Egyházunk egy-két hete
Gazdagon terített közös asztal
A felnőtteknek szóló evangélikus országos cigánytábornak idén augusztus 21. és 25. között a Nógrád megyei Bér volt a helyszíne. Ebben az évben a Közös asztal elnevezéssel megrendezett tábornak nem volt előzetes hírverése, mert ötvennél is többen jelentkeztek Nyírtelekről, Szentetornyáról, Sárszentlőrincről (ezeken a helyeken folyik cigánymisszió). A kis falunak épp elég feladatot jelentett ez az előző évekhez mérten alaposan megnövekedett létszám. Végül csak harmincan jöttek el – a felnőttek mellett szép számban kamaszok is. A falu népe változó számban és érdeklődéssel vett részt a tábor programjain.
Ténylegesen tábori viszonyok között éltek a résztvevők – bográcsos főzés, elsősorban matracos-tömegszállásos alvás.
Változatos volt a program: reggel, este áhítatok – a hiteles Krisztus-képet, a krisztusi lényeget keresték, hogy képmása kirajzolódhasson rajtuk. Így találtak rá a szolgai formára, a szelíd, alázatos magatartásra, a megbocsátásra, a testi-lelki szükségek biztosítására, a tanulás-tanítás fontosságára. Kiscsoportos beszélgetések mélyítették az igemagyarázatokat. A vasárnapi istentisztelet sokak számára emlékezetes marad. Csepregi András igehirdetése után a gyülekezet elé kiálló harmincfős cigány csapat éneke megindította a hallgatóságot, és az egyik cigány testvérünk bizonyságtétele alatt csak az a szem maradt szárazon, amelyik befelé könnyezett.
A táborozók között szolgált Lázár Attila énekes bizonyságtétellel, Szeverényi János országos missziói lelkész, aki nemcsak igét hirdetett, de Martin Luther Kingnek népe felemelése érdekében folytatott következetes, erőszakmentes küzdelmét is bemutatta. A segítő, mentő szeretet megnyilvánulásait példázva D. Keveházi László nyugalmazott lelkész, egyháztörténész tartott mindenkit megragadó előadást Sztehlo Gáborról.
Táncbemutatóval egybekötött színi jelenetet adtak elő a vanyarci katolikus misszió tagjai. Volt vizuális varázslat, a tábort összefoglaló fényképsorozat-vetítés, szabadtéri evangélizáció Szirákon a békési pünkösdi gyülekezet cigány tagjainak szolgálatával és irodalmi összeállítás, amelynek keretében Surman László cigány költő vezetett végig költészetén.
A tábor lakói nappali és éjszakai túrákon találkozhattak a táj szépségeivel, hallgathatták az erdő hangjait.
A puliszkavacsora ugyan bizalmatlan fogadtatásban részesült de a repetára várakozó sor a teljes sikert bizonyította.
A nehézségek ellenére sok örömben, áldásban volt része mindazoknak, akik eljöttek. Reménység szerint jövőre is gazdagon terít majd az atyai kéz.
Bakay Péter