Egyházunk egy-két hete
Nagy összefogás az apróságokért
Bajor támogatás is segítette az új óvoda felépülését Nyíregyházán
Az aprócska asztalok, székek, az alacsonyra szerelt mosdókagylók szokatlan látványt nyújtanak annak, aki nem otthonos az óvoda világában, de aki ezeket látja, óhatatlanul mosolyra húzza a száját, lelke megtelik melegséggel, ha a tárgyak használóit még csak képzelete varázsolja is oda. Hetekig így jártak-keltek a hajdani lelkészlakásban azok, akik fáradhatatlanul munkálkodtak a múlt szombaton felszentelt nyíregyházi evangélikus óvoda kialakításán, berendezésén. Meglehet, mások meg a homlokukat ráncolták: hogyan is lehetséges a mai szigorú gazdasági helyzetben új intézmény kialakítására gondolni. Hiszen egy óvoda esetében nem csak az egyszeri, a beruházási költséget kell előteremteni…
– Komoly áldozat ez, és őszintén meg kell mondani, hogy az egyház különböző döntés-előkészítő testületei nem is egykönnyen támogatták a nyíregyházi óvoda ügyét – árulta el dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület püspöke az ünnepélyes avatás emelkedett pillanatai után. – Korábban a gazdasági bizottság, melynek szigorú fiskális szempontokat kell érvényesítenie, illetve az oktatási bizottság is úgy látta, hogy nincsenek meg az óvodaalapítás feltételei, ezért a „harc” kemény volt. Meg kellett győznünk őket.
– Mivel lehetett érvelni?
– Azzal, hogy Nyíregyházán nagyon nagy a vállalkozó kedv. És nemcsak a gyülekezet, a város támogatását élvezve is tapasztalhattuk sokak segítőkészségét. Ez részben magyarázható az önkormányzat és az evangélikus gyülekezet hagyományosan jó kapcsolataival, másrészt azonban látni kell, hogy a városnak érdeke is az óvodai férőhelyek számának gyarapodása.
Az egyházkerület lelkészi vezetője nem rejti véka alá azt sem, hogy az igazán nagy „lökést” a bajor testvérgyülekezet céladománya adta az ügynek. Fabiny püspök azonban a folyamatos működés garanciáit is ugyanilyen fontosnak tartja.
Az óvodának az egyházközség lesz a fenntartója – ez tehát elsősorban nyíregyházi felelősség –, még ha az egyházkerület és az országos egyház is kész bizonyos tervszerűség alapján hozzájárulni a működtetéshez.
Sztankó Gyöngyi esperes, igazgató lelkész fáradhatatlan szervezőnek bizonyult. A Luther téri lelkészlakás átalakításán, felújításán rendre társadalmi munkában dolgoztak a mesterek, érkeztek az adományok a gyülekezeti tagoktól, hogy minden szükséges felszerelésre legyen pénz.
Egy nap és egy éjszaka járta meg az ingyen fuvar Bajorországot, mert még a bútorzatra is tellett a német testvérek figyelmességéből. Szállítását egy helyi gyülekezeti tag vállalta magára: a teherautóján és az idején kívül még a benzinköltséget is adta az ügyhöz, noha gyermeke már a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium padjait koptatja…
Játékok a társintézményekből kerültek. Egyedül az európai szabvány szerinti udvari játszótéren (képünkön) nem lehetett nagyon spórolni, a szigorú hatósági elvárások miatt ott nem volt helye a leleménynek.
– A bekerülési összköltség úgy tizenötmillióra rúg, de az említett áldozatkészség miatt pontosan nem lehet megmondani, hogy mennyibe is került az óvoda – mondja az esperes asszony, majd hozzáteszi: – Mindig is csak az anyagiak intették óvatosságra a presbitériumot, és halogattuk a legkisebbek intézményének életre hívását, de hogy az óvodára szüksége van a helyi evangélikusságnak, hogy teljes nevelési intézményi szervezet szolgálja őket, az nem volt kérdés.
Véleményét osztja Fabiny Tamás is, hiszen az egyházkerület legnépesebb gyülekezetéről van szó, illendő, hogy teljes legyen a vertikum.
Nem is okozott gondot benépesíteni a város legújabb óvodáját. Pillanatnyilag huszonhárom kisgyerek jár ide, kettőt előjegyzésbe vettek, de sokakat sajnos el kellett utasítaniuk – hely hiányában.
– Legalább még egy csoportot megtölthettünk volna, és bizony jöttek sokan nem evangélikusok is, ami nagyon örvendetes és helyénvaló, de a hely mérete, befogadóképessége mindent meghatároz – mondja Kocsisné Sárossy Emőke, az új szervezeti egység, a Nyíregyházi Evangélikus Általános Iskola és Óvoda igazgatója. – Ez a szervezeti forma teszi lehetővé a gazdaságos működést. Így olcsóbb az étkeztetés, a takarítás, a fenntartás, de ugyanilyen fontos, hogy – nevelési tervünknek megfelelően – ebből az óvodából várjuk az utánpótlást az evangélikus általános iskolába. Türelmesnek kell lennünk, tizenketten még kiscsoportosok… Két óvónő, valamint egy teljes és egy részmunkaidőben dolgozó dadus vigyáz rájuk.
Míg az elmúlt években több evangélikus óvoda is létesült az országban, ebben a tanévben a nyíregyházi az egyetlen új intézmény. Hírlik azonban, hogy már a szentendrei evangélikusok is készülnek egy olyan ünnepre, mint amilyenben augusztus 29-én a nyíregyháziaknak lehetett részük.
Veszprémi Erzsébet