evél&levél
Válasz dr. Erdődy Tiborné olvasói levelére
Kedves Testvérem! Örömmel olvastam Az evangélikus megújulás stratégiájához… címmel megjelent hozzászólását az Evangélikus Élet 2009. augusztus 2-i számában. A munkacsoport egyik vezetőjeként szeretnék megtisztelő soraira röviden válaszolni.
Osztom véleményét, hogy kerülni kell a fölösleges idegen szavakat. Írásaimban, igehirdetéseimben és előadásaimban – képességeim szerint – magam is igyekszem őrködni anyanyelvünk tisztaságán. Az Ön által javasolt kifejezéseket („célkitűzések”, „feladatterv” stb.) jónak is tartom, és iparkodni fogunk ezek meghonosításán jelen munkánk összefüggésében is. Testvérem azonban engedjen meg egy megjegyzést. A „stratégia” szónak nemcsak a Kislexikonból Ön által idézett, az elmúlt rendszerben gyökerező jelentésárnyalata van (például „a munkásosztály forradalmi harcának előkészítése”), hanem – meglepő módon – bibliai gyökere is!
Az Evangélikus Élet 2007/44. számának 3. oldalán Taktika helyett stratégia című írásomban utalok is erre, amikor cikkemet így fejezem be: „…a mi Urunk a legnagyobb stratéga, és neki megvan a maga rövid, közép- és hosszú távú terve is velünk. A mi feladatunk az ő szándékának megértése és az ahhoz igazodó cselekvési program megalkotása. Ez pedig soha nem szakadhat el a személyes hittől. Amikor Pál apostol Timóteust buzdítja, akkor kétszer is a stratégiával kapcsolatos kifejezést használ: »sztrateüé… tén kalén sztrateian«, vagyis »…harcold meg a nemes harcot« (1Tim 1,18).”
Ha Pál apostol – aki pedig aligha vádolható azzal, hogy rajongott volna a római hadászatért – jó szívvel és a szónak új tartalmat adva ír le ilyen idegen eredetű kifejezést, akkor – kellő mértékkel – talán mi is használhatjuk.
Köszönöm hozzászólását, és kérem, továbbra is kísérje figyelemmel fokozatosan alakuló munkánkat, az egyházon belüli megújulás tervezetét.
Szeretettel köszönti:
Dr. Fabiny Tamás püspök