Közlemények, nyilatkozatok
Fenntartói tájékoztató a fasori gimnáziumban bekövetkezett személyi változásokról
Az elmúlt hetekben számos információ látott napvilágot a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumban várható vezetőváltásról, a fenntartó Magyarországi Evangélikus Egyház szándékairól. Kisebb-nagyobb gyerekek édesapáiként mi magunk is megértjük és átérezzük mindazon aggodalmakat, melyek – különösen az iskolakezdés előtt – minden, gyermeke iskoláztatásáért, neveléséért aggódó szülőt foglalkoztatnak. Ezért fontosnak tartjuk, hogy most, amikor a helyzet jogilag rendeződött, a tantestület és a szülői választmány tájékoztatása is megtörtént, nagyobb nyilvánosság előtt is egyértelművé tegyük a helyzetet.
Dr. Ódor László igazgató úr augusztus 31-ével közös megegyezéssel távozik a gimnázium éléről. A tantestület és a szülői választmány előtt is köszönetet mondtunk igazgató úrnak azért, hogy négy év alatt új távlatot tudott nyitni az iskola előtt, nemzetközi tapasztalatával, nagyvonalúságával a fasori gimnázium nemes hagyományainak követését, az iskola „zászlóshajó” jellegének visszaállítását tűzte ki célul.
Minden nagyrabecsülésünk mellett azonban sajnálattal tapasztaltuk, hogy az iskola gazdálkodásának rendjében, a tanítás mindennapos megszervezésében egyre több probléma mutatkozott, valamint hogy igazgató úr az elmúlt években rendszeresen a fenntartó evangélikus egyházat tette felelőssé a visszásságokért. Az elmúlt két évben számos alkalommal igyekeztünk egyértelművé tenni, hogy a Fasorra ugyanazok a világi és egyházi törvények vonatkoznak, mint az összes többi evangélikus gimnáziumra, melyekben nem tapasztaltunk a fasorihoz hasonló visszásságokat, a fenntartóval kialakuló elhúzódó konfliktust. Mi magunk sajnáljuk a legjobban, hogy a józan érvelés, mi több, baráti szó nem vezetett eredményre.
Természetesen tudjuk, hogy a szülőket és főleg a tanulókat nem érdekli az iskolaigazgató és a fenntartó viszonya, a különböző szervezési kérdések, annál inkább foglalkoztatja az, hogy milyen marad és lesz az iskola szellemisége, hangulata, a tanári kar összetétele, a tanítás rendje.
A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Presbitériuma 2009. szeptember 1-jétől 2010. július 31-ig dr. Roncz Bélát, az aszódi evangélikus gimnázium igazgatóját bízta meg az igazgatói feladatok ellátásával. Tanácsadóként Kolarovszki Zoltánt, a békéscsabai és Tölli Balázst, a soproni evangélikus gimnázium igazgatóját kérte fel. Mindhárom iskola jól működő, országos sikereket és – ami még fontosabb – jókedvű, fegyelmezett tanulókat és elégedett szülőket felmutatni képes intézmény. A mai világban mindez az iskolák honlapjára kattintva könnyűszerrel ellenőrizhető.
Mind mi, az egyház vezetői, mind dr. Roncz Béla a tantestület és a szülői választmány előtt is egyértelművé tettük, hogy az iskola nyitott, befogadó, ugyanakkor az evangélium útmutatását egyértelműen követni kívánó jellegét akarjuk megőrizni. Éppen ezért is kérte fel a jövendő igazgató Győri Tamást az iskolalelkészi szolgálat további ellátására. Helyetteseként igazgató úr a korábbi helyettes Hámor Endrét és a széles körű közoktatási tapasztalatokkal rendelkező dr. Dobos Krisztinát kérte fel.
Amint ezt a szülői választmány ülésén is hangsúlyoztuk, sem az Ódor igazgató úr által sokszor megfogalmazott hosszú távú célok, sem az iskola szellemisége nem fognak változni. Reményeink szerint ugyanakkor szervezettebb, fegyelmezettebb lesz az oktatás rendje, csökken a tanári fluktuáció, erősödik a kollegiális légkör a tantestületben, javul a viszony az épülettulajdonos pesti evangélikus gyülekezetekkel, az igazgatótanáccsal és – nem utolsósorban – a fenntartó Magyarországi Evangélikus Egyházzal.
Kérjük, higgyék el, hogy – ugyanúgy, mint Önök – mi is a sikeres fasori evangélikus gimnáziumban vagyunk érdekeltek. Minden más híreszteléssel szemben nincsenek mögöttes szándékaink, nincs másik forgatókönyv, nincsenek rejtett ambíciók. 2010. március 31-ig ki kell írni az igazgatói pályázatot, hogy az új, végleges igazgató 2010. augusztus 1-jén munkába állhasson, s jól működő iskolát vehessen át.
Eddig is számos közvetlen szülői megkeresést kaptunk, melyeket haladéktalanul meg is válaszoltunk. Ismét hangsúlyozzuk: tapasztalatból tudjuk, hogy nincs fontosabb, mint a mégoly jelentéktelennek tűnő szülői, tanulói aggodalmak eloszlatása. Ennek természetesen a jövőben is állunk elébe.
Isten iránti hálával gondolunk arra, hogy húsz évvel ezelőtt újra megindulhatott az oktatás a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumban, és reméljük, hogy az elődökhöz méltóan, békességben, rendben dolgozhatnak tanáraink, tanulhatnak gyermekeink az ódon épület falai között.
Erős vár a mi Istenünk!
Üdvözlettel: Ittzés János elnök-püspök és Prőhle Gergely országos felügyelő
Budapest, 2009. augusztus 24.