát pedig Isten koldusai közé sorolja.) A továbbiak: Az ökumené híve (X.); A lelkipásztor (XI.); Egyházpolitikai állásfoglalása (XII.); A sokoldalú sajtómunkás (XIII.); Útitársak (XIV.). Az utóbbiban sok ismerős kortárs – Járosi Andor, Budaker Oszkár, Szabó József, Túróczy Zoltán, Andorka Rudolf, Prőhle Károly, Podmaniczky Pál – bemutatását találhatjuk, de itt érezzük igazán, hogy válogatásról van szó, hiszen Veöreös Imre megszámlálhatatlanul sok emberrel találkozott az úton.
Az utolsó fejezet (XV.) A haza és a kultúra szerelmese címet viseli. Ebben Sütő András, Radnóti Miklós, Arany János, Rembrandt, Molière, Dsida Jenő, Szalatnai Rezső, Illyés Gyula, Bozóky Éva szellemes, értő bemutatását találjuk. Az érdeklődő, kulturált Veöreös Imre természetesen a világirodalom nagy alakjairól – filmalkotókról, zenészekről, színészekről – is írt, mert olvasott és jól tájékozott volt ezeken a területeken is.
Kiknek írt Veöreös Imre? Elsősorban lelkészeknek és értelmiségieknek. Egy nehéz korszak ismerője és átélője vall olvasóinak pillanatnyi véleményéről. Arról is, mit jelent a lelkészi szolgálat az alacsony ázsió idején, amikor a lelkészi élet árfolyama, tekintélye, becsülete általánosságban nem volt magas szinten.
Hogyan szólal meg Veöreös Imre? Aktuálisan, nem kánaáni nyelven, papi zsargonban, hanem kortársai nyelvén. Igényesen tájékozódik azokon a területeken is, amelyeken hívei szakemberek, anélkül, hogy ő is mindenben szakértőnek tekintené magát. Lelkészjelölt hallgatói és lelkésztársai ebben a vonatkozásban is sokat tanulhattak tőle.
HK