Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 36 - Gaz­da­gon te­rí­tett kö­zös asz­tal

Gaz­da­gon te­rí­tett kö­zös asz­tal

A fel­nőt­tek­nek szó­ló evan­gé­li­kus or­szá­gos ci­gány­tá­bor­nak idén au­gusz­tus 21. és 25. kö­zött a Nóg­rád me­gyei Bér volt a hely­szí­ne. Eb­ben az év­ben a Kö­zös asz­tal el­ne­ve­zés­sel meg­ren­de­zett tá­bor­nak nem volt elő­ze­tes hír­ve­ré­se, mert öt­ven­nél is töb­ben je­lent­kez­tek Nyír­te­lek­ről, Szen­te­tor­nyá­ról, Sár­szent­lő­rinc­ről (ezeken a he­lye­ken fo­lyik ci­gány­misszió). A kis fa­lu­nak épp elég fel­ada­tot je­len­tett ez az elő­ző évek­hez mér­ten ala­po­san meg­nö­ve­ke­dett lét­szám. Vé­gül csak har­min­can jöt­tek el – a fel­nőt­tek mel­lett szép szám­ban ka­ma­szok is. A fa­lu né­pe vál­to­zó szám­ban és ér­dek­lő­dés­sel vett részt a tá­bor prog­ram­ja­in.

Tény­le­ge­sen tá­bo­ri vi­szo­nyok kö­zött él­tek a részt­ve­vők – bog­rá­csos fő­zés, el­ső­sor­ban mat­ra­cos-tö­meg­szál­lá­sos al­vás.

Vál­to­za­tos volt a prog­ram: reg­gel, es­te áhí­ta­tok – a hi­te­les Krisz­tus-ké­pet, a krisz­tu­si lé­nye­get ke­res­ték, hogy kép­má­sa ki­raj­zo­lód­has­son raj­tuk. Így ta­lál­tak rá a szol­gai for­má­ra, a sze­líd, alá­za­tos ma­ga­tar­tás­ra, a meg­bo­csá­tás­ra, a tes­ti-lel­ki szük­sé­gek biz­to­sí­tá­sá­ra, a ta­nu­lás-ta­ní­tás fon­tos­sá­gá­ra. Kis­cso­por­tos be­szél­ge­té­sek mé­lyí­tet­ték az ige­ma­gya­rá­za­to­kat. A va­sár­na­pi is­ten­tisz­te­let so­kak szá­má­ra em­lé­ke­ze­tes ma­rad. Csep­re­gi And­rás ige­hir­de­té­se után a gyü­le­ke­zet elé ki­ál­ló har­minc­fős ci­gány csa­pat éne­ke meg­in­dí­tot­ta a hall­ga­tó­sá­got, és az egyik ci­gány test­vé­rünk bi­zony­ság­té­te­le alatt csak az a szem ma­radt szá­ra­zon, ame­lyik be­fe­lé könnye­zett.

A tá­bo­ro­zók kö­zött szol­gált Lá­zár At­ti­la éne­kes bi­zony­ság­té­tel­lel, Sze­ve­ré­nyi Já­nos or­szá­gos misszi­ói lel­kész, aki nem­csak igét hir­de­tett, de Mar­tin Lu­ther King­nek né­pe fel­eme­lé­se ér­de­ké­ben foly­ta­tott kö­vet­ke­ze­tes, erő­szak­me­n­tes küz­del­mét is be­mu­tat­ta. A se­gí­tő, men­tő sze­re­tet meg­nyil­vá­nu­lásait példázva D. Ke­ve­há­zi Lász­ló nyu­gal­ma­zott lel­kész­, egy­ház­tör­té­nész tar­tott min­den­kit meg­ra­ga­dó elő­­adá­st Szteh­lo Gá­bor­ról.

Tánc­be­mu­ta­tó­val egy­be­kö­tött szí­ni je­le­ne­tet ad­tak elő a va­nyar­ci ka­to­li­kus misszió tag­jai. Volt vi­zu­á­lis va­rázs­lat, a tá­bort össze­fog­la­ló fény­kép­so­ro­zat-­ve­tí­té­s, sza­bad­té­ri evan­gé­li­zá­ció Szi­rá­kon a bé­ké­si pün­kös­di gyü­le­ke­zet ci­gány tag­ja­i­nak szol­gá­la­tá­val és iro­dal­mi össze­ál­lí­tás­, amely­nek keretében Sur­man Lász­ló ci­gány köl­tő ve­ze­tett vé­gig köl­té­sze­tén.

A tá­bor la­kói nap­pa­li és éj­sza­kai tú­rá­kon ta­lál­koz­hat­tak a táj szép­sé­ge­i­vel, hall­gat­hat­ták az er­dő hang­ja­it.

A pu­lisz­ka­va­cso­ra ugyan bi­zal­mat­lan fo­gad­ta­tás­ban ré­sze­sült de a re­pe­tá­ra vá­ra­ko­zó sor a tel­jes si­kert bi­zo­nyí­tot­ta.

A ne­héz­sé­gek el­le­né­re sok öröm­ben, ál­dás­ban volt ré­sze mind­azoknak, akik el­jöttek. Re­mény­ség sze­rint jö­vő­re is gaz­da­gon te­rít majd az atyai kéz.

Ba­kay Pé­ter

HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
La­bo­ra­tó­ri­um és ora­tó­ri­um
Négy­sze­res ün­nep Be­led­ városában
Istenhez vezető úton
Gaz­da­gon te­rí­tett kö­zös asz­tal
Sas-hegy­ről néz­het­ték a tű­zi­já­té­kot
Pá­pai tan­év­nyi­tó – em­lék­táb­la-ál­lí­tás­sal
Nagy össze­fo­gás az ap­ró­sá­go­kért
Tállyai csen­des­nap
Mun­ka­év­kez­dés dé­len
Egy­házak Világtanácsa
Temp­lo­ma fel­szen­te­lé­sé­nek két­száz­hu­szon­ötö­dik év­for­du­ló­ja
Ist­ván-na­pi meg­em­lé­ke­zé­s
Pé­csi Egy­ház­me­gye ala­pí­tá­sá­nak ez­re­dik év­for­du­ló­ja
Gáncs Péter evangélikus püspök Szegeden elhangzott gondolatai
Pün­kösd­vá­ró Eu­ró­pa
Tisz­telt Eu­ró­pai Par­la­men­ti Kép­vi­se­lők!
Kö­zös el­kö­te­le­zett­ség­gel
Sze­re­tet az igaz­ság­ban
Vissza­jár­nak az egy­ko­ri ovi­sok
„Azon­nal tud­tam, hogy itt a he­lyem”
Meg­szün­te­tés­től az új­já­szü­le­té­sig
Nyár vé­gi szí­nes
Új szem­lé­let, ha­gyo­má­nyos ér­té­kek
Nyelv­tör­vény itt is, ott is
Va­kond­tú­rás vagy hegy?
Hon­nan ho­vá, evan­gé­li­kus egy­ház?
Ünnepi kenyér
Fenn­tar­tói tá­jé­koz­ta­tó a fa­so­ri gim­ná­zi­um­ban be­kö­vet­ke­zett sze­mé­lyi vál­to­zá­sok­ról
Buchen­wald el­fe­le­dett asszo­nyai
Keveházi László: „A kereszt igéjét hirdetni kezdtem”