Egyházunk egy-két hete
Szétszedték az orgonát
(Aztán össze is rakták)
Egy levegőbefúvásos, azaz pneumatikus orgonát átlagosan tízévente ki kell tisztítani, át kell nézni, és a hibás részeket meg kell javítani – már a nyolcvanas évek elején így tanították a fóti evangélikus kántorképzőben. Az orgonajavító szakma egyik leghíresebb hazai szaktekintélye, Sipos István orgonaépítő július közepén mintegy tíz napon át serénykedett segédjével a soltvadkerti evangélikus templom orgonája körül (illetve benne). Szétszedték, kiporszívózták, hangolgatták, majd újra összerakták a hangszert. Ez az orgona egyébként – melyet kifejezetten ebbe a templomba készítettek – 1908-ban került ki a fővárosi császári és királyi Rieger-orgonagyárból.
Sipos István gyermekkora óta orgonaépítőnek készült. Legutoljára 1997-ben javította a vadkerti orgonát.
– Milyen orgonákkal foglalkozik? – kérdeztem tőle.
– Az orgonáknál háromféle rendszer van: a legrégebbieken található a mechanikus rendszer, amikor a játékos maga nyitja meg a billentyűkkel a szelepet; majd a pneumatikus, ahol hat milliméteres ólomcsöveken keresztül megy a levegő, és az végzi el a munkát; és végül az elektromos rendszer, ahol áram megy egy vezetéken keresztül, és relé vezérli. Én mind a három fajtával találkoztam már. Tapasztalataim alapján Budapesten és a nagyobb városokban jobb állapotban vannak az orgonák, talán mert karbantartásukat jobban megkövetelték az adott gyülekezettől.
– A soltvadkerti evangélikus templom orgonáján milyen javításokat végzett el?
– Ez a hangszer 1997-ben komplett felújításon esett át. A mostani felújítás, javítás után az orgona ugyanolyan állapotba került, mint megépítésekor. A mostani javításkor többek között a bőr alkatrészek cseréje történt meg, amelyek a tizenkét év alatt elfáradtak, kilyukadtak. Szú elleni kezelést végeztünk néhány alkatrészen. Emellett a sípteret és magát a sípokat is ki kellett tisztítani. Hangszínt és hangerőt állítottunk be segédemmel, majd végül a tisztára hangolás történt meg.
– Mi a technikája a „tisztára hangolásnak”?
– A fa- és fémsípok hangolásakor megkülönböztetnek nyitott és födött sípot. A födött sípon egy úgynevezett dugó van, ezt föl-le ütögetik. Ez a dugó a sípban lévő légoszlopot szabályozza. A nyitott sípokat a hangológyűrűkkel, a piciket pedig szűkítéssel vagy nyitással lehet hangolni. Az első világháborúban az orgonasípok egy részét a hadiipar részére le kellett adni, éppúgy, mint a harangokat. Ezeket aztán a húszas években pótolták. A homlokzati sípok eredetiek, ónból készültek, azonban az alsó részen lévők csak díszsípok, tehát hangot nem adnak ki.
Mint a mester elmondta, előfordult, hogy munkája során egy-egy gyülekezetben értékes orgonát fedezett fel. Tapasztalata szerint sok gyülekezet nagy becsben tartja régi hangszerét, de sajnos az is előfordul, hogy bár értékes az orgona, az egyházközségnek nincs anyagi fedezete a javítására, karbantartására.