Keresztény szemmel
Az iskolai öltözködés alapvető szabályai
A tanév első óráján szinte minden iskolában kitérnek az iskolai öltözködés alapvető szabályaira: mekkora legyen a lányok szoknyájának a hossza, milyen mély lehet egy dekoltázs, milyen ruhadarabok, cipők, ékszerek elfogadhatóak iskolai viseletre. A tanárok válasza véleményem szerint a legtöbb helyen megegyezik: fő a kényelem és a visszafogottság.
Bővebben kifejtve tehát cipőnek semmiképpen se válasszunk magas sarkút, a felsőnk lehetőleg ne legyen túlzottan kivágott, a szoknya pedig maximum öt-tíz centiméterrel érjen a térdünk fölé. Megkérdeztem pár diáklányt, mi a véleményük az előbbi szabályokról.
A „Mit tartasz elfogadhatónak iskolai viseletként?” kérdésre a következő válaszokat kaptam: a ruhák ne legyenek túl kihívóak, mindenképpen olyan ruhadarabot válasszunk, amelyben kényelmesen érezzük magunkat. Ne vegyünk fel túl kivágott felsőket, a szoknyánk se legyen túl rövid, hiszen ezekben még mi is feszengenénk.
„Szükséges-e egyenruha viselete?” – volt a következő kérdésem. Erre a válasz egybehangzó nem volt. A megkérdezettek szerint felesleges lenne mindennap egyenruhában járniuk a diákoknak, hiszen valljuk be: melyik diák nem szereti, ha megdicsérik az új pólóját? Amennyiben egyenruhát kellene hordani, az új ruhák a szekrény mélyén maradnának.
„Mi a véleményed a különböző stílusokról, például emo, rocker?” – hangzott a harmadik kérdés. „Semmi bajom nincsen velük, elfogadom, hogy így öltözködnek, mert nekik így tetszik. Persze nem árt, ha az iskolába nem vörös »kakastaréjjal« jönnek, de ezen kívül szerintem nyugodtan megmaradhatnak a maguk stílusánál.”
A válaszokból kiderül, hogy a diákok nagy része megfelel a tanárok elvárásainak, és nem közösítené ki a más stílusba tartozó diáktársait sem. Persze akadnak kivételek.
Röviden összefoglalva tehát a merészebb ruhadarabok megmaradnak az iskolán kívüli szórakozáshoz, míg tanítási időben fő a kényelem.
Kriezl Dóra