Kultúrkörök
Meseíró, rajzoló anyuka
Bartos Erika neve a kisgyerekes szülők számára már valószínűleg ismerősen cseng, hiszen az általa írt és rajzolt mesekönyvek igen népszerűek az óvodások körében. Erika könyveiben három gyerekéről – Annáról, Petiről és Gergőről – mesél egyszerűen, érthetően.
A fiatal anyuka ma már sokkötetes szerző. Két mesekönyvsorozata mellett van néhány egészen kicsiknek való fényképes mesekönyve és egy verseskötete is. Az Anna, Peti és Gergő sorozatban Erika a gyerekei hétköznapi történeteit meséli el: például születésük csodáját, a testvérféltékenység és veszekedések drámáit, a nagy családi kirándulásokat, nyaralásokat. És hogy még hitelesebb legyen a történet, a szerző minden mese végére odailleszti az adott eseményhez kapcsolódó fényképet.
A Bogyó és Babóca sorozatot szintén a csemetéi ihlették. Babóca megfontolt, felelősségteljes katicalány, Bogyó pedig mindenre nyitott, eleven, élettől duzzadó csigafiú. A szereplők gyakran veszekednek, csúfolódnak, de a mese végére mindig kibékülnek, és újra együtt játszanak.
Anna, Peti és Gergő anyukája
Erika épp olyan tiszta és sugárzó, amilyennek a meséi alapján képzeltem. Csupa derű és mosoly, akárcsak az Anna, Peti és Gergő sorozat mesebeli anyukája. Lelkesen idézi fel a kezdeteket.
– Amikor Petit vártam, olyan mesekönyveket kerestem, amelyekkel felkészíthetném Annát a kistestvér érkezésére. Mivel nem találtam olyat, amit egy kétéves kislány is megérthet, magam kezdtem el mesélni a témáról, és hogy jobban megértse a kislányom, rajzoltam is hozzá. Azt gondolom, a világ legtermészetesebb dolga, ha az elsőszülött aggódik, amikor kiderül, hogy rövidesen osztoznia kell valakivel a szülei szeretetén, figyelmén. Ezt az aggodalmat akartam csökkenteni Annácskában. El is értem a célomat, mert örömmel várta a kistestvért, és nem akarta visszaküldeni a kórházba pár hét múlva. Persze azért a testvérféltékenységet ő is kifejezte a maga módján. Aztán ezeket az első meséket elkérték az ismerősök, lefénymásolták, és lassanként terjedni kezdett. Ekkor egy kiadó fantáziát látott benne, és már tudatosan kezdtem el úgy formálni a történeteket, hogy az mások számára is hasznos legyen. Ahogy nőttek a gyerekek, megkérdeztem az ő véleményüket is. Előfordult, hogy kérték, bizonyos eseményekről ne írjak. Ilyen volt például a bilire szoktatás. Aztán eszembe jutott, hogy a gyerekeim lassanként kinövik ezt a sorozatot, ekkor kezdtem el írni a Bogyó és Babócát. A katicalány és a csigafiú változatlan figurák, itt már nem köti a kezemet a valóság, velük sok minden megtörténhet.
Természetesen Erikáéknál komoly szertartása van az esti meseolvasásnak. Náluk apa mondja az esti mesét, kinek-kinek igénye, óhaja szerint. Mindhárom gyerek kiválasztja, hogy aznap mit szeretne hallani, bekuporodnak az ágyba, és csillogó szemekkel figyelnek. Sokszor még anya is mesél, de ő már fejből, a gyerekekkel együtt alakítva a történetet. Erika szerint a hosszú meséléssel együtt is elég korán ágyba kerülnek a csemetéi.
– Reggel aztán én viszem a nagyokat iskolába, Gergőt pedig apa szállítja az óvodába. Délután összegyűjtöm őket, együtt teszünk-veszünk otthon. Hétvégenként gyakran megyünk kirándulni, kell nekik a friss levegő.
Erika rendszerint napközben dolgozik, mikor a gyerekek iskolában, óvodában vannak, illetve éjszaka, amikor már alszanak. Bár építészként végzett, és évekig dolgozott is a szakmájában, most a maga ura.
Vége a sorozatnak
– Sokáig munka mellett írtam a meséket, és előfordult, hogy az ebédszünetben volt csak időm elszaladni, hogy egyeztessek a kiadóval.
Most otthonról dolgozom, magam osztom be az időmet. Elég szigorú határidőket szabok magamnak, de nem panaszkodom. Arra van időm, amire szánom. Nagy örömmel végzem a munkámat, mert rendkívül sokrétű, kreatív tevékenység, és állandóan tele vagyok ötletekkel, tervekkel. Hol mesét írok, hol rajzolok, máskor verseken gondolkozom. Ez utóbbi persze ihlet szülte dolog, igen változatos helyzetekben jönnek az ötletek.
Most adtam le az Anna, Peti és Gergő sorozat utolsó három kötetét. Mindhárom gyerekemnek szenteltem egy-egy könyvet, melybe külön-külön gyűjtöttem össze a főszereplőről szóló történeteket. Ezekkel a kötetekkel szeretném lezárni a sorozatot. Korábban elhatároztam, hogy ha Annácska tízéves lesz, abbahagyom ennek a sorozatnak az írását, mert azt gondolom, hogy a kamaszkor történései már csak ránk tartoznak.
De rengeteg új tervem van. Például a verseskötetemet egy fiatal, tehetséges zenészekből álló együttes szeretné megzenésíteni, sőt vannak érdeklődők, akik rajzfilmet terveznek a történeteimből. Természetesen folytatom a Babóca sorozatot is, és továbbra is szívesen járok könyvtárakba, könyvesházakba, ahol a kicsiknek vetítem a meséimet, ha időm engedi.
A kreativitás derűssé tesz
Őszintén megvallom, nemigen láttam még Erikához hasonló kiegyensúlyozott, derűs háromgyerekes anyukát. Nagyon kíváncsi voltam, hogy csinálja. Megtudtam, hogy számíthat a nagyszülők támogatására, annak ellenére, hogy egyik nagyi sem budapesti. Szerinte a kicsi gyerekek bearanyozzák az ember életét. Ők még olyan tiszták, hogy ez hat azokra is, akik velük foglalkoznak. Persze azért neki is vannak rossz napjai, amikor csak morog mindenen, de a kreativitás üdén tartja őt. Erika nemcsak verseket, meséket ír, rajzol, hanem örömmel díszíti, színesíti a lakásukat mindenféle kiegészítővel. Ő az a típus, aki már kamaszkorában is maga varrta a ruháit. Most Annát tanítja varrogatni.
– Állandóan szöszmötölünk otthon valamivel: gyurmázunk a gyerekekkel, rajzolunk, festegetünk, sütögetünk, társasjátékozunk, mikor mihez van kedvük – magyarázza lelkesen. – Tévét nem szoktunk nézni. Nem tudatos elhatározásból ered a dolog, hanem magától alakult így; a családban senkinek nincs igénye arra, hogy a tévét bámulja. Helyette moziba, bábszínházba járunk, semmi jóról nem maradnak le a gyerekeink. És persze rengeteget mesélünk. Varázslatos műfaj ez: odakuporodunk együtt a könyv köré, és ez olyan meghittséget ad, amit a tévé nem képes biztosítani.
Jánosi Valéria