Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
34. szám – 2009/08/23
Szentháromság ünnepe után 11–12. vasárnap
Napról napra |
Új nap – új kegyelem - aug.23.
Augusztus 23., vasárnap
Keressétek az Urat, amíg megtalálható! Hívjátok segítségül, amíg közel van! Ézs 55,6 (Lk 5,34; Lk 18,9–14; Ef 2,4–10; Zsolt 17) Az élet egyik legnehezebb dolga akkor és addig értékelni ...
>>
|
Új nap – új kegyelem - aug.30.
Augusztus 30., vasárnap
Krisztust hirdetjük, miközben minden embert teljes bölcsességgel intünk és tanítunk, hogy minden embert tökéletessé tegyünk a Krisztusban. Kol 1,28 (Péld 15,33; Mk 7,31–37; ApCsel ...
>>
|
Élő víz |
HETI ÚTRAVALÓ
Isten a gőgösöknek ellenáll, az alázatosoknak pedig kegyelmet ad. (1Pt 5,5)
>>
|
Aki fölött az advent elsuhant
Nagy ünnepségre készülődött a birodalom. Tiberius császár uralkodásának tizenötödik évfordulóját ünnepelte. A ceremóniára Rómába érkezett Poncius Pilátus is. Elhozta Izrael népének minden aranyát, mire csak kezét rátehette. Vele érkeztek a leigázott tartományok helytartói is mind. Ki mert volna távol maradni akkor, amikor a császár ünnepel?
>>
|
Tó, sült krumpli, mentőautó
Egy tizenkét év körüli lány ült a tó partján. Legnagyobb bánata éppen az volt, hogy az anyja nem volt hajlandó megvenni neki a strandlátogatók kedvenc nassolnivalóját, az olvasztott sajttal leöntött sült krumplit. Bezzeg a barátnői! Olyan élvezettel ették mellette – nem mintha nem kínálták volna meg őt, de neki az az egy-egy szem nem kellett, ő saját tálat szeretett volna! Úgy érezte, ő a legszerencsétlenebb gyerek ezen a strandon. Hogyan járhatott ő ennyire pórul, hogy olyan anyát kapjon, aki még ezt a finomságot sem tudja neki megvenni?!
>>
|
Az emlékeztetés angyalai
– Jó napot kívánok, ügyvéd úr!
>>
|
Hullócsillagot láttam…
„Mikor jön már? Mikor jön már?” – zakatolja odabent egy türelmetlen hang. (Mint amikor a kisgyermek a hosszú utazás harmadik percétől kezdve tíz másodpercenként újra és újra megkérdezi: „Ott vagyunk már?”)
>>
|
„Jézus is jelen lesz” – hatezerért
Se szeri, se száma azoknak az ezoterikusnak vagy inkább egyenesen szélhámosnak nevezhető embereknek, akik – kihasználva mások labilis idegállapotát és hiszékenységét – tréningeket, szeánszokat, tanfolyamokat rendeznek. Persze legkevésbé sem segítő szándékkal, hanem sokkal inkább a saját anyagi hasznukat keresve teszik mindezt.
>>
|
HETI ÚTRAVALÓ
A megrepedt nádszálat nem töri össze, a füstölgő mécsest nem oltja el. (Ézs 42,3)
>>
|
Írott, töredékes képeslap Badacsonyból
…csak a szőlőlugas a búbos kemencével, a csüngő, nyárszínű begóniák, alattuk fehér kőedényben tikkadó, selyemcukorka-csíkos petúniák, majd az ecetfa, a körtefa, a kovászos uborka kiforró leve, a korondi ...
>>
|
Mindennél jobban
A Mester és a tanítvány kis kunyhójuk előtt ültek a vízparton. Csendesen beszélgettek ismerőseikről, és sorra vették őket. A tanítvány elővette előjegyzési naptárát.
>>
|
Egyházunk egy-két hete |
Negyed századért adtak hálát
Huszonöt évvel ezelőtt, 1984. augusztus 11-én és 18-án négy-négy fiatal lelkész indult szolgálatra az Északi és a Déli Egyházkerületben. Egyet közülük fiatalon hazahívott az élet és halál ura, heten ma is szolgálatban állnak itthon és külföldön.
>>
|
Egyháztörténeti utakon kerékpárral
A budapest-pesterzsébeti evangélikus ifjúsági közösség – Győri János Sámuel lelkész vezetésével – 1999-ben elhatározta, hogy az ezeréves Magyarország tiszteletére ezer kilométert tesz meg hazánkban kerékpáron, egyháztörténeti emlékeket keresve. (Az évente végigjárt utakat a Zákeus Médiacentrum rögzíti és DVD-n megjelenteti. A filmeket a Pax Televízió és néhány kábeltévé is rendszeresen műsorára tűzi.)
>>
|
Bach 5. kantátája csendült fel augusztus 16-án
Bach 5. kantátája csendült fel augusztus 16-án, vasárnap a zuglói evangélikus templomban. A fóti Evangélikus Kántorképző Intézet augusztusi tanfolyamának résztvevői – dr. Kamp Salamon karnagy vezetésével, hivatásos művészek közreműködésével – ily módon tették különlegessé az istentiszteletet. Az augusztus 4-étől 20-áig tartó kurzus mintegy hatvan hallgatója egy héttel korábban a fóti evangélikus templomban is szolgálatot vállalt.
>>
|
Krisztussal két keréken
A csapat láttán meg-megálltak a járókelők. Nem is csoda, hiszen nem mindennap találkoznak mintegy harminc lelkes együtt kerekezővel. Különösen augusztus 6-án „keltettek feltűnést” a fiatalok, amikor – a Bátonyterenyei Rendőrkapitányság jóvoltából – rendőrök is kísérték őket a Sámsonháza–Kékes-tető–Sámsonháza útvonalon.
>>
|
Keresztutak |
A közös történelem nyomában
A Veszprém Megyei Közgyűlés kulturális, kisebbségi és vallásügyi bizottságának szervezésében évek óta találkoznak munkamegbeszéléseken, kirándulásokon az önkormányzat munkatársai és a történelmi egyházak lelkészei, vezetői.
>>
|
Egy este Radnótival
Radnóti szubjektív – a költészet civil estéje címmel rendeztek megemlékezést augusztus 14-én, pénteken este Budapesten, a Páva utcai Holokauszt-emlékközpontban, melyen közéleti szereplők – így például Bagdy Emőke pszichológus, Jelenits István piarista szerzetes, Szarka Tamás, a Ghymes énekese – kedvenc Radnóti-versükkel hajtottak fejet a száz éve született költő előtt.
>>
|
Oázis a Szigeten
Baráti beszélgetésre, egy csésze teára, egy szelet zsíros kenyérre várták a sátrukba betérő „szigetelőket” a Közös Pont önkéntesei – 2000 óta immár tizedik alkalommal. A katolikus, a református és az evangélikus egyházból verbuválódott fiatalok közel harmincfős – Körmendy Petra evangélikus egyetemi lelkész vezette – stábjának szolgálatába egy-egy délután erejéig Udvardy György katolikus, Steinbach József református, valamint Gáncs Péter evangélikus püspök is bekapcsolódott. A Déli Egyházkerület lelkészi vezetőjét az augusztus 15-én szerzett benyomásairól, tapasztalatairól kérdeztük.
>>
|
Elismerés a püspöknek
Nagytarcsáért aranygyűrűvel ismerte el Győri Péter, Nagytarcsa község polgármestere Gáncs Péter püspöknek a települési oktatás fejlesztéséért végzett korábbi szolgálatát.
>>
|
Sorsfordító idő
Az Állami Egyházügyi Hivatal (ÁEH) 1951-től harmincnyolc éven át – egy rövid, 1956-os intermezzót kivéve – tartotta kézben az állam és az egyházak közötti kapcsolatokat, szorosan együttműködve az állambiztonsági és pártszervekkel. A rendszer egyházpolitikájának és a vallásos világnézet elleni ideológiai harcnak az intézményeként közvetlen befolyással bírt az egyházakra: irányította, ellenőrizte, felügyelte belső életüket. A változások egyik legkorábbi lépéseként, két héttel Nagy Imréék újratemetése után, június 30-án az 1989. évi 14. számú törvényerejű rendelet jogutód nélkül megszüntette a hivatalt. Az évforduló apropóján Platthy Ivánnal beszélgettünk.
>>
|
Ünnepeljük együtt a teremtés hetét!
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) közgyűlésének javaslatára 2009-től a szeptember utolsó és az október első vasárnapja közötti időszakot hazánkban is teremtésvédelmi hétként hirdetjük meg és ünnepeljük a tanács tagegyházaihoz tartozó gyülekezetekben és intézményekben. Ez alkalomból jelent meg az elmúlt napokban A hét nap csodája címmel az a kiadvány, amely a teremtés hete ünnepkörhöz kíván segítséget nyújtani. A füzet anyagát a MEÖT szociáletikai bizottságának megbízásából a Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát munkacsoportja dolgozta ki. Az alábbiakban – mintegy kedvcsinálóként – a munkacsoport vezetőjének előszavát közöljük.
>>
|
Evangélikusok |
Síkságról az Alpokba
Egyházunk nyugalmazott lelkészei, ezek a nagy tudású, néha még igen aktív emberek az eredeti gyülekezetükből kiszakítva vagy önként elhagyva azt nem mindig találnak maguknak megfelelő elfoglaltságot. Egyik megoldásként kínálkozott, hogy a németül jól beszélő lelkészek bizonyos időre kiutaznak német nyelvterületre, hogy az ottani egyház meghívására szolgálatokat lássanak el egyes gyülekezetekben. Erre akkor van szükség, amikor az ottani kolléga hosszabb szabadságra utazik. Mert nekik bizony kötelező szabadságra menniük – időnként több hónapra is –, hogy megfelelőképpen regenerálódva, pihenten folytathassák szolgálatukat. Káposzta Lajos nyugalmazott esperes-lelkész is ilyen helyettesítő vendégszolgálatot végzett 2008 őszén egy hónapig egy észak-bajorországi üdülőhelyen, illetve idén nyár végén is hasonló feladat várja az Alpokban. Élményeiről és benyomásairól faggattuk őt.
>>
|
Uszály tizenkétezer gyönggyel
Bár hivatalosan vállalkozó, ő inkább kisiparosnak tartja magát. Zalainé Kaczkó Ágnes, a pusztaföldvári evangélikus gyülekezet felügyelője tizenéves kora óta dolgozik női szabóként. Családi házában kialakított műhelyéből sorra kerülnek ki a szebbnél szebb menyasszonyi ruhák. Azt mondja: ha tehetné, csak az ifjú párokat öltöztetné.
>>
|
Nagyon jó tabi presbiternek lenni!
Bundás, a tabi parókia kutyája magától megáll Székely Lajosné, Juliska néni háza előtt. Nem csoda, hiszen gazdáját, Szigethy Szilárd lelkészt már számtalanszor elkísérte a tizenöt fős presbitérium egyik oszlopos tagjához. Amíg mi tiszteletünket tesszük a ház gazdájánál, a kutyus kényelmesen a hűvösbe telepedik; mintha tudná, Juliska néninek bőségesen van mesélnivalója – nem is jövünk ki tőle egyhamar.
>>
|
Ne akard olcsón megúszni!
A gyülekezet, ahol szolgálok, az egyház része, mert tisztán hirdetik benne az evangéliumot, és helyesen szolgáltatják ki a szentségeket. Ezeken a külsőségeken túl azonban kell még lennie valaminek, ami Isten népének sajátja, ami nélkül jelen lehet ugyan az egyház külsőképpen, de Isten népe mégsem élő és vonzó közösség.
>>
|
Somogyi „anya, lánya és fiókái”
Szép, szép az ünnepnap, de több a hétköznap – tartja a régi mondás. Vitathatatlan ennek az igazsága, az újság hasábjain rendszerint mégis leginkább a gyülekezetek „piros betűs” napjainak eseményeivel találkozhat az olvasó, így – a lapkészítőkhöz hasonlóan – szinte csak az örömökben tud osztozni közelebbi-távolabbi hittestvéreivel. Hogy miként zajlik az élet a hétköznapokon, abba ritkán van módunk bepillantani. Ezért is volt számomra örömteli, hogy Szigethy Szilárd tabi lelkész és felesége, Kata meghívására egy kellemes augusztusi pénteken felkereshettem a Somogy megyei város anyagyülekezetét és a hozzá tartozó hat másik evangélikus közösséget. A kalauzolásban segítségemre volt Johann Endre felügyelő is.
>>
|
A tabi evangélikus gyülekezet története
Tab a Balatontól délre, Külső-Somogy északkeleti részén, a Kis-Koppány patak mentén fekvő város. Régi település. 1598-ban Nádasdy Ferenc birtoka volt. A 17. század első évtizedeiből már ismert református gyülekezete, mely a kiskomáromi esperességhez tartozott. A település 1660 után elpusztult.
>>
|
Tanévnyitó a szombathelyi Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskolából
Az elmúlt évek elszomorító társadalmi jelenségei közül talán nem túlzás kiemelnünk a nemzetünk oktatásügyében zajló már-már tragikus folyamatokat. 2007-ben városunkat is elérte az iskolabezárási hullám, amelynek „eredményeként” a Klebersberg-korszak örökségeként számon tartott, templomunk közelségében fekvő iskolát is bezárták volna. Komolyan véve evangélikus költőnk és névadónk szavát – „Ne hagyjátok a templomot, / A templomot s az iskolát!” –, Reményik korához képest ugyan más kontextusban, mégis átérezve a döntés felelősségét gyülekezetünk egyházunk hathatós támogatása mellett iskolát alapított. Hisszük, hogy ezzel értéket mentett, és valami nagyszerűt hozott létre a jövő nemzedékei részére is.
>>
|
Így készül a rádiós evangélikus félóra
Hétfő, MR1 – Kossuth rádió, 13.30. Dr. Bőzsöny Ferenc tanár, előadóművész, a Magyar Rádió nyugalmazott főbemondója – sokak számára „a hang a rádióban” – zengő orgánumán elhangzik a szalagra (azaz dehogyis szalagra: már réges-rég számítógépre) rögzített adáskezdő szignál után a felkonferálás: „Erős vár a mi Istenünk! Az evangélikus egyház félórája következik.” Ezekben a percekben a műsor szerkesztői izgatottan fülelnek a rádiókészülékre. Mert az ugyan tény, hogy mire egy anyag (riport, interjú) megvágva, zenével körítve, felkonferálva a „helyére kerül”, addigra már vagy ötször hallották, mégis, amikor összeáll a nagy egész, bizony munkaköri kötelességük elejétől végéig meghallgatni, figyelve rá, hogy miként sikerült, mit kellene legközelebb másként, jobban csinálni, vagy – ne adj’ Isten – nem maradt-e benne baki… Engedje meg, kedves olvasó, hogy beavassam néhány kulisszatitokba. Lássuk, milyen folyamatok előzik meg azt a bizonyos 29 perc 30 másodpercet, amelyet kéthetenként mi, magyarországi evangélikusok készíthetünk és sugározhatunk az éter hullámain a nagyvilágnak.
>>
|
Hatvan éve számolták fel a Miskolci Evangélikus Jogakadémiát
Egyházunk gyöngyszeme volt az eperjesi kollégium és jogutódja, a miskolci jogakadémia.
>>
|
e-világ |
Gondolatok az őssejtekről és a mammonról
Amikor 1967-ben Christian Barnard, a dél-afrikai papfiú a világon először végzett szívátültetést, jól tudhatta, hogy beavatkozása kudarcra van ítélve. Azt nyilatkozta később, hogy ha az embert oroszlán üldözi, akkor a toporgásnál jobb, ha a krokodiloktól hemzsegő folyóba ugrik, hisz így talán van még esélye arra, hogy eléri a túlsó partot. Persze az oroszlán is meggondolhatja magát, de mindenki eldöntheti, mi a jobb.
>>
|
Az őssejt megnevezés
Az őssejt megnevezés biológiai és etikai, illetve világnézeti szempontból sem jelent egységes fogalmat. Azért nevezik e sejteket őssejteknek, mert sejtek, szövetek képesek belőlük kifejlődni.
>>
|
A mi Luther-oldalunk
Közel másfél éve találtam rá a myLutherre, amikor gyülekezetünk honlapját – jobban mondva blogját – kezdtem készíteni. Felkeltette a figyelmemet, hogy az oldalt látogató fiatalok mennyi érdekes és egy keresztény ember számára húsbavágóan vagy inkább „lélekbevágóan” fontos kérdésről cserélnek eszmét, ráadásul könnyed, nyitott stílusban. Azonnal kitettem a blog címét a gyülekezeti oldalunkra.
>>
|
A kicsi szép
Nem tudom, hogy Ernst F. Schumacher mennyit írt az erdőgazdálkodás kérdéseiről. Valószínűleg nem sokat. De az erdei fakitermelésekre jól alkalmazható a schumacheri gondolat: a kicsi szép. Hogy mi köze ehhez az Evangélikus Élet olvasóinak?
>>
|
Keresztény szemmel |
Magyarnak lenni!
A közelgő ünnepre gondolva próbálom megidézni nagy királyunkat. Milyen lehetett? Hogyan nézett ki, milyen volt a hangja? Volt-e mosoly fáradt arcán annyi országos gond között? Somogyi Győző Szent István-olajképe íróasztalom régi dísze. Aranysugaras, tündöklő koronával tekint a király jövendő századokba. Testi valójában is próbálom látni a királyt – szobrok élnek bennem, ők lépnek ide elém augusztus tűz-nyár ünnepén.
>>
|
Kővel a kézben – megszégyenülten
Pár évvel ezelőtt a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés Komáromban konferenciát rendezett a holokauszt áldozatainak és Komárom egykori mártír – az üldözöttekkel sorsközösséget vállaló – polgármesterének emlékére. Az ott elhangzott hozzászólásom fő gondolatait idézem fel alábbi soraimban. Abban a reménységben teszem ezt, hogy aktuálpolitikai áthallások nélkül ma is, a romák elleni sorozatgyilkosság által sokkolt közéletünkben is lesznek, akik megértik, amit meg kell érteniük…
>>
|
A hét témája |
Esztergom királyi vára
Az esztergomi vár a magyar történelem egyik legfontosabb emlékhelye. Géza fejedelem szállása; Vajk, a későbbi Szent István szülőhelye, akit itt koronáztak királlyá; Árpád-házi uralkodók palotája; a török idők végvára.
>>
|
Denárok, tallérok, forintok Istvántól az Európai Unióig
Mindennapjaink megkerülhetetlen velejárója a pénz – nemcsak ma, hanem évszázadok óta. A magyar pénzverés történetének kezdetei első királyunk uralkodásáig nyúlnak vissza. Alábbi összeállításunkban e több mint ezeréves história néhány epizódját idézzük fel.
>>
|
Bélyegképen az ezeréves püspökség
A Magyar Posta alkalmi bélyeg kibocsátásával köszöntötte a pécsi püspökség alapításának ezredik évfordulóját. Az augusztus 19-én háromszázezer példányban megjelent bélyegen a püspökséget alapító Szent István király szobra és a pécsi székesegyház épülete látható.
>>
|
Esztergom királyi vára
Az esztergomi vár a magyar történelem egyik legfontosabb emlékhelye. Géza fejedelem szállása; Vajk, a későbbi Szent István szülőhelye, akit itt koronáztak királlyá; Árpád-házi uralkodók palotája; a török idők végvára.
>>
|
Szent István törvényei
Szent Istvántól ötvenhat törvényfejezet maradt ránk. Bizonyos, hogy eredetileg több volt, hiszen Kálmán király első törvénykönyvének harmincnegyedik cikkelye az István-törvény által szabályozott vámfizetést említi, ez pedig az ismert fejezetek egyikében sem található.
>>
|
Kenyér helyett
„Változtasd a köveket kenyerekké!” – –
Nem a sátán szól. Milliók zokogják.
Egyetlen jajkiáltás a világ,
Egyetlen kéztördelő mozdulat,
Egyetlenegy roppant ...
>>
|
„Kenyérszegő”
Kis „Kenyérszegő”, amint csendben nézlek,
mozdulatod drága üzenet.
Talán magáról mintázott művészed:
szegte ő is a szépség-kenyeret.
„Kenyérszegő”, ma milliók ...
>>
|
Búza Berci
Volt egyszer, hol nem volt, volt egyszer egy búzatábla. Ebben a búzatáblában élt egy kis búzaszem, Búza Berci a társaival együtt. Vidáman éltek, mindennap értek egy kicsit, és nyár közepére gyönyörű aranysárgák lettek. Ekkor eljött az aratás ideje.
>>
|
Mindennapi kenyerünk
Már nagyocska gyerek voltam, lehettem olyan ötödfélesztendős, és már körül tudtam bukfencezni a pernyésgödröt, ha senki se látta. Úgy látszik, politikusnak készültem, azonban hamarosan kiderült, hogy nem való vagyok erre a pályára, mert a nyilvánosság előtt nem tudok bukfencet vetni. Pedig a nyilvánosságot csak fél szem képviselte, amely az utcáról bekukucskált rám a deszkakerítés hasadékán keresztül. Zsibrita Jóska volt e fél szem birtokosa, velem egyidős gentleman, akihez a legőszintébb irigység fűzött. Tudniillik Jóska függetlenítette magát a polgári divattól, és télen viselt szalmakalapot, nyáron pedig akkora báránybőrsüvegben járt, hogy abba belefért volna a Dzsingisz kán feje is. Ezt azonban nem azért tette nevezett kortársam, mintha szembe akart volna helyezkedni a Daru utcai társadalom világfölfogásával, hanem azért, mert télen az öreg Zsibritának kellett a sapka, és nyáron ő hordta a szalmából készült párszárítót.
>>
|
evél&levél |
Vaktábor 2009
Az idei vaktábornak Szeged adott otthont július 13. és 19. között. Sok programon vettünk részt, és jó élményekkel gazdagodtunk.
>>
|
Kultúrkörök |
Lírai vallomás a szülőföldről
Kaphat-e író nagyobb jutalmat annál, hogy egy egész nép szereti? „Elek apó”-ként emlegeti? Hogy ifjak és öregek olvassák gazdag életművét? Nem kaphat méltóbb elismerést, hiszen ez időtlen időre szól. Még akkor is, ha Benedek Elek hosszú életében volt rebellis, naiv székelymentő, nemzetnevelő… Írásait kikiáltották népszerűnek és népszerűtlennek; üldözték mint történelmi romantikát, volt – sokáig – indexen, maradékaiban kulák is, és még mi minden… Persze az igazi írót, a fölfelé suhanó csillagot nem lehet elnémítani.
>>
|
A fotográfia „nagy hala”
A magyar fotográfia napja körüli időszakban az ország számos részén kiállítások nyílnak, a kortárs fotóművészetre irányítva a közfigyelmet. Azonban nem szabad megfeledkezni ennek a művészeti ágnak a nagy klasszikusairól sem, ezért örömteli, hogy jelenleg Robert Capa tárlata is látogatható a budapesti Ludwig Múzeumban.
>>
|
„A kereszt tövénél nagy dolgok történnek”
Tizenkilencedszer várta résztvevőit az idén a békési Csuta Nemzetközi Művésztelep. Az ez alkalommal tizenkét országból érkezett művészek július 30. és augusztus 8. között dolgoztak az alkotótábor szervezőjének és művészeti vezetőjének, Csuta György festőművésznek a műtermében. Szeverényi Mihály festőművész – aki a békéscsabai evangélikus Nagytemplom új oltárképét is alkotta néhány évvel ezelőtt – rendszeres résztvevője a telepnek. Vele beszélgettünk a helyszínen.
>>
|
Csillagászattörténeti ritkaságok az érseki könyvtárban
A csillagászat nemzetközi éve tiszteletére 2000 év csillagászati könyveiből Kalocsán – Ptolemaiosztól Fényi Gyuláig címmel rendezett kiállítást a római katolikus Kalocsai Főszékesegyházi Könyvtár.
>>
|
A hit, az öröm és a jó hír zenéje újra Solymáron
Kilencedik alkalommal rendezik meg augusztus 29-én, szombaton 17 és 22 óra között a lapunkban már több ízben is népszerűsített gospelzenei fesztivált Solymáron, a helyi sportcentrumban. Az idei év egyik újdonsága, hogy a nagyszabású rendezvény nevébe most már a „nemzetközi” szó is beillesztendő, hiszen a fellépő művészek, zenekarok közül többen is külföldről érkeznek majd.
>>
|
Párbeszéd könyv és olvasó között
Stílszerűen: könyvkiadóban, raktár és könyvesbolt között, papír- és könyvillatban ültünk le beszélgetni. A Kálvin Kiadó közelmúltban nyugalomba vonult igazgatója, Tarr Kálmán református lelkész kedves gesztusként hozzánk, a Luther Kiadóhoz látogatva mesélt pályájáról, könyvek iránti szeretetéről, az egyházi könyvkiadói munka rendszerváltás előtti és utáni örömeiről és nehézségeiről.
>>
|
A vasárnap igéje |
Úrnak szolgái…
„Úrnak szolgái mindnyájan, / Áldjátok nevét nagy vígan” – énekeljük református testvéreinkkel közösen az ősi éneket. Életünk alaphelyzetét jelzi ez – amint igénk is erről tanúskodik. Van úr és van szolga. Jézus az úr, és mi, tanítványai vagyunk a szolgák. Mielőtt azonban ez a besorolás – éppen a világi analógia miatt – keserű szájízt okozna nekünk, megtudhatjuk, megérthetjük, tudatosíthatjuk, hogy a mi Urunk szolgájának lenni egészen más.
>>
|
Óvakodjatok a gonosztól – éljetek Isten erőterében
Nem könnyű a helyzete az igehirdetőnek. Ennél már csak az igehallgató kerül nehezebb helyzetbe a mai vasárnapon. Akár szólni, akár hallgatni kell, ne adjuk fel! Ez az evangéliumi szakasz – bármennyi fejtörést okoz is – nemcsak fontos információkat hordoz, hanem vigasztalást, lelki táplálékot, áldást is ad. Valódi örömhír. Ne érjük be sem a könnyed legyintéssel: túl nehéz ez a nyári szabadságok idején, s ne érjük be azzal sem, hogy nincs itt evangélium, majd talán legközelebb. Olvassuk inkább többször, figyelmesen Jézus Urunk szavait, s imádságos lélekkel próbáljunk a mélyére hatolni. Hátha megadja nekünk a Szentlélek Úristen a megértést.
>>
|
Oratio oecumenica |
Oratio œcumenica
Mindenható örök Isten! Te mindig mindenen keresztül hatsz ránk, összehívtál minket ma is Szentlelked által hajlékodba, az egyház és gyülekezetünk közösségébe, megajándékoztál mindannyiunkat evangéliumod ...
>>
|
Oratio œcumenica
Istenünk, Atyánk, aki Jézus Krisztus által tanítottál minket imádkozni, engedd, hogy imádságunk megfeleljen szándékaidnak. Szorítsd háttérbe önző gondolatainkat, és a Szentlélek segítségével add, hogy eljusson ...
>>
|
Szószóró |
Kihűlt a medence…
A reggelek hűvösek, az út szélét a lehullott gesztenyék kezdik beborítani. A kerti medence hideg, a felszínén már úszkálnak az elsőként lehullott, sárgás levelek – lassan már le is kell engedni… Fura érzés pulcsit keresni sötétedéskor, mert amíg kint beszélgetünk a teraszon, egyszerre csak fázni kezdünk. Ajjaj! Úgy tűnik, véget ért a nyár.
>>
|
Cantate |
Hatalmas Isten, nagy haragodban, ne feddj meg engemet
A Gyülekezeti liturgikus könyv (GyLK) liturgikus énekei között (672), a verses és prózai zsoltárok csoportjában foglal helyet Szegedi Gergely parafrázisa: 6. zsoltár – Tartsd meg irgalmasságodból az én életemet! Az Isten irgalmáért könyörgő, bűnvalló imát kiváltképpen böjti időben énekelhetjük.
>>
|
|