Egyházunk egy-két hete
Az együttlét ereje, az alkotás öröme
Győrött találkoztak az ország evangélikus gimnáziumainak diákjai
A győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ látta vendégül az evangélikus gimnáziumok országos találkozójának résztvevőit. Tizenkét intézményből több mint háromszáz diák érkezett a folyók városába.
Az elmúlt években elsősorban a versenyre, a megmérettetésre épült a nagy múltú rendezvény, az evangélikus gimnáziumok országos találkozójának (EGOT) programja, idén viszont a művészi produkció, a „teremtő találkozás” került középpontba. Ahogy az egyik résztvevő fogalmazott: a Győrött eltöltött idő alatt a diákok „megtapasztalhatták az együttlét erejét, az alkotás örömét”.
A szeptember 24-én kezdődött háromnapos találkozó mottóját Weöres Sándor egyik meditatív verséből kölcsönözték a lelkes győri szervezők: „Örömöm sokszorozódjék a te örömödben. / Hiányosságom váljék jósággá tebenned. / Alattad a föld, fölötted az ég, / benned a létra.” Ezek a lélekszólító mondatok többször elhangoztak szavalva, dalolva, illetve a záró istentisztelet prédikációjának egyik vezérfonalaként is.
Az EGOT-on részt vevő diákok idén nem a sporttal, tanulmányaikkal kapcsolatos képességeiket, tudásukat mérték össze, hanem „kipróbálták” az együtt alkotás örömét. Egy csoportjuk például Alexay Zoltán biológus, fotóművész kalauzolásával a Szigetközben „vadászott” gépével, mások Kupai Éva művésztanárral akverelleztek a Rába-parton, falfestményeket készítettek Németh Attila művésztanárral, megint mások Pannonhalmán, Hefter László Ferenczy-díjas üvegművész, restaurátor műhelyében az üvegművészettel ismerkedtek. Egy-egy csoport Miksi Attilával, a Győri Nemzeti Színház művészeti titkárával „beugrózott”, vagy éppen dokumentumfotókat készített Csermák Zsuzsanna képzőművésszel. A formatervezés titkait Illés Csaba szobrász tárta a diákok elé, míg a könyvkötészet néhány fogását Pintérné Gergics Ágnes múzeumpedagógustól sajátíthatták el. Textilmunkákat Tanai Anna művésztanár segítségével készíthettek a gyerekek.
Akiket a híradózás, a riportfilm érdekelt, azok munkáját Győri András és Horváth-Hegyi Dénes operatőrök irányították, a rádióriport-készítést Lengyel Anna újságírótól, a Déli Egyházkerület felügyelőjétől, az on-line újságírást pedig Bolla Zsuzsanna és Sulyok Natália internetes újságíróktól tanulhatták az érdeklődő fiatalok.
A legnépesebb csoportokat, így például az énekkarosokat Nováky Andrea zenetanár, a klasszikus zenekart Medveczky Ádám Liszt-díjas, érdemes művész, Molnár Gyula zenetanár, az ütős zenekart Felsmann Adrienn zenetanár „vezényelte”. Népes volt a néptánc- és népzenecsoport is, az előbbit Viszló László és Viszlóné Márkus Andrea néptáncosok, az utóbbit pedig Tanai Péter muzeológus, néprajzkutató és Jagudics Balázs népzenész vezették. Az ének-zene csoport tagjai Bognár Szilvi, Huszák Zsolt és Smidéliusz Gábor zenészek irányításával munkálkodtak.
A csoportok a pénteki gálaesten mutatták be produkcióikat az egykori győri zsinagógában (ma a Széchenyi István Egyetem hangversenyterme).
A jó hangulatú három napot – nem lehet másként illetni! – hangulatos szabadtéri istentisztelet zárta a győrújbaráti gyermektáborban. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület püspöke – aki rövid ideig létrán állva (is) prédikált – igehirdetésében Weöres Sándor gondolatait és Jákób álmát kapcsolta össze.
„Minden istentiszteleten megnyílik az ég: hogy Isten szava eljuthasson hozzánk, a mi imáink pedig a Teremtőhöz juthassanak. Ilyenkor ama bizonyos létra folyamatos »használatban« van. Ha életünk során nem a teljesítmények, az előbbre jutás létrájára lépünk, hanem arra, amelyik Istenhez, amelyik egymáshoz vezet, az azt jelenti: Krisztus él bennünk, otthon vagyunk. Ha egy embertársunkat megtiszteljük, az egy fok, ha egy tévedésünket beismerjük, az két fok, ha biztatás, rendre intés nélkül cselekedjük a jót, az tíz fok ezen a létrán. A gyermek, a szeretet, a köszöntés, mind-mind egy újabb fok felfelé. Azt tudhatjuk, hogy ezen a létrán mikor indulunk, azt viszont nem, hogy mikor érkezünk. Ez már a gondviselésen múlik” – hangsúlyozta végül a püspök.
Az istentisztelet után a részt vevő gimnáziumok képviselői szétbontották azt a fából készült haranglábat, amelynek elemei az egyes intézményeket, összetartozásukat jelképezik, azzal a reménnyel, hogy a következő találkozón, Sopronban majd ismét felépíthetik.
EGOT 2009