Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 32 - Vá­lasz dr. Er­dődy Ti­bor­né ol­va­sói le­ve­lé­re

evél&levél

Vá­lasz dr. Er­dődy Ti­bor­né ol­va­sói le­ve­lé­re

Ked­ves Test­vé­rem! Öröm­mel ol­vas­tam Az evan­gé­li­kus meg­úju­lás stra­té­gi­á­já­hoz… cím­mel meg­je­lent hoz­zá­szó­lá­sát az Evan­gé­li­kus Élet 2009. au­gusz­tus 2-i szá­má­ban. A mun­ka­cso­port egyik ve­ze­tő­je­ként sze­ret­nék meg­tisz­te­lő so­ra­i­ra rö­vi­den vá­la­szol­ni.

Osz­tom vé­le­mé­nyét, hogy ke­rül­ni kell a fö­lös­le­ges ide­gen sza­va­kat. Írá­sa­im­ban, ige­hir­de­té­se­im­ben és elő­adá­sa­im­ban – ké­pes­sé­ge­im sze­rint – ma­gam is igyek­szem őr­köd­ni anya­nyel­vünk tisz­ta­sá­gán. Az Ön ál­tal ja­va­solt ki­fe­je­zé­se­ket („cél­ki­tű­zé­sek”, „fel­adat­terv” stb.) jó­nak is tar­tom, és ipar­kod­ni fo­gunk ezek meg­ho­no­sí­tá­sán je­len mun­kánk össze­füg­gé­sé­ben is. Test­vé­rem azon­ban en­ged­jen meg egy meg­jegy­zést. A „stra­té­gia” szó­nak nem­csak a Kis­le­xi­kon­ból Ön ál­tal idé­zett, az el­múlt rend­szer­ben gyö­ke­re­ző je­len­tés­ár­nya­la­ta van (pél­dá­ul „a mun­kás­osz­tály for­ra­dal­mi har­cá­nak elő­ké­szí­té­se”), ha­nem – meg­le­pő mó­don – bib­li­ai gyö­ke­re is!

Az Evan­gé­li­kus Élet 2007/44. szá­má­nak 3. ol­da­lán Tak­ti­ka he­lyett stra­té­gia cí­mű írá­som­ban uta­lok is er­re, ami­kor cik­ke­met így fe­je­zem be: „…a mi Urunk a leg­na­gyobb stra­té­ga, és ne­ki meg­van a ma­ga rö­vid, kö­zép- és hosszú tá­vú ter­ve is ve­lünk. A mi fel­ada­tunk az ő szán­dé­ká­nak meg­ér­té­se és az ah­hoz iga­zo­dó cse­lek­vé­si prog­ram meg­al­ko­tá­sa. Ez pe­dig so­ha nem sza­kad­hat el a sze­mé­lyes hit­től. Ami­kor Pál apos­tol Ti­mó­te­ust buz­dít­ja, ak­kor két­szer is a stra­té­gi­á­val kap­cso­la­tos ki­fe­je­zést hasz­nál: »sztra­te­üé… tén ka­lén sztra­te­i­an«, vagy­is »…har­cold meg a ne­mes har­cot« (1Tim 1,18).”

Ha Pál apos­tol – aki pe­dig alig­ha vá­dol­ha­tó az­zal, hogy ra­jon­gott vol­na a ró­mai ha­dá­sza­tért – jó szív­vel és a szó­nak új tar­tal­mat ad­va ír le ilyen ide­gen ere­de­tű ki­fe­je­zést, ak­kor – kel­lő mér­ték­kel – ta­lán mi is hasz­nál­hat­juk.

Kö­szö­nöm hoz­zá­szó­lá­sát, és ké­rem, to­vább­ra is kí­sér­je fi­gye­lem­mel fo­ko­za­to­san ala­ku­ló mun­kán­kat, az egy­há­zon be­lü­li meg­úju­lás ter­ve­ze­tét.

Sze­re­tet­tel kö­szön­ti:

Dr. Fa­bi­ny Ta­más püs­pök