Élő víz
Tó, sült krumpli, mentőautó
Egy tizenkét év körüli lány ült a tó partján. Legnagyobb bánata éppen az volt, hogy az anyja nem volt hajlandó megvenni neki a strandlátogatók kedvenc nassolnivalóját, az olvasztott sajttal leöntött sült krumplit. Bezzeg a barátnői! Olyan élvezettel ették mellette – nem mintha nem kínálták volna meg őt, de neki az az egy-egy szem nem kellett, ő saját tálat szeretett volna! Úgy érezte, ő a legszerencsétlenebb gyerek ezen a strandon. Hogyan járhatott ő ennyire pórul, hogy olyan anyát kapjon, aki még ezt a finomságot sem tudja neki megvenni?!
Ránézett a kezében lévő, szalvétába csomagolt szendvicsre, amelyet még meg sem kezdett, pedig korgott a gyomra. Legszívesebben behajította volna a vízbe, az igazságérzetét fájdító sérelemmel együtt.
– Gyere már, nézzük meg, ki tud a leggyorsabban kiúszni a bójákig! – zavarta meg bosszús gondolatait egy sajtos sült krumplival jóllakott barátnője. „Hát jól van” – gondolta magában, miközben lassan, néhány homokvárat összetaposva bandukolt a vízhez.
„A legjobb az lenne, ha belefulladnék ebbe a hülye vízbe, aztán megbánja anyám, hogy mindig kevesebbet adott nekem, mint amit a barátnőim kaptak az anyjuktól” – morfondírozott. Igazából versenyezni nem volt kedve, ráadásul „vetélytársa” még a moszatnál is lassabban mozgott a vízben, ezért könnyelműen beledőlt a térdig érő vízbe. Ekkor eszébe jutott, mennyire utálja azt is, hogy ő az egyetlen a barátai közül, akit nem engednek „emberkeresőzni” – tudniillik ez olyan bújócskaféleség, amelyet sötétedéskor szokás játszani a szomszédos erdőkben, szóval nem holmi gyerekjáték!
– Rajt! – kiáltotta el magát a barátnője.
Ez visszazökkentette a lányt a valóságba. Szép lassan elkezdett tempózni. Abban reménykedett, hogy valami megfogja a lábát, és lehúzza a sötét mélybe. Inkább a nyugodt sötétség rabjává váljon, mintsem ilyen igazságtalan világban éljen!
Ezeknek a vízi mentőknek meg miért a szüntelen sípfújásban kell kiélni magukat?! Az ember még gondolkodni sem tud, mert itt trombitálnak eszeveszetten egész nap. Végül a síp éles hangjától zsongó fejét kiemelte a vízből, és körbetekintett, hátha mégis ő csinált valami szabályelleneset, azért sípolnak.
A strandon mintha megállt volna az élet, az eddig ugráló, sikoltozó emberek csak a fejüket mozgatták ide-oda. Egyre többeknek a tekintetében látni kétségbeesést, előbb a parton állókéban, aztán a tóban lubickolókéban is. Barátnője odaúszott mellé, kérdőn tekintve rá, hátha tudja – mivel közelebb volt a parthoz –, mi is történik voltaképpen. Az összes vízi mentő munkában: ki a vízbe ugrott, ki a mentőcsónakokba. Tehát valaki megsérült – nézett egymásra a két lány.
– Mindenki ki a vízből, azonnal! – kiáltották szigorúan a mentők. A lány barátnőjével együtt rémülten úszott kifelé. „Mi a fene lehet itt?” – gondolta, és mindjárt választ is kapott a kérdésére.
– Találják meg! Jéézusom, csak találják meg a kisfiamat! – kiáltotta zokogástól rekedten egy középkorú nő.
– Ott volt, ott láttuk utoljára – kiáltották néhányan, miközben mindegyik egy kicsit másfelé mutatta az „ott”-ot.
A hír másodperceken belül eljutott minden ijedt arcú emberhez. Egy tizenhat éves fiú már percek óta nem jött fel a víz alól. Az emberek nyelni és pislogni sem mertek, úgy figyelték a tó közepén köröző vízi mentőket.
Óráknak tűnő öt perc után még mindig csóválták a fejüket a víz alól felbukkanó mentők. Közben a mentőautó is megérkezett, a szirénája volt az első, ami elnyomta a fiát vesztett anyuka kiáltozását.
Tizenöt perc. Ennyi idő múlva húzták ki a fiút. A parton még próbálták újraéleszteni, de hiába; teste megmakacsolta magát, lelke határozott döntést hozott: már egy másik világban a helye.
Miként is lehet ezt szavakba foglalni? Talán nincs is keserűbb hang, mint egy anya sírása eltávozott gyereke után. Minden embernek vérzett szíve, egyedül a tó tűnt ugyanolyanak, mint a tragédia előtt, mintha mi sem történt volna.
Viszont amíg élünk, semmi sem tart örökké, így a dermedt emberek lassan elkezdtek minél kevésbé feltűnően – félve attól, hogy a másik még nem tartja helyénvalónak – mozgolódni. A lány, aki addig meg sem mert moccanni, odasétált az anyjához. Egy pillantásából megértette, itt az idő, hogy elhagyják a strandot.
Miközben autójukkal kifelé hajtottak, bekanyarodott a hullaszállító autó. Ahogy maguk mögött hagyták a tavat, a lánynak eszébe jutott, hogy alig egy órával ezelőtt milyen gondolatok jártak a fejében: anyjának fájdalmat okozni. Úgy érezte, szinte ő tehet erről a tragikus fordulatról, és úgy gondolta, hogy ez az eset örökre kísérteni fogja.
A jövő azonban másképp alakult. Pár nap elteltével már eszébe sem jutott az a bizonyos nap. Sőt be kell, hogy valljam, nyolc év óta először most jutott újra eszembe – merthogy én voltam az a bizonyos tizenkét éves lány.
Az azóta eltelt évek alatt több ezerszer nevettem akkorát, hogy a rekeszizmom is sajgott. De annak az anyának, akinek a saját fia halálát kellett végignéznie, talán nem volt még egy szívből jövő mosolya sem. Az én anyukám pedig – aki ugye nem volt hajlandó megszánni azon a napon egy sajtos krumplival – itt van nekem, ahogy én is neki.
Végül is miért is kell itt kételkedni, hogy vár-e majd minket valami összes erényt megtestesítő és összekovácsoló mennyország, amikor elég most egy röpke pillantást vetni ránk – anyukámra és rám, miközben a kertben azon vitatkozunk, hogy bekenjem-e magam napolajjal, vagy sem. Hisz már magában ez mennybéli kép egy gyerekét vesztett anyának…
Koller Eszter