Kultúrkörök
Színvonalas előadások helyszíne kíván lenni a Járosi-műhely
Beszélgetés Adorjáni Dezső Zoltán püspökkel és Szép Krisztinával
A Járosi Andor Keresztyén Kulturális Műhely 2008–2009-es programsorozata Veres Emese-Gyöngyvér „Mikor Oláhország háborut izene…” – A barcasági csángók kálváriája című kötetének bemutatójával zárult júniusban. A Reményik Sándor Galériában megrendezett záró programot a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház szervezte. A könyvbemutatók mellett közéleti, politikai és kulturális jellegű vitaesteknek egyaránt teret adó kolozsvári műhely különböző rendezvényeiről lapunk is több alkalommal beszámolt, csakúgy, mint a magyarországi és romániai képzőművészeknek a Reményik-galériában szervezett kiállításairól. „A művészet nyitott, mindenkié, az pedig a barátságot és a megértést szolgálja, hogy egy magyar galéria a román képzőművészeket is vendégül látja” – magyarázta kérdésünkre Adorjáni Dezső Zoltán, az evangélikus-lutheránus egyház püspöke. Tőle tudjuk: Szép Krisztinát, a galéria mai vezetőjét Essig József, a galériát korábban irányító Essig Klára férje mutatta be négy évvel ezelőtt a püspöknek. Kettejükkel beszélgettünk a műhely és a galéria múltjáról és a jövőbeli tervekről.
– Milyen múltra tekint vissza a galéria, és hol helyezkedik el abban a műhely?
Adorjáni Dezső Zoltán: A Reményik Sándor Galéria szépsége az épület adottságából fakad (az evangélikus-lutheránus püspökség egyik középkori szárnyában rendezték be), és ezt már az elődöm is felfedezte. Azelőtt koszos pince volt, olyan raktárhelyiség, amelyet hol használtak, hol nem, néhanapján pedig be is ázott. Megtisztították, helyreállították a helyiséget, és bár kiállításokat szerveztek falai között, továbbra is elég komoly gondok merültek fel az állagával kapcsolatban.
Nem sokkal azután, hogy 2004 októberében átvettem a püspöki szolgálatot, Makkai Tamás magyarországi építész barátom látogatott meg, aki a galéria megtekintése után azt javasolta, hogy végezzünk egy nagyszabású falfeltárási munkát. Az ő ötletén és útmutatásán felbuzdulva lefejtettük, letisztítottuk a vakolatot, és szűkös anyagi lehetőségeink ellenére restauráltuk a termet (pár milliárd régi lejbe került). Így alakult ki tulajdonképpen a mai galéria. Falai között eleinte többnyire egyházi találkozókat és kiállításokat szerveztünk, a terem szépsége és egysége miatt azonban arra gondoltunk: jó lenne útjára indítani egy közéleti-értelmiségi műhelyt is.
– Miért éppen Járosi Andorról kapta ez a nevét?
Az első előadás, amelyet a galéria restaurálása miatt még a püspökség felső tanácstermében tartottunk, Járosiról szólt, magyar irodalom szakos unokája révén ismerhettük meg őt közelebbről. Tudtuk azt, hogy Kolozsváron sokféle kerekasztal és műhely létezik, ennek ellenére fontosnak tartottuk, hogy az igehirdetés mellett az egyház a keresztény, a magyar és az egyetemes kultúra előmozdítását is szolgálja, természetesen a maga eszközeivel.
Célközönségként elsősorban a kolozsvári magyar értelmiségre gondoltunk, az elkövetkező időszakban azonban mind a román, mind pedig az európai kultúrával egyfajta mélyebb dialógust szeretnénk kialakítani.
Az elmúlt három évben többnyire önmagunkkal, a saját kultúránkkal voltunk elfoglalva, ami nem föltétlenül rossz, sőt kezdetnek nagyon is jó, hisz erre már lehet építeni. Véleményem szerint a kereszténység nyitott, befogadó jellegű, a másságot és a másként gondolkodást egyformán tolerálja. Ilyen szempontból nyitni kíván a Járosi-műhely is más világnézetek irányába, hogy velük párbeszédet folytathasson. Kezdetben sem kimondottan irodalmi vagy teológiai műhelyt szerettünk volna létrehozni, a cél az volt, hogy minél változatosabb témákat vonultassunk fel a kolozsvári közönség előtt.
– Nyilván nem tudunk az elmúlt négy év valamennyi előadásáról részletesen beszélgetni. Arra kérném, vázolja, mi mindenről is volt szó a Járosi-műhelyek keretében.
A választások miatt tavaly több alkalommal kerültek terítékre politikai jellegű témák: a helyhatósági választások előtt Csoma Botond, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség városi tanácsosa, valamint Gergely Balázs, a Magyar Polgári Párt kolozsvári szervezetének akkori elnöke beszélgetett egymással. A hallgatóság előzetes félelmei ellenére akkor baráti társalgást hallhattunk, de olyan esetek is előfordultak, amikor igen éles felszólalásoknak lehettünk tanúi.
Magyarországi politikusokat, közgazdászokat is meghívtunk, és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) sorsáról is beszélgettünk. Igényként jelentkezett közben a Babeş–Bolyai Tudományegyetem és az EMTE közötti feszültség tisztázása is: emlékszem, negyven-ötven egyetemi oktató vett részt a beszélgetésen, tudták ütköztetni nézeteiket, ugyanakkor pedig mind a sajtónak, mind pedig a résztvevőknek lehetőségük volt első kézből tájékozódni a téma lényegbevágó részleteiről.
Több találkozónk volt már az élhető város témájában: a főtér ügyében meghívtuk a városi tanácsban dolgozó RMDSZ-es politikusokat, élükön László Attila alpolgármesterrel. Az akkori beszélgetés hatására később vendégül láttuk Guttmann Szabolcsot, Szeben korábbi főépítészét, Makkai Tamást, Budapest IX. kerületének kivitelező építészét és András István balatonfüredi szakembert. Jó volt látni, hogy végre szakmai vitára is sor került azzal kapcsolatban, hogy Kolozsvár főterének miként kellene kinéznie.
Az embereket mind a mai napig foglalkoztatja az átvilágítás kérdése, ez a téma pedig az egyházak számára sem mellékes. Véleményem szerint a múlt ismerete azért fontos, hogy a múltbéli negatívumok ne forduljanak elő többször, ugyanakkor azért is, hogy az emberek lelkiismerete, szembenézve a történtekkel, felszabaduljon. Ezért is foglalkoztunk több alkalommal az átvilágítás kérdésével: meghívtuk például Visky András írót, dramaturgot, aki saját családjának érintettségéről mesélt. Csendes László, a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) elnöke többek között arról beszélt, hogy miként kell a levéltárakhoz viszonyulni.
Nagyon jól sikerült az Oktatási stratégiák elnevezésű vitaestünk is, amelyen lelkipásztoroknak és oktatással foglalkozó szociológus szakembereknek adtunk lehetőséget a szólásra. Erről a témáról három alkalommal is beszélgettünk, fontosnak tartjuk ugyanis folyamatosan felmérni: mi használ, és mi nem használ, mit akarunk kezdeni az iskoláinkkal, mi a helyzet a szakoktatással.
Szó esett európai uniós kérdésekről is: a Keresztyénség az Európai Unióban című beszélgetésen Balog Zoltán, a magyar Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának elnöke és Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője vett részt. Egy másik vitaesten Tonk Márton, a Sapientia Természettudományi és Művészeti Karának dékánja a nemzeti filozófia lehetőségeiről beszélt, és még sorolhatnám, mi mindenről esett szó a Járosi-műhelyek szervezésében.
Szép Krisztina: Az előbbiekben többnyire férfiak neve hangzott el, tudni kell azonban, hogy igen sikeres volt a Nők a közéletben című rendezvényünk is.
A gyengébbik nem képviselőiről, bár részt vesznek a közéletben, nagyon keveset hallunk, így érdekes volt különböző szakterületekről érkező hölgyeket megkérdezni arról, hogy ők miként élik meg a leginkább férfiak dominálta világot. Emellett beszélnünk kell a vitaindító szereppel is bíró könyvbemutatókról: a galériában került sor többek között Murádin Jenő A megsebzett szobor és Tibori Szabó Zoltán Capesius, az auschwitzi patikus című kötetének bemutatójára. A 2009–2010-es év első Járosi-műhelyén pedig szeptember 21-én Benkő Levente Az őszinteség két napja című könyvét ismertetjük, természetesen azt is vitaindító gyanánt.
– Számos kiállításnak adott már otthont a galéria. Mi mindent kell szem előtt tartani a megszervezésükkor, hogy a műhelyekhez hasonlóan szinte minden igényt kielégítsenek?
Sz. K.: Azt szeretnénk, hogy elsősorban kolozsvári, fiatal és befutott művészeknek adjunk lehetőséget a bemutatkozásra és munkáik kiállítására. A központi kiállító galéria bezárt, és bár Kolozsvár központjában vannak kisebb helyiségek, a Reményikhez hasonló, nagy befogadóképességű pincegaléria nem létezik. Az erdélyi és romániai művészek mellett külföldi alkotókat is meghívunk, sőt egy ideje nincs is szükség a meghívásra, maguktól jelentkeznek. Ez azt jelenti, hogy nagy az érdeklődés a kolozsvári kiállítási lehetőségek iránt, ez pedig vonzza az itteni közönséget. Román művészek munkáiból is szervezünk tárlatokat: nagyon jó az együttműködésünk a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetemmel, minden évben meghívunk egy tagozatot, amelynek tagjai lehetőséget kapnak a bemutatkozásra – ez első lépésként nagy segítség számukra.
Megvan a román közönségünk is. Mára már rendszeressé váltak a román plakátok, a felhívásokat a román média is közli, a vendégkönyv beírásaiból pedig kiderül: fele-fele arányban látogatják magyarok és románok a galériát. Ez már komoly sikert jelent.
– Milyen terveik vannak a közeljövőre vonatkozóan?
A Györkös Mányi Albert-emlékházzal és a magyarországi Országos Színháztörténeti Múzeummal együtt Ignácz Rózsa-kiállítást is szeretnénk szervezni. A műhely keretében rendezett koncertek mellett fontosnak tartjuk azt is, hogy az előadóművészek a Reményik-galériában találkozhassanak és beszélgessenek egymással, és ha a média is lát fantáziát a kezdeményezésben, örvendenénk annak, ha egy jól működő sajtóműhelyt is létrehozhatnánk közösen. Nyitottak vagyunk bárki felé, aki szeretne valamilyen programot lebonyolítani nálunk. A kultúra, a művelődés, a közélet minden területéről szívesen fogadunk előadást, mindössze annyi a kikötésünk, hogy színvonalas legyen. Emellett fontos a változatosság is: ezért kívánunk minél több személyt megszólaltatni, és persze szeretnénk, hogy a közönségnek megfeleljen mindaz, amit az előadók nyújtani tudnak.
Ferencz Zsolt