e-világ
Gondolatok az őssejtekről és a mammonról
Amikor 1967-ben Christian Barnard, a dél-afrikai papfiú a világon először végzett szívátültetést, jól tudhatta, hogy beavatkozása kudarcra van ítélve. Azt nyilatkozta később, hogy ha az embert oroszlán üldözi, akkor a toporgásnál jobb, ha a krokodiloktól hemzsegő folyóba ugrik, hisz így talán van még esélye arra, hogy eléri a túlsó partot. Persze az oroszlán is meggondolhatja magát, de mindenki eldöntheti, mi a jobb.
A szenvedő, sokszor alig tájékozott emberek belekapaszkodhatnak az utolsó szalmaszálba, a szívsebész pedig fürödhet a világhírben. A medicinában sokszor visszaköszön az „úgyis meghal” érv, ennek nevében sok esetben végeznek el végstádiumban lévő embereken nemritkán nagy szenvedéssel járó, de gyógyulást kevés eséllyel hozó kutatást.
A minap a New York Timesban jelent meg egy cikk arról, hogy az Egyesült Államokban bírósági eljárás során feltárták, hogyan vásárolta meg a menopauza idején csontritkulásban szenvedők hormonpótlására alkalmazott gyógy(?)szert gyártó, Wyeth nevű cég a tudományos közlések szerzőit. Huszonötezer dollárt fizetett például egy nőgyógyásznőnek, hogy nevét adja a cég által már megírt cikkekhez. A híres orvos neve feltehetően a nagyobb hírveréshez, a jobb eladási statisztikához kellett. A hormonpótló szereket közben a mellékhatások miatt betiltották. Kis dolognak tűnhet első pillanatra ez a szellemszerzősködés, de alapjaiban rendítheti meg a tudományos közleményekbe vetett bizalmat.
A hírek szerint magzati őssejtkísérleteket végeztek Magyarországon. Pénzért árultak reményt, holott a beavatkozás a legjobb esetben is csak kutatásnak számít, bár nyilván nem véletlenül nem engedélyezték ezt a kutatást a civilizált világban. A nem tájékoztatott, kiszolgáltatott, végsőkig elkeseredett emberekből pénzt kicsikarni talán nem az orvosi hivatás legnemesebb célkitűzése.
A fenti lista nem teljes. A legnagyobb kárt talán azok a tisztességre törekvő gyógyítók szenvedik el, akikben igazságtalanul rendül meg a páciensek bizalma. Nehéz az ocsútól a búzát elválasztani.
Szebik Imre bioetikus