A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 16. VASÁRNAP – KOL 3,1–7
A napvilágra kerülő élet
Meghalt egy fiatalasszony. Egy édesanyát vesztettünk el. Három nehéz műtét után, egyhetes, élet-halál közti viaskodás után, a családnak és a gyülekezet tagjainak folyamatos imádsága, könyörgése, Isten előtti vívódása után veszítettük el őt. Tudom, ilyenkor feltör a szívekből a miért kérdése: miért ő, miért most, miért akarhatta ezt Isten? S ha balgamód ezekre a kérdésekre idő előtt választ akarnánk adni, csak nagyobb fájdalmat okoznánk. A válasz titok marad számunkra.
Az evangéliumi történet, amelyet hallottunk, azt hirdeti, hogy Jézus erősebb a halálnál. A naini ifjú feltámasztásának története előképe Jézus feltámadásának: így lesz úrrá ő a halálon.
Ezt a történetet olvasva, hallva az a kérdés vetődik fel bennem: hogyan lehet az életet adó Jézussal találkozni? Akkor talán véletlenszerű eset volt, hogy a gyászolók találkoztak Jézussal. Hogyan lehet úgy formálni életutunkat, hogy ne véletlenszerűen, hanem bizonyosan együtt legyünk vele? S miközben ezen gondolkodtam, a miértek helyett új kérdés született meg bennem: „Itt vagy-e, Uram, a szenvedésemben? Ott vagy-e a gyászoló család viaskodásában? Ott vagy-e a fiatalasszonnyal, akit a halál elragadott?”
„Ott vagyok” – válaszolta az Úr. Nem képzelgés ez, hanem ígéret. Ígéret, amely a keresztségben válik valóra. Krisztussal együtt meghalunk, és vele együtt életre kelünk. A keresztségben Krisztus tagjaivá válunk. A keresztség elválaszthatatlanul hozzáköt ahhoz a Jézushoz, aki értünk meghalt és feltámadott. Ezért olyan fontos számunkra a keresztség. Az élő Jézushoz köt bennünket. Ezért keresztelkedtünk meg, és ezért kérjük gyermekeink számára is a keresztséget. Mert azt szeretnénk, hogy ne véletlenszerű legyen az, hogy Jézussal találkozunk, hanem bizonyos. Hogy ne csupán váratlan pillanatban fussunk vele össze, hanem vele legyünk tudatosan vállalt életutunkon.
A keresztség köt bennünket Jézushoz. A naini ifjú családja véletlenül ment éppen arra, amerre Jézus ment. A keresztség azt hirdeti nekünk, hogy nem véletlenül találkozunk Jézussal. Ő keresett, ő állt mellénk, ő vállalta velünk a közösséget. S bár ő lépett hozzánk – mondhatnánk úgy is: ő jött el a mi világunkba –, mégis a keresztség által mi kerültünk az ő világába. Pál apostol így mondja: „…akár élünk, akár meghalunk, az Úréi vagyunk.” (Róm 14,8) A világ talán annyit lát, hogy Jézus a mi életünket élte és a mi halálunkat halta. S ez igaz is. De ennél több történt: Mi vele együtt élünk. Az ő életét éljük.
Ezért kezdi így a harmadik fejezetet az apostol: „Ha tehát feltámadtatok a Krisztussal…” A keresztség több annál az egyetlen aktusnál, hogy hitünket megvalljuk, és vízzel és Isten igéjével megmosatunk. A keresztség valóban új életet ad: „Ha tehát feltámadtatok a Krisztussal…” Ebben az új életben járunk. Nem véletlenszerű a találkozásunk Jézussal, hanem bizonyos a keresztség és a hit révén. Vele együtt élünk.
Ennek többféle következménye van. Néhány szóban ezt is le szeretném írni, inkább csak a továbbgondolás végett.
Az egyik az, amit Pál apostol így fejez ki: „életetek el van rejtve a Krisztussal együtt Istenben” – tehát az életünk nem látszik. Örök életünket a bűn és a halál fedi be. A világ szeme elől is, de olykor a saját szemünk elől is. Ahogyan a napot a felhők. De bármennyire elfedi is életünket a bűn és a halál, mégis tudjuk, hogy van. Tudjuk, hogy ezt az életet senki el nem veheti tőlünk.
Életünk elrejtett élet. Ebből fakad a másik következmény: a Krisztusra való folyamatos és tudatos figyelés. A világban annyi más tájékozódási pontot mutatnak: megélhetés, kényelem, önmegvalósítás, külsőségek, a többieknek való megfelelés. Ezekhez mérjük, vagy kellene mérnünk a világ szerint az életünket.
Ezzel szemben nekünk Krisztus a tájékozódási pontunk. „Az odafennvalókkal törődjetek” – írja az apostol. Ha olvassuk az egész levelet, akkor kiderül, hogy ez egyáltalán nem jelenti, hogy testi mivoltunkat megtagadnánk. Nem földrajzi irány a „fenn”, hanem lelki: Krisztusra tekintést jelent. Igyekszünk úgy élni, ahogyan Jézus élt közöttünk. Ugyanazzal a szeretettel, igazsággal, őszinteséggel.
Folyamatos döntést igényel, hogy Krisztussal feltámadtunk, és új életben járunk. Ez a harmadik következmény. Talán nem is jó szó az, hogy döntés. A valósághoz való alkalmazkodásról van szó. Ha elkezdődött az iskola, nem tehetünk úgy, mintha még mindig szünet lenne. Alkalmazkodnunk kell a valósághoz: iskolába megyünk, tanulunk. Aki megházasodott, nem tehet úgy, mintha nem lenne házastársa, családja. Ehhez a valósághoz kell alkalmazkodnia. Akkor is, ha pillanatnyilag nem látja ennek semmi előnyét. Akkor is, ha sokkal kényelmesebb lenne elfeledkezni erről a valóságról. Ha azonban vállaljuk a valóságot, ha annak megfelelően döntünk, akkor egyre szebbé és teljesebbé válik a házasságunk.
Ugyanígy nem látjuk sokszor mi sem, milyen nagyszerű dolog Krisztussal járni. Vonzóbb lenne olykor nélküle. Folyamatos döntést igényel, hogy tudatosítsuk magunkban a Krisztushoz tartozást, hogy a mi életünk Krisztusban van. Hogy bele kereszteltettünk. Ő a mi életünk. S eközben lassan megválaszolatlan kérdéseink éle is eltompul, mert békességet találunk Jézusnál, aki keresztségünkkor mellénk szegődött, aki végig velünk jön az úton, s aki szenvedésének és feltámadásának erejével erősít bennünket. Ámen.
Bencze András