Élő víz
„Gondolj rájuk, percre állj meg…”
Idős úr a peronon egy forró nyári délután. Lassan csuklott össze és került a földre. Sorra mentek el mellette a vonathoz siető emberek, feltehetőleg azt hivén, hogy részeg. Pedig nem az volt, „csupán” rosszul lett.
Valaki végre megállt mellette, vízzel kínálta, más segítség után szaladt. A valamelyest hűvösebb váróterem távol volt, a legközelebbi pad is nagyon messze állt, legalábbis az úriember erejéhez mérten. Aztán megérkezett a vasúttársaság alkalmazottja, és a szomszédos vonatba segítette az idős embert, hogy legalább le tudjon ülni. Majd levette róla a vastag, kötött kardigánt.
Megtették, amit lehet – gondoltam, és rossz érzésekkel telve bár, de továbbmentem, hiszen a vonatom perceken belül indult. Ám még sokáig nem ment ki a fejemből az idős férfi. Tűnődtem a továbbsiető emberek érzéketlenségén, és azon aggódtam, vajon hazajut-e épségben ebben a melegben, és van-e egyáltalán valaki, aki várja otthon, vigyáz rá, és gondoskodik róla…
Az eset kapcsán eszembe jutott a sokszor hallott szállóige is, amely szerint nem szabad megöregedni… Persze tudom, ez az óhaj csupán pusztába kiáltott szó, hiszen semmit nem tehetünk az öregedés és a halál ellen. Habár még fiatal vagyok, már én is napról napra érzékelem magamon a jeleket, látom, ahogy egyre őszül a hajam, szaporodnak a ráncaim…
És a magam módszereivel már most készülök is az öregedésre. Nemcsak a testi és lelki egészségem megőrzésére törekszem, hanem elsősorban tudatosan „másként gondolkodó” vagyok. Mert míg napjainkban mások talán „félnek” a szépkorúaktól és a múló időtől – hisz századunk a mindenáron való fiatalság, erő és egészség hirdetésének időszaka –, én „csakazértis” szeretem őket. A tekintetükben megbúvó fájdalmat éppúgy, mint a néha megcsillanó cinkos huncutságot. Történeteiket a „régi szép időkről”, ráncaikat, amelyeket hosszú, nehézségekkel teli éveik írtak az arcukra, az életnek azokat az általuk felismert bölcsességeit, amelyeket csak ők adhatnak tovább nekünk, fiatalabbaknak.
Bizonyos vagyok abban, hogy szegényebbek lennénk és leszünk azáltal, ha a mindennapok rohanásában nem tudunk lassítani és megállni, hogy szeretettel és teljes figyelemmel hallgassuk őket, a nagyszülők előttünk járó generációját.
És ha ez egyedül mégsem menne? Akkor majd megállít maga az élet. Talán épp egy szomjúságtól és melegtől elpilledt idős úr képében a vasúti peronon egy forró, nyári délután.
Gazdag Zsuzsanna