Kultúrkörök
A hónap könyve
Fél évszázadot átvészelt fotók
„Együtt az ország népével” – Evangélikusok 1956-ban
Az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulójára több színvonalas tanulmány, monográfia, krónika jelent meg. Ezek sorába tagozódik az „Együtt az ország népével” – Evangélikusok 1956-ban című gyűjteményes kötet Zászkaliczky Zsuzsanna szerkesztésében.
Fabiny Tamás püspök bevezető sorai nyomán fény derül többek között arra is, honnan kapta a címét a kötet. Az Evangélikus Élet 1956. november 4-i számának dr. Keken András tollából származó vezércikke viselte ezt a címet. Ezt a forradalmi hevületű írást – több fontos megnyilatkozás mellett – megtalálhatjuk a kiadvány mellékleteket tartalmazó fejezetében is.
Böröcz Enikő gazdagon jegyzetelt tanulmányában körvonalazza a Magyarországi Evangélikus Egyházban 1945 után történt eseményeket, bemutatva Ordass Lajos püspök szerepét is. Az előbb két év fegyházra, majd „belső emigrációra” ítélt Ordass ügyének elővételét a finn Kotimaa újság cikke indította el 1956 nyarán. Az Ordass-sal történő tárgyalásokról az evangélikus gyülekezetek és lelkészek hetekig nem kaptak hivatalos egyházvezetői tájékoztatást. Mint Böröcz írja, háromféle irány formálódott az egyházban. Az egyik a vezetők szintjén, akik beismerték, hogy történtek visszaélések, reformokat ígértek, de ezzel inkább pozícióikat akarták biztosítani. A másik csoport az úgynevezett „egyházi ébredés” vonala, akik valódi átalakulást hirdettek. A harmadik irányt Ordass egykori barátai képviselték. Egyre élénkebben követelték a püspöki székbe való visszatérését és az egyház minden szinten történő megújítását. A felgyorsult események közepette november 1-jén vehette át Ordass a Déli Egyházkerület és az egyetemes egyház irányítását. Az ezt követő bő egy évben Ordass Túróczy Zoltánnal közösen nagyon eredményesen vezette az egyházat. Teljes tisztújítást és teológiai megújulást hirdettek és hajtottak végre. Az Ordass–Túróczy-korszak – írja Böröcz Enikő – méltán nyújthatott alternatívát hívőknek és nem hívőknek egyaránt mind szervezettségében, mind mondanivalójában.
A kötet kivételes részének számít Kinczler Gyula mérnöknek a forradalom napjaiból származó fotósorozata. Zászkaliczky Zsuzsanna értő részletességgel mutatja be a fényképek készítőjét és magukat a képeket is. 2004 őszén állította ki az Evangélikus Országos Múzeum a száznegyvenhárom felvételből álló fotográfiagyűjteményt. A fotók értékét külön emeli az a tény is, hogy egy szekrény aljára szegezve vészelték át az elmúlt ötven év történéseit. A fotókon szereplő személyeket féltette a megtorlástól a velük rokonszenvező készítő, ezért rejtegette műveit. A forradalom kezdeti lelkesedése, a humor számtalan megjelenése mind mosolyt és büszkeséget csalnak a kései szemlélő arcára. Az áldozatok és a romok sokasodása nyomán a fotókon is felfedezzük a korabeli szemtanúk fáradtságát és elkeseredését.
A képeket nézegetve az olvasónak vissza-vissza kell térnie egy-egy oldalhoz. A szerkesztő által is kiemelt képek egyike a Múlt és jövő címet kapta, amelyen egy szétlőtt 49-es villamos látható előterében egy fiatal fiúval, hátterében egy svájcisapkás úrral. A szemfüles olvasó kissé visszafelé lapozva megtalálhatja e fotónak a párját, melyen csak az úr szerepel, aki alaposan szemügyre veszi a járművet. Mennyire más hatást kelt a két fénykép!
A könyv végén található a kronológiagyűjtemény, mely az evangélikus mellett a társegyházak történéseit és a világi eseményeket is ismerteti. A műhöz tartozik A forradalom hite címet viselő DVD-felvétel, amelyen a Luther Otthon egykori teológushallgatói szólalnak meg. A közel félórás filmben Kinczler Irén, Baranyay Kálmán, id. Fabiny Tibor és Zászkaliczky Pál idézi fel megrendítően az októberi napokat.
Széchenyi Magdolna