Kultúrkörök
Megtiport nemzet, megtiport egyház
„Megverem a pásztort, és elszélednek a juhok” (Mk 14,27b) – Jézus szavait minden bizonnyal ismerték a Habsburg Birodalom irányítói, amikor százhatvan évvel ezelőtt, 1849 őszén Haynau táborszernagynak teljhatalmat adva megtorolták a magyar nemzet szabadságharcát. A megtorlás legfontosabb célja az volt, hogy a magyar társadalom politikai, katonai, szellemi vezető elitjét megtizedeljék, ezzel téve lehetetlenné egy újabb szabadságharc megvívását. A megtorlás jelképévé 1849. október 6. vált, amikor Aradon tizenhárom tábornokot, Pesten pedig Batthyány Lajos miniszterelnököt kivégezték.
A szabadságharc utáni megtorlás már 1848 decemberében elkezdődött, és csak 1852-ben zárult le. Windisch-Grätz herceg támadása nyomán 1848 novemberétől az ország több pontján állítottak fel hadbíróságokat, amelyek a magyar kormány támogatóit sorra perbe fogták. Súlyos ítéleteiket azonban csak 1849 őszétől, a magyar szabadságharc végleges leverésétől kezdve hozták meg ezek a bíróságok. A jelenlegi kutatások szerint 1850. július elsejéig hajtottak végre halálos ítéleteket, százhuszonnyolc embert végeztek ki.
A megtorlás a társadalom teljes keresztmetszetét átfogta. Gróf éppen úgy hóhérkézre jutott, mint jobbágy vagy pap. Mivel az érvényben lévő rendeletek szerint az ország lakosságának nagyobb részét ki lehetett volna végezni, minden egyes valóban végrehajtott halálos ítéletnek üzenetértéke volt. A tizenhárom tábornok és Batthyány miniszterelnök kivégzése az egész ország demoralizálását szolgálta, az országszerte kivégzett hét lelkész halálos ítéletével gyülekezetüket és szűkebb környezetüket akarták megfélemlíteni. Nem véletlen, hogy evangélikus, református és katolikus pap is volt a kivégzettek között.
A lelkészek különösen is kiszemeltjei voltak a megtorlás végrehajtóinak. Tudták, hogy a papok a szabadságharc idején a magyar kormány különböző rendeleteinek kihirdetésével, különösen pedig a függetlenségi nyilatkozat felolvasásával nagyon sokat tettek azért, hogy a szabadságharcnak Európában példátlan tömegbázisa volt Magyarországon. Ezért írta Haynau 1849. július 28-án kelt rendeletében: „Őket (ti. a lelkészeket) teszem mindenek előtt felelősekké a csend és rendért az országban…”
Október 6-án evangélikus mártírjainkra is emlékezünk. Aradon két evangélikus tábornok, a hesseni születésű, Magyarországon megnősült Leiningen-Westerburg Károly, valamint az eperjesi evangélikus kollégiumot patronáló katonadinasztiából származó Dessewffy Arisztid szenvedett mártírhalált.
Négy nappal Batthyány Lajos kivégzése után a pesti Újépület udvarán küldték bitófára báró Jeszenák Jánost, a dunáninneni egyházkerület volt felügyelőjét, Nyitra megye kormánybiztosát. Utolsó napjairól és kivégzéséről a számára végső vigaszt adó Székács József pesti evangélikus lelkész írt megrendítő beszámolót visszaemlékezéseiben.
A szabadságharc egyetlen kivégzett evangélikus lelkésze Rázga Pál pozsonyi pásztor volt. Lelkesen támogatta a szabadságharcot, a pozsonyi patrióta klub működésében meghatározó szerepet játszott. Október 18-án a pozsonyi Zöldfa erkélyről lelkesítő beszédet tartott a nemzetőrség toborzására. „Ausztria, ez a kicsiny, szánalmas országocska arra törekszik, hogy uralkodjon Magyarország fölött” – mondta a szlovák származású és német anyanyelvű Rázga. Később tábori lelkészként egészen Schwechatig vonult a pozsonyi nemzetőrökkel.
Rázga Pál mellett több evangélikus lelkészt is fogságba vetettek és hadbíróság elé idéztek. A kutatás jelenlegi állása szerint tizenkilenc olyan evangélikus lelkészről tudunk, akik a forradalom és szabadságharc alatt betöltött szerepük miatt kerültek hadbíróság elé. Voltak, akik rövidebb-hosszabb vizsgálati fogságot szenvedtek, másokat letöltendő várfogságra ítéltek.
Négy püspökünk közül három – Haubner Máté dunántúli, Pákh Mihály tiszai és Szeberényi János bányakerületi püspök – állt hadbíróság előtt, az előbbi kettő várfogságot is szenvedett. Negyedik társuk, Stromszky Sámuel dunáninneni püspök sem tarthatta meg hivatalát. Bár katolikus püspököket is elmozdítottak, ilyen szigorú elbánásban nem részesült egyik egyház sem Magyarországon az abszolutizmus idején. Talán Kossuth és Görgey evangélikus voltát vagy az evangélikus szlovákoknak a magyar kormány melletti tömeges kiállását akarta ily módon megtorolni a bécsi kormány.
Hazánk és egyházunk története szorosan összefonódott a forradalom és szabadságharc és az azt követő abszolutizmus idején is. Október 6-án emlékezzünk egyházunk meghurcolására és helytállására is!
Kertész Botond