Evangélikusok
Uszály tizenkétezer gyönggyel
Látogatás egy női szabó különleges birodalmában
Bár hivatalosan vállalkozó, ő inkább kisiparosnak tartja magát. Zalainé Kaczkó Ágnes, a pusztaföldvári evangélikus gyülekezet felügyelője tizenéves kora óta dolgozik női szabóként. Családi házában kialakított műhelyéből sorra kerülnek ki a szebbnél szebb menyasszonyi ruhák. Azt mondja: ha tehetné, csak az ifjú párokat öltöztetné.
Zalainé Kaczkó Ágnes otthona igazi kincsesbánya: a gyönyörűen kialakított előkertből nyíló házi varrodában több száz gombolyag cérna, többkosárnyi gyöngy és csipke fogad. A szomszéd szobában pedig szebbnél szebb esküvői ruhák sorakoznak arra várakozva, hogy a közeljövőben kialakítandó bemutatóteremben nyerjenek elhelyezést. A kisasztalon fotóalbumba összegyűjtve több tucat olyan menyasszony képe, akiknek ebben a helyiségben készült a ruhájuk.
– Már kislányként varrni szerettem volna. A szomszédban lakó nénihez jártam át babaruhákért. Nem is volt kérdés, hogy méteres szabónak tanuljak. A gyakorlati időmet is maszek szabónő mellett töltöttem el, majd két évig segéd voltam, hogy mestervizsgát tehessek.
– Munkájának bizonyára egyik csúcspontja, amikor alkalmi és menyasszonyi ruhákat is készíthet.
– Nagyon hamar megkerestek azzal, hogy varrjak menyasszonyoknak. Régen ráadásul nemcsak a ruhát kellett elkészítenem, hanem teljes öltöztetést is vállaltam: az ara sminkjét, frizuráját is én készítettem. A mai napig gyakran részt veszek a fiatal párok fotózásán, segítem a fényképész munkáját azzal, hogy beállítom a szoknya redőit, megigazítom a vőlegény öltözékét.
– Sokat változott az esküvőiruha-divat néhány évtized alatt?
– Igen. Amikor elkezdtem a szakmát, nagyon díszes ruhákat kértek. Később egyszerűsödött a fazon és a díszítés is, de ma már például ismét gyakran dekorálom a ruhát gyönggyel.
– Honnan szerzi be ezt a sok különleges alapanyagot, amelyekkel tele van a műhelye?
– Számomra ez már nemcsak munka, hanem megszállottság is. Amerre járok, mindenhol lesem a méter- és rövidáru-üzleteket abban bízva, hogy rábukkanok valami különleges darabra. Ma már sokszor rendelek internetről is egy-egy különleges selymet vagy csipkét, de nemegyszer Szegedig vagy Budapestig utazom a hiányzó anyagért.
– Mi alapján döntenek a menyasszonyok egy fazon mellett?
– Legtöbbször kiforrott elképzeléssel keresnek meg, fénykép vagy valamelyik magazin adja az ötletet. De szívesen segítek is a lányoknak, javasolok nekik fazont és anyagot. Nem elég ugyanis, hogy egy ruha divatos legyen, legalább olyan fontos, hogy illeszkedjen a menyasszony egyéniségéhez, testalkatához, és tudja is megfelelően viselni egy egész napon keresztül.
– Melyik volt a legemlékezetesebb ruhája?
– Talán az a kettő, amelyekre egyenként tizenkétezer darab gyöngyöt kellett felvarrnom. Gyakran kérdezik, hogy ez mennyi időt vett igénybe, de erre nem is tudok válaszolni.
– A ruhák mellett egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az esküvők szervezői a kiegészítőknek.
– Bizony, például az utóbbi években terjedt el a gyűrűpárna. Ez tulajdonképpen egy kis selyemmel, organzával bevont díszes tárgy, amelyre a hűség jelképét teszik. Az anyakönyvvezető előtt vagy éppen a templomban ezen tartják a gyűrűket. Mindig igyekszem ízléses darabokat készíteni. Kerülöm például a szívecskéket, helyette inkább levelekkel, virágokkal dekorálok. Néhány éve például azt találtam ki, hogy az esküvői meghívó egy-egy részletét teszem áttetsző anyaggal bevonva a gyűrűk alá. Szívesen készítek az esküvő vagy lakodalom helyszínére a székekre takarót is, ezzel is ünnepélyesebbé téve az alkalmat.
– A szomszéd helyiségbe éppen a szobafestőt várja, ugyanis régi álmát valósítja meg…
– Igen, néhány hét múlva már egy kis bemutatóteremben fogadom a fiatalokat. Nemcsak megrendelni, hanem kölcsönözni is lehet majd nálam ruhákat, kiegészítőket.
– A szobára már csak azért is szükség van, mert nem csak a Békés megyei faluban élő lányok keresik meg.
– Valóban, messziről is kapok megrendeléseket. Varrtam már fővárosi párnak, és Berlinben megtartott esküvőn is viselte már a ruhámat menyasszony.
– Gyakran hallani, hogy nincs igény a hazai ruházati termékekre, mert mindent elárasztanak a távol-keleti árucikkek. Hogyan éli meg ezt egy női szabó?
– Sajnos tényleg óriási mennyiségben érkeznek a nagyon olcsó ruhák keletről. Azonban egy kisipari kosztüm vagy öltöny nemcsak azért szerencsésebb választás, mert azt kifejezetten a megrendelőre szabjuk, hanem azért is, mert egyértelműen jobb minőségű. A menyasszonyi ruhánál meg különösen is fontos, hogy szépen legyen elkészítve, mert a fiatal pár egy életen keresztül nézegeti az esküvőn készített képeket.
Sajnos ma már vállalkozóként vagyunk nyilvántartva, de én nem szeretem ezt a szót. Saját magamat kisiparosnak tartom. Ennek a szónak régen becsülete volt, mert mindenki tudta: remekművet kap tőlük. Egyre kevesebben vagyunk ilyen emberek, de mindenkinek csak azt tudom javasolni, hogy keresse az olyan terméket, amelyik nem futószalagon, hanem egy ehhez hasonló kis műhelyben, lelkiismeretes munkával készült. Az általam készített ruhák egy része egyébként hamarosan egy kiállítás keretében megtekinthető lesz az orosházi evangélikus gyülekezeti teremben is.
László Jenő Csaba